Badania kontrolne po 30 dniach choroby:
Witam, Niedługo będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie (operacja najpierw jednej i potem drugiej nogi, co w sumie może potrwać ponad pół roku), a niedługo skończy mi się zaświadczenie o zdolności do pracy (okres 1 roku, na jaki miałam je wystawione mija we wrześniu). Czy w związku z tym powinnam podczas choroby pójść do lekarza medycyny pracy , czy poczekać, aż wyzdrowieję i dopiero pójść?
Na logikę myślę, że skoro mam L4 i jestem niezdolna do pracy, to wizyta u lekarza Medycyny Pracy nie jest konieczna. Nie chcę jednak postępować wbrew przepisom i chciałabym się upewnić. Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź Joanna Wprawdzie badania kontrolne przeprowadza się po niezdolności do pracy z powodu choroby, trwającej powyżej 30 dni, ale będąc na zwolnieniu lekarskim jest Pani automatycznie czasowo niezdolna do pracy.
Nie można też pójść na badanie kontrolne samemu bez skierowania z firmy !! Po zakończeniu zwolnienia, przejściu całej rehabilitacji itd ale przed ponownym dopuszczeniem do pracy, Pracodawca jest zobowiązany wypisać skierowanie na badania kontrolne. Warto też posiadać od lekarza, który te zwolnienia wystawiał, tzw zaświadczenie o zakończeniu leczenia jak również całą dokumentację z leczenia szpitalnego.
Pozwoli to z pewnością przeprowadzić badanie kontrolne znacznie szybciej.
Badania kontrolne przeprowadza się przy zwolnieniu ponad 30 dni choroby / tzn co najmniej 31 dni/. Są to badania profilaktyczne, których podstawą jest Kodeks pracy i dlatego są finansowane przez pracodawcę. To on nas na nie kieruje - nie szukamy sami lekarza [obiecując potem doniesienie skierowania] !! Badania kontrolne po 30 dniach choroby powrót do strony głównej.
Odpowiedzi
Zaswiadczenie o Zakonczeniu leczenia
Witam, lekarz medycyny pracy powiedział mi ze nie podpisze mi kontrolnych badań po l4 dłuższym niż 30 dni bez zaświadczenia o zakończeniu leczenia. Bylem prywatnie u psychiatry ponieważ miałem początki depresji. Czy lekarz MP ma prawo ode mnie tego wymagać? Jakie są tego podstawy prawne? a Co jeśli mój lekarz nie wypisuje takich rzeczy?
Czy badania kontrolne mogą zastąpić okresowe?
Witam. Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, a właściwie znajduję całkiem sprzeczne. Chodzi o to, czy badania kontrolne (po zwolnieniu dłuższym niż 30 dni) wystawione z terminem dłuższym, niż planowe badania okresowe, powodują automatyczne przedłużenie zdolności do pracy, czy też nie mają na to wpływu i badań okresowych nie można pominąć. Prosiłbym o podanie podstawy prawnej, bo jak wspomniałem opinie na ten temat są diametralnie różne (i to ze źródeł wydawałoby się kompetentnych). Z góry dziękuję za odpowiedź.
No właśnie, tu mam problem, bo kadry zamierzają mnie jednak wysłać na te okresowe i nie wiem, jak ich przekonać, że to bez sensu, jak mam ważną psychotechnikę i med. pracy. Gdzie szukać informacji?
Pozdrawiam.
Odpowiedź
Nie znam za bardzo przepisu, który by to regulował. Sytuacja jest jasna, kiedy termin badań okresowych upłynął w trakcie zwolnienia.
Wydaje mi się, że jeżeli w ramach badania kontrolnego wykonano cały zakres badania okresowego, to termin następnego badania wynika ze wzoru orzeczenia lekarskiego i jest obowiązujący.
P.S.
Z kadrami nikt nie wygrał.
Z kadrami nikt nie wygrał.
Jak to nie? Z prawnikiem i lekarzem nikt nie wygra. Nawet kadry (-;
skierowanie od zakładu pracy na badania kontrolne
Witam Pana.
Byłam na zwolnieniu lekarskim 181 dni od 12 lipca 2011 do 08 styczeń 2012 rok.
Zadzwoniłam do mojego przełożonego we wtorek i oznajmiłam, że wracam w poniedziałek do pracy, czyli 9 tycznia.
Przełożony powiedział, że muszę iść na komisję by stwierdzono, że jestem już zdrowa.
Ja przekazałam, że wyślę do firmy drogą elektroniczną do wiadomości zeskanowane zaświadczenie od lekarza prowadzącego, że mogę wrócić do pracy i tak następnego dnia uczyniłam.
Mam pytanie ?
O jakiej komisji mówił przełożony ?
Wydaje mi się, że to ma być skierowanie od zakładu pracy na badania kontrole do lekarza medycyny pracy.
Jeśli w Poniedziałek zamelduje się na stanowisku pracy to dobrze zrobię ?
Bo z tego co zrozumiałam, to mogę pracować dopiero po badaniach ? To 9 stycznia powinnam jak stawię się w firmie dostać te skierowanie ?
Bo martwię się o ciągłość zatrudnienia ?
A jeśli go nie dostanie jeszcze ? To co ja mam robić w takiej sytuacji ?
Zakładam hipotetycznie, bo filia firmy jest w innej miejscowości, a ja prowadziłam jeden z oddziałów firmy w innej.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź
@ma być skierowanie od zakładu pracy na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.
Badanie kontrole - sobota pierwszym dniem pracy
Dzień Dobry
A jak wygląda sprawa, gdy na choruje się 37 dni - (naderwany mięsień), a pierwszym dniem po chorobie jest sobota, która jest dla mnie normalnym dniem pracy (system czterobrygadowy - praca w ruchu ciągłym nie przekraczającym 40 godzin tygodniowo, z dniami wolnymi w tygodniu, wynikającymi z harmonogramu pracy). W sobotę nie zrobię badań kontrolnych, nie mogę wsiąść urlopu, bo powinienem takie badania odbyć i za nic w świecie nie chcę więcej zwolnienia lekarskiego ?
A jak wygląda sprawa gdy pierwszym dniem po chorobie jest sobota
Dzień Dobry
A jak wygląda sprawa, gdy na choruje się 37 dni - (naderwany mięsień), a pierwszym dniem po chorobie jest sobota, która jest dla mnie normalnym dniem pracy (system czterobrygadowy - praca w ruchu ciągłym nie przekraczającym 40 godzin tygodniowo, z dniami wolnymi w tygodniu, wynikającymi z harmonogramu pracy). W sobotę nie zrobię badań kontrolnych, nie mogę wsiąść urlopu, bo powinienem takie badania odbyć i za nic w świecie nie chcę więcej zwolnienia lekarskiego ?
Badania kontrolne przed urlopem
proszę o inf. byłam na zwolnieniu lekarskim przez 31 dni do 16 09,11od 19 09 11, Chce iść na urlop, czy badania zdolności do pracy muszę wykonać przed pójściem na urlop, czy ewentualnie moge w późniejszym terminie?
Dodaj nowy komentarz