Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Kontrola Zus nie odebrane wezwanie z poczty

Ciekawa sytuacja, czyli
nie stawienie się na kontrolę ZUS z powodu winy poczty.
Sytuacja jest groźna, bo L4 jest po ustaniu zatrudnienia,
a jego przerwanie grozi utratą wszystkich świadczeń zdrowotnych.

Cześć nazywam Darek Kraśnicki i zacytuję list internautki
Pozwolę sobie opisać krótko sytuację, która budzi moje wątpliwości:

Osoba na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia (10 -go dnia od
ustania zatrudnienia, zwolnienia 2 - łącznie ponad 30 dni - złożone do
ZUS) dostała pismo zapraszające na kontrolę do ZUS. Pismo nadane
zostało listem poleconym. Polecony został odebrany po powtórnym
wezwaniu (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) przed upływem 14 dni od
pierwszego powiadomienia, jednak już po wyznaczonym terminie kontroli
w ZUS.

Od Zwolnienie Lekarskie Nowe druki ZUS ZLA

W piśmie: "Zakład ZUS informuje, że w razie uniemożliwienia badania"
zwolnienie utraci ważność od dnia następnego po wyznaczonym terminie
kontroli.

W związku z powyższą sytuacją mam następujące pytania / wątpliwości:
1. Skoro, chory odebrał pismo już po wyznaczonym terminie badania
kontrolnego - czy ZUS ma prawo unieważnić zwolnienie i skrócić okres,
za który wypłaci zasiłek?
2. Czy chory powinien pisemnie odpowiedzieć na pismo ZUS zapraszające
na kontrolę, a jeśli tak, to co powinien napisać?

3. Chory otrzymał w międzyczasie kolejne zwolnienie od lekarza
specjalisty i ma rozpocząć zlecone zabiegi rehabilitacyjne.
 Czy ma nadal prawo do świadczeń z NFZ ? Czy nie grozi mu wystawienie potem
rachunku za zabiegi rehabilitacyjne? Podobno prawo do świadczeń z NFZ
jest tylko w trakcie zwolnienia lekarskiego (w analogicznym do
opisanego przypadku), ale zwolnienia uznanego przez ZUS. Czy zatem
chory ponosi jakieś ryzyko przystępując do zabiegów rehabilitacyjnych
zanim ZUS się wypowie?
 

Od Zwolnienie Lekarskie Nowe druki ZUS ZLA

Odpowiadając na to pytanie,
Zdecydowanie jak najszybciej wyjaśnił bym pisemnie całą sytuację.
Teoretycznie niestawiennictwo jest uzasadnione,
ale bez formy pisemnej nie będzie na to żadnego dowodu.

Na tym kończę, a jeżeli miałeś podobną sytuację,
to chętnie usłyszę jak się skończyła.
Możesz skomentować to wideo lub dodać swoją
historię na blogu www.ZwolnienieLekarskie.pl

 

 

 

BADANIE W ZUS - spóźnione listowne powiadomienie

Witam serdecznie.
Jestem na zwolnieniu lekarskim do końca miesiąca. Dzisiaj w skrzynce znalazłam   
awizo. Okazało się, że to wezwanie na badanie lekarza orzecznika do zus-u.
 Najgorsze jest to, że miało się odbyć dzisiaj rano, a ja dowiedziałam się o tym po południu.
Co teraz? Jest szansa, że ustalą mi inny termin? Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.
Kasia.
 
@trzeba by zadzwonić do ZUS i wyjaśnić sytuację. Jeszcze lepsza będzie forma pisemna,
tak aby w razie kwestii spornej mieć dowód, że nie była to nasza wina.

Podziel się:

Odpowiedzi


ZUS list

Witam, przebywam na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Zwolnienie kończy się za 5 dni, w dniu dzisiejszym otrzymałem list z ZUS z wezwaniem do badania przez lekarza orzecznika w miejscu zamieszkania na ostatni dzień zwolnienia. List nie był polecony, zwykły wrzucony do skrzynki z pieczątka priorytet. Przyznam że sytuacja mnie niepokoi, list zwykły, boje sie wpuszczać obcą osobę do mieszkania. Czy jeśli nie przyjmę lekarza to ZUS obierze mi pieniądze za całe zwolnienie czy tylko za dzien kiedy miał być u mnie lekarz?

wezwanie zwrocone do ZUS nieodebrane awizo

Dzień Dobry,
14 grudnia listonosz wrzucił do mojej skrzynki awizo w tym czasie przebywałam u rodziców w domu rodzinnym pod ich opieką ponieważ moj stan nie pozwalał abym była sama w domu, po powrocie do domu zapomiałam zajrzec do skrzynki (jestem na zwolnieniu psychiatrycznym mam stwierdzoną nerwice i o wielu rzeczach zapominam i nie wychodze z domu). 18 stycznia wyjełam awizo ze skrzynki ale na poczcie już nie udało mi sie go odebrać ponieważ został zwrocony do ZUS.Tego samego dnia oodebrałam awizo wezwanie wzywające mnie na kontrolę 23 stycznia stawiłam sie na nią i lekarz orzecznik zalecił kontynuowanie leczenia ponieważ objawy nie ustają. Natomiast 24 stycznia ZUS wysłał do mnie pismo z informacją ze nie stawiłam się na kontrolę i moje zwolnienie traci ważność z dniem 3 stycznia (zwolnienie opiewało na okres 7 grudnia 7sstycznia), nie miaąłm pojęcia że miałam mieć kontrolę 3go bo nie udało mi sie odebrać awizo ze względu na stan zdrowia.Moje kolejne zwolnienie obejmuje okres 8stycznia - 28 stycznia. Tym sposobem mam luke w zwolnieniu co powinnam uczynić? dlaczego Zus anuluje kikla dni zwolnienia w dniu 24 stycznia skoro 23go byłam na kontroli i przeszłam ja pozytywnie? Tego typu sytuacje wpływają negatywnie na mój stan zdrowia a objawy sie nasilają chudne wypadają mi włosy wymiotuje ... prosze o poradę. Na zwolnienu przebywam od listopada.

nie było w skrzynce pieewszego awizo

Dzień dobry mam na imię Ewa i tak jak większość tu obecnych mam problem z ZUS zostałam wezwana na komisję lekarską na 24.04.15.ale nie bylo awizo w skrzynce bylo powtórne awizo i 30.04.15 poleciałam na poczte i odebrałam.zadzwonilam tam ale pani kazała mi zadzwonić w poniedziałek 04.05.15 bo była majówka,nie mam żadnych środków na utrzymanie czy mogą wstrzymać mi zasiłek ale jeszcze mnie o niczym nie poinformowali.a to zwolnienie skonczylo mi się 29.04.15 ale lekarz wystawa mi następne do 20.05.15 umowę w pracy mam na stałe a zwolnienie mam wystawione od lekarza psychiatry,proszę mi poradzić co mam teraz zrobić sama napisać
wytłumaczenie czy iść do mojego lekarza i niech on wystawi takie pismo ze się nie stawiłam bo się bardzo źle czułam i czy przyślą mi jakieś pismo o wstrzymaniu zasiłku mimo ponownego zwolnienia lekarskiego czy sama mam do nich zadzwonić i zapytać.proszę o odpowiedz

Awizo

Witam, ja odebrałem list po terminie wyznaczonej wizyty (14tego dnia), została mi wyznaczona wizyta na 24.04 jednak od 8.04 jestem w pracy (miałem zwolnienie 2tyg do 7.04), rozumiem że to śmiech na sali bo gorszego burdelu jak ZUS nie ma chyba żaden inny urząd:-) Ciekaw jestem co by powiedział Pracodawca gdybym odebrał list wcześniej i powiedział mu że nie będzie mnie w pt.w pracy bo mam Komicje Lekarską:P

prosty sposób na przywrócenie terminu

też miałam taki problem, ale pomógł mi prawnik, który powołując się na jeden przepis mówiący o skutecznym doręczeniu i sprawnie przywrócił mi termin komisji, zapłaciłam 100 zł (choć myślałam, że nie wiadomo ile mnie to będzie kosztowało) i po problemie. Jak coś to mogę podać namiar. Proszę pisać na maila: just_in.s@poczta.fm

odebrane awizo w ostatnim dniu drugiego wystawienia

oczywiście termin był na 7 rano a ja zdołałem odebrać o 17 tego samego dnia. Pinda z poczty za pierwszym razem zadzwonił raz i nawet nie czekał aż otworze zanim wstałem z łóżka i założyłem orteze mineło pare sekund juz go nie było. Drugie awizo odrazu wrzucił do skrzynki. Zanim zobaczyłem w skrzynce awizo minęło kilka dni i przyszło swięto i weekend i po weekendzie odebrałem z pomocą kierowcy który mnie podwiózł na pocztę. Noga po operacji ciężko było chodzić. I teraz kłopot. Mam nadzieje że uznają moje tłumaczenia.

Telefoniczne wezwanie

A jak to jest z wezwaniem telefonicznym ??

Wezwanie odebrane po terminie .

Dzisiaj odebrałam list polecony z ZUS okazało się że jest to wezwanie na badania kontrolne (dwa miesiące zwolnienia po wypadku ) .Problem w tym że badanie miało być 05 .05 .2014 .o godz 11.30.a listonosz dostarczył pocztę o godz 15 .00 .od razu zadzwoniłam do ZUS ale pani która odebrała telefon powiedziała pracujemy do piętnastej o odłożyła słuchawkę .Czy ZUS moze nie zapłacić za zwolnienie co robic .

Recepta na wezwania z ZUS

http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/zasi$0142ek$0020chorobowy/150505050003021_VI_U_000002_2014_Uz_2014-01-23_002
9 przykazań dla chorujących
1. Nie wychodzimy osobiście do listonosza. Jeżeli jesteśmy sami w domu nie otwieramy listonoszowi ( chyba że znajomy i można sie z nim dogadać)
2. Jeżeli do listonosza wychodzi ktoś z rodziny to sprawdza skąd jest list jeżeli z ZUS mówi że nie ma Cię w domu a nie pozwalasz odbierać swoich listów i prosi o awizo to sam odbierzesz.
3. Po odejści listonosza udajesz sie do najbliższego sklepu spożywczego i kupujesz bułkę, mleko albo do apteki gdzie kupujesz coś na grypę. Zachowaj paragon, jesteś kryty gdzie byłeś i dlaczego nie odebrałeś listu od listonosza. Przy powtórny awizo powtórka.
4. Jeżeli nie otwarłeś listonoszowi i masz awizo sprawdź na poczcie skąd jest list (najlepiej przez kogoś kto "przypadkiem" nie będzie miał dokumentu tożsamości pozwalającego na odebranie listu)
5. List odbierasz 14 dnia ( koniecznie odbierz) termin komisji dawno minął ale zachowałeś termin odebrania listu a że komisja była wcześniej to problem ZUS
6. Wysyłasz list do ZUS że nie mogłeś się stawić na komisji bo list dostałeś po terminie gdy sie odbyła. Załączasz kopię paragonu z dnia doręczenia DRUGIEGO AWIZO, zaznaczając jednocześnie że pierwszego awizo nie było w skrzynce a w tym dniu byłeś cały dzień w domu poza krótką wizytą w sklepie/aptece (jesteś liczykrupą, zbierasz paragony i możesz pokazać dowód zakupu)
7. ZUS oczywiscie i tak odmawia wypłaty zasiłku ale tym masz wszelkie racje po swojej stronie
8. Kierujesz sprawę do sądu wg linku powyżej
9. Wygrywasz ;-)

wezwanie zus

lada chwila bedę w takiej sytuacji. czeka na mnie awizo na poczcie od 8 dni, nie wiem czy to wezwanie ale na pewno z zus. proszę o wskazuwki. podaj proszę adres @ aby nie korespondować na forum. Pozdrawiam Iza

orzeczenie SR.. slodko, ale

orzeczenie SR.. slodko, ale MAŁO, zeby to chcoiaz okregowy byl, ale wyrokiem Rejonowym inny Rejonowy moze sobie d podetrzec. tyle w temacie.

Nieodebrane awizo,anulacja zowlnienia i dyscyplinarne zwolnienie

Witam serdecznie. Mam nieciekawą sytuację. Odebrałem awizo z ZUS po terminie(8-go dnia) Napisałem od razu wyjaśnienie obiecując natychmiastowe stawiennictwo w przepadku wezwania. Niestety kilka dni temu otrzymałem informacje o anulacji zwolnienia i pozbawienia mnie prawa do zasiłku.. Za kolejne zwolnienie ZUS kazał zapłacić pracodawcy. Niestety za kilkudniową unieważnioną część zwolnienia otrzymałem zwolnienie z pracy. Podst,prawna art 52 par 1 pkt.1 kodeksu pracy. - niezgłoszenie się do pracy i ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. To wszystko jest bardzo krzywdzące. Nic z tego nie rozumiem. Przez cały czas byłem w domu. Awizo odebrałem 7 lub 8 dnia, napisałem wyjaśnienie i mam cierpieć za nie swoje winy. Płakać mi się chce. Co robić? Proszę o pomoc.

Odwołanie po "wyroku"

Mam podobną sytuacje i złożyłem do ZUS wyjaśnienie czemu się nie stawiłem. Jednak ZUS odmówił wypłacenia zasiłku, ponieważ na druku miałem podany adres zameldowania, a nie pobytu, czy da się coś w tej sytuacji zrobić?

Wezwanie odebrane po terminie badania z winy listonosza

witam,
proszę o informacje co dalej mam robić.
W dniu 22.10 w skrzynce znalazłam powtórne awizo z dnia 18.10.(w dniu 21.10 nic w skrzynce nie było-prawdopodobnie awizo trafiło do skrzynki któregoś z sąsiadów w dniu 18.10 a następnie 22.10 zostało przełożone do mojej). Zaskoczyło mnie, że awizo powtórne z 10.10, gdyż nie dostałam pierwszego a na dodatek po co awizo skoro byłam w domu - rzadko wychodzę (od 09.09. skręcenie kostki-3 tygodnie longeta gipsowa - obecnie noga nadal opuchnięta, opór i ból przy ruchach stopa oraz jeśli więcej pochodzę silny ból i powiększenie opuchlizny).
Z rana 23.10 (w ostatnim dniu odbioru) poszłam na pocztę odebrać list - jeszcze wtedy nie wiedząc skąd.

Poszłam tez do kierownika poczty ze skargą, że nie dostałam pierwszego awiza a drugie tylko z uczciwości któregoś z sąsiadów (nowy blok nie wszyscy jeszcze mieszkają), i ze podejrzewam że listonosz wrzucił, nie do tej skrzynki i że powinni odpowiadać za to aby prawidłowo wykonywać swoją pracę (tym bardziej, że sama nie raz znajdowałam listy nie do mnie w swojej skrzynce) oraz że zostawia awiza nie sprawdzając czy ktoś jest w do domu. Po otwarciu okazało się, że to wezwanie na komisję - niestety termin kontroli minął (14.10.).
Poszłam do ZUS-u aby wyjaśnić sprawę i że gotowa jestem w każdej chwili stawić sie na komisję i dowiedziałam sie, że juz ma zawieszony zasiłek chorobowy. Złożyłam wyjaśnienie na piśmie opisując całą sytuacje. Niestety pani w ZUS nie była miła i nie udzieliła żadnych rad ani odpowiedzi na pytania.

W związku z tym mam pytani czy to wyjaśnienie pomoże - gdyż ja nie zawiniłam oraz czy mogę dalej przebywać na zwolnieniu, skoro mam zawieszony zasiłek.
Otrzymane zwolnienia
09.09-uraz kostki SOR i longeta gipsowa
10.09 do 30.09 od lekarza rodzinnego
01.10 do 18.10 od chirurga
19.10 do 31.10 0d chirurga
Proszę o radę.

@Wyjaśnienie złożyłbym pisemne - tak jak zrobiono /opisując całą sytuację/ , chociaż raczej z dalszym zasiłkiem będą problemy, bo ZUS wszędzie szuka oszczędności.

Informacja telefoniczna, chory musi leżeć

witam serdecznie. ja jestem na L4 od tygodnia. Odbieram wczoraj telefon z informacja,ze mam się zgłosić na kontrolę do ZUS;u, dnia następnego, tj dziś, wytłumaczyłam Pani grzecznie ze w L4 miałam zaznaczone,iz mam leżeć w łóżku....

źle się nadal czuje i boje się w takim stanie sama jechać prawie 50km na kontrole,a nie ma mnie tez kto zawieść. Przekazała mi informację,iz mam przesłać adnotacje lekarska, wraz ze swoim wyjaśnieniem,przyczyna choroby, jak również dlaczego nie przyjechałam,od razu napisałam i zostało to wysłane listem poleconym. Moje pytanie: czy mogą mi cofnąć zasiłek chorobowy? co mogą zrobić. pozdrawiam

@Według mnie wszystko zostało zrobione prawidłowo

Odwołanie do sądu

Witam.Od połowy stycznia do końca lipca byłem na chorobowym-uraz kręgosłupa i pewnie bym był nadal ale..... Na początku czerwca drugi raz dostałem wezwanie na komisję do zusu ( 1 było jakoś w marcu ) otrzymując powtórnie wystawione awizo (pierwszego w skrzynce nie było i nie mogłem o nim wiedzieć ) i odebrałem list jak się okazało już kilka dni po terminie badania kontrolnego.Złożyłem wyjaśnienie na piśmie i po jakimś czasie dostałem ponowne wezwanie na badanie,na którym oczywiście się stawiłem.

Po kolejnym tygodniu dostałem pismo,że od czerwca utraciłem prawo do zasiłku chorobowego z powodu nie stawienia się na badaniu ( z możliwością odwołania się do sądu pracy co uczyniłem ) Co dwa tygodnie do września zanosiłem kolejne zwolnienia i otrzymywałem kolejne pisma o odmowie prawa do zasiłku. Sądząc po zachowaniu zusu nie chcą mi dać zasiłku rehabilitacyjnego,który przysługuje po 180 dniach ciągłości zwolnienia.Jestem po pierwszej rozprawie w sądzie gdzie składałem tylko wyjaśnienia i czekam na drugą gdzie usłyszę już chyba wyrok :D Czy ktoś miał do czynienia z zusem w sądzie ?? Pozdrawiam.Leszek.

@W pewnej sprawie, gdzie byłem świadkiem, mój Pacjent wygrał.
ale jak będzie tutaj - nie wiem

ŁUKASZ Dlaczego ZUS wysyła zwykłe listy?

Dlaczego ZUS wysyła do mnie listy nie polecone lecz jako zwykły list. Dostałem wezwanie na komisje lekarska zwykłym listem nie poleconym
dlaczego?

@Może oszczędzają na znaczkach?

listy zwykłe

Listy zwykłe wrzucaj do kosza,tyle znaczą.

cofnięcie zwolnienia

Witam, czytam wszystkie zapytania i odpowiedzi i nasuwa mi sie takie pytanie - jakim prawem (proszę o paragrafy) lekarz orzecznik ZUS może anulować, cofnąć zwolnienie po nie stawieniu się na komisje - nie widząc Pacjęta ? Lekarz orzecznik orzeka zdolnośc do pracy po wglądzie w dokumentację oraz badaniu. Więc nie ma prawa cofnąć zwolnienia nie przeprowadzając w/w czynności.
Jeśli chodzi o wyjaśnianie nie przybycia na komisję z powodu nie odebrania listu to tylko pisemnie - mi telefonicznie Pani powiedziałą że dobrze poczekają na zwrotkę - po czym po 1,5 miesiąca przyszła decyzja że zabrali mi 1 dzień zwolnienia z powodu nie stawienia się na kontrolę. Mało tego wysłali decyzję do pracodawcy co skutkowało zapytaniem od niego dlaczego 1,5 miesiąca temu w dniu tym nie było mnie w pracy - paranoja. Normalnie ZUS zaoszczędziłby na moim jednym dniu ale w tym przypadku złożyłem wyjaśnienie do ZUS - nie odwołanie do sądu - pisemnie że nie mogłem stawić się na badanie bo o nim nie wiedziałem gdyż odebrałem list po terminie badania i ZUS anulował poprzednią decyzje - przyznając mi prawo do świadczenia za ten 1 dzień zwolnienia - oczywiście nie informując już o tym pracodawcy - CHORY KRAJ.

Odmowa zasiłku pomimo wyjaśnienia

Witam,
wezwanie na kontrolę odebrałam z poczty przed upływam 14 dni od daty 1 awizo. Było już oczywiście po terminie kontroli, więc napisałam pismo wyjaśniające do ZUS. A oni zasiłek i tak zabrali. Odwołałam się od decyzji do Sądu za pośrednictwem ZUSu, a oni teraz dzwonią do mnie i ślą pisma listem zwykłym o konieczności wyjaśnienia dlaczego tak późno odebrałam pismo z poczty. Na zwolnieniu mam, że chodzić mogę więc nie bardzo rozumiem o jakie wyjaśnienie chodzi. Czy takie np. że jak listonosz dzwonił do drzwi to byłam pod prysznicem i nie zdążyłam spod niego wyjść będzie dobrym rozwiązaniem?

@Czemu nie, tylko skąd wiemy, że to był listonosz, skoro byliśmy pod tym prysznicem. Tak czy owak, musi być to w miarę spójne i sensowne, najlepiej oparte na prawdzie.

odebrane po terminie badania

mam sytuację dokładnie jak w filmiku wyżej. co napisać w odwołaniu? napisałam krótkie wyjaśnienie, że nie stawiłam się bo korespondencję otrzymałam po terminie (co wynika z daty na zwrotce) . jednakże odmówili mi prawa do zasiłku. pisząc , że nie wyjaśniłam przyczyny późnego odebrania korespondencji. Proszę o pomoc.

Nie musisz się tłumaczyć

Nie musisz się tłumaczyć ZUS-owi z późnego terminu odebrania korespondencji. Na odebranie korespondencji z poczty masz 14 dni i to jest twoje święte prawo. To ZUS przekracza swoje kompetencje wyznaczając termin komisji przed ostatecznym terminem odebrania zwrotki - dowodu, że korespondencję odebrałeś w przepisowym terminie 14 dni. Ze swoich praw nie powinieneś się tłumaczyć, bo tylko winni się tłumaczą, a zawinił ZUS. Złamali tu co najmniej kilka przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego (nie czekając na zwrotkę), otarli się o kodeks karny - zatrzymanie należnych pieniędzy (kradzież), groźba odebrania zasiłku i nakaz tłumaczenia się, gdy samemu popełniło się poważny błąd. Dlatego późno"odebrana korespondencja jest dla nich, ale dla Ciebie i polskiego prawa jest w "sam raz", czyli przed upływem 14 dni. I pamiętaj o jeszcze jednym - namawiając Cię do takich "zwierzeń" ZUS szuka na ciebie haka w rodzaju :"wysoki Sądzie on mógł coś zrobić, ale nie zrobił", więc najlepsze , co możesz zrobić to nie tłumaczyć się, ale skierować sprawę do Sądu i powołać się na wyżej wymienione argumenty, które warto wzbogacić i uściślić. Ostatecznie najlepszą obroną jest atak. Pamiętaj jednak , by to zrobić przed upływem 30 dni po otrzymaniu decyzji. (Słyszeliśmy, że te też przychodzą zwykłymi listami , co jest złamaniem prawa, bo każda decyzja od której można się odwołać powinna przyjść poleconym. Inaczej nie sposób udowodnić terminu odbioru przesyłki) "
Nawiasem mówiąc u mnie wszystkie przesyłki odbierane są w dogodnym dla mnie terminie. Listonosz zostawia awizo, bo po podwórku biega pies. Zresztą na "avizo" i tak nie pisze od kogo jest list. Dotąd nie mieliśmy problemu z żadnym urzędem, bo we wszystkich innych oprócz ZuS-u szanuje się prawo. W Sądzie o ile zdarzy się, że przesyłka z wezwaniem na rozprawę nie jest odebrana i w związku z tym delikwent się nie stawił, a nie minął jeszcze czas na odebranie przesyłki (przez kioski skrócony do 7 dni, ale dotyczy to tylko kiosków), to po prostu Sędzia wyznacza inny termin rozprawy. Z tego, co wiem ta procedura jest przestrzegana bardzo rygorystycznie. Dlatego jeśli Sędzia będzie normalny to urzędników zuS zetrze na proszek. Nawet jeśli trafi ci się inny, to i tak warto walczyć w obronie praw i własnej godności. Ostatecznie pozbawiać pieniędzy człowieka chorego to wyjątkowo paskudny wyczyn.
Przed przystąpieniem do działań warto też sobie uświadomić jak ta sytuacja powinna wyglądać w normalnym kraju i w normalnym urzędzie funkcjonującym na europejskim poziomie. Otóż:
1. termin komisji lekarskiej wyznaczony po upływie należnych Ci 14 dni na odebranie korespondencji (dla zUS-u to będzie ok. 3 tygodnie od momentu wysłania wezwania).
2. Jeśli omyłkowo dojdzie do wcześniejszego wyznaczenia terminu komisji i w związku z tym nie odbierzesz na porę wezwania, to ZUS powinien to sprostować z urzędu, bo ma dowód w postaci ZWROTKI, świadczący o tym, ze ty jesteś w porządku.
Ponieważ to oni nie uszanowali twoich praw powinni Cię przeprosić, a winny powinien być ukarany. Zatem to nie Ty powinnaś pisać pismo wyjaśniające, ale oni do Ciebie powinni napisać wyjaśnienie dlaczego do tego doszło, kto zawinił, i jakie wobec tej osoby wyciągnięto konsekwencje oraz dodać, że Cię bardzo za to przepraszają z pouczeniem, że możesz domagać się dodatkowej kary dla winnego.
3. Teraz trzeba wypłacić zasiłek z należnymi odsetkami za ewentualną zwłokę.
4. Dopiero teraz można wysłać wezwanie na kolejna komisję lekarską, o ile wpłynie twoje kolejne zwolnienie.
Myślę, że warto sobie te fakty uświadomić, by wybrać właściwa linię postępowania. Powodzenia i napisz jak Ci poszło.

ZUS 14 dni na odebranie korespondencji

Jestem ogromnie wdzięczna za powyższe wyjaśnienia. Dzięki nim załatwiłam sprawę w ZUSie, a byłam pewna, że już nic nie da się zrobić.
Ale zacznę od początku. Jestem po operacji guza głowy (16 grud 2013, nerwiak nerwu VIII słuchowego), mam po niej m. in. porażenie nerwu twarzowego, rehabilituję się cały czas, dopiero po połowie roku widać niewielkie efekty tej rehabilitacji.
Wybrałam 182 dni zwolnienia (do 10 czerwca) i złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, nie odebrałam pierwszego listu - prawdopodobnie był zwykły, zgłosiłam się dopiero z awizem na pocztę, odebrałam 26 maja informację, że drugie badanie mam wyznaczone na 23 maja (czyli było już po czasie). Na kopercie jest informacja, że awizowano 19 maja, czyli odebrałam siódmego dnia, a już było po terminie drugiego badania. Zgłosiłam się do ZUS-u, byłam u kilku urzędników z działu orzecznictwa lekarskiego, ale nic nie załatwiłam, lekarz orzecznik na drugi dzień (nie było go jak ja byłam) odpowiedział odmownie na moje podanie o wyznaczenie trzeciego terminu (dowiedziałam się tego dzwoniąc do urzędników). Zadzwoniłam do samego głównego lekarza orzecznika, który podtrzymał w rozmowie tę decyzję, zasłaniając się procedurami (podobno mogą wyznaczyć taki termin, jedynie w poważnych przypadkach losowych - operacja, wypadek samochodowy itp.). Zaproponował, żebym ponownie złożyła wniosek, na rozpatrzenie którego ZUS ma 6 tygodni, a inne dokumenty miały być w porządku. Tymczasem dowiedziałam się, że zaświadczenie od lekarza też nie będzie już ważne (tylko 1 miesiąc ważności). Złożyłam nowy wniosek (28 maja), a z nim podanie- prośbę o przyspieszenie sprawy, bo 10 czerwca kończę ostatnie zwolnienie. Czekałam 1,5 tyg., codziennie dzwoniłam, żeby sprawdzić na jakim etapie jest moja sprawa, przez tyle czasu nie ruszyła z miejsca, nadal była tam, gdzie ją złożyłam. Urzędniczka nieuprzejmie mi wyjaśniła, że przecież ona ma kolejkę i przekazuje dalej dokumenty według ich wpływu do urzędu (to było w piątek 6 czerw). W poniedziałek już wkurzona pojechałam do ZUS-u (30 km), bogatsza o wiedzę z Internetu i wydrukowany powyższy post. W wydziale orzecznictwa powiedziałam, że to ZUS popełnił błąd dając mi tak mało czasu na odebranie poleconego, dostałam się do gł. lekarza orzecznika, gdzie powtórzyłam to samo i dopiero kolejna urzędniczka poproszona przez p. dr orzecznik załatwiała telefonicznie moją sprawę wydzwaniając do wydziału, gdzie utknęła moja sprawa. Odkręcono wszystko, nie wiem jak to "wyładzą" sobie w papierach, ale dostałam termin badania na następny dzień (10 czerwca). W tej chwili jestem już po badaniu, dostałam zasiłek rehabilitacyjny (od 11 czerw).
Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję za powyższe wyjaśnienia, miałam czym się podeprzeć rozmawiając z urzędem, który już jako jeden z niewielu nadal tkwi w głębokim komunizmie. Jestem przeszczęśliwa, że udało mi się załatwić tę sprawę nie zahaczając o sąd. Dla mnie to byłaby kolejna strata czasu, nerwów i pieniędzy. Dzięki!!! :-D

co w odwołaniu?

mam sytuację dokładnie jak w filmiku wyżej. co napisać w odwołaniu? napisałam krótkie wyjaśnienie, że nie stawiłam się bo korespondencję otrzymałam po terminie (co wynika z daty na zwrotce) . jednakże odmówili mi prawa do zasiłku. pisząc , że nie wyjaśniłam przyczyny późnego odebrania korespondencji. Proszę o pomoc.

Wezwanie odebrane po terminie badania

trafiło też na mnie, odebrałem awizo 2 dni po planowanym badaniu,
jeszcze tego samego dnia osobiście w filii ZUSu złożyłem pismo wyjaśniające, zobaczymy jak będzie ... w środę mam dzwonić.

L4 mam wypisane na 6 tygodni (w poniedziałek 10.06 się kończy - skręcone kolano),
badanie zaplanowane na 4.06 (6 dni przed jego końcem)

Cofnięcie zasiłku chorobowego- awizo odebrane 8 dnia

Wczoraj 28.03 odebrałem awizo po 8 dniach, dotyczące stawiennictwa na komisji 26.03.
Natychmiast zadzwoniłem pod wskazany numer, gdzie wyjaśniałem zaistniałą sytuację i gdzie polecono mi napisać wyjaśnienie.

Wyjaśnienie napisałem i wysłałem dziś 29.03.

Jakież było moje zdziwienie, gdy po powrocie z poczty wyjąłem ze skrzynki zwykły list, w którym ZUS informuje ze od 27.03. cofa mi zasiłek chorobowy, z powodu nie stawienia na komisji.
Czyli list/decyzję wysłali wczoraj nie mając jeszcze nawet potwierdzenia odbioru (nie minęło również 14 dni przypomnę).
To są metody gangsterów.
Możliwe odwołanie do sądu w terminie miesiąca.

Ile ma czasu sąd na rozpatrzenie nie napisali.
Czyli teraz będąc na chorobowym nie dostanę zasiłku, jaką składkę mam opłacić (działalność gospodarcza) rownież nie wiem.

jw

Mam tą samą sytuacje napisałem wyjaśnienie i czekam na odpowiedź jestem ciekawy jaka będzie.

ZUS zasiłek zostawił

Miałam podobną sytuację. ZUS zasiłek zostawił bez żadnego problemu.

Błąd listonosza

Witam.
Panie doktorze mam ważne dla mnie pytanie. W dniu dzisiejszym otrzymałam od ZUS "zaproszenie" na badanie kontrolne. Jak powszechnie wiadomo, takie pisma wysyła się listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Nie wiem, czy listonosz po prostu tego nie zauważył, ale nie zdarł z mojego listu tzw. "zwrotki". Moje pytanie jest takie, czy w związku z tym, że ZUS nie otrzyma mojego potwierdzenia odbioru, to czy muszę się wstawić na to badanie?
Proszę o szybką odpowiedź, bo to badanie ma się odbyć we czwartek 19.04.2012

Pozdrawiam

Re: Błąd listonosza

To, że listonosz nie zdarł potwierdzenia odbioru, nic nie znaczy. ZUS po braku potwierdzenia, jak i zwrotu samego listu, może złożyć reklamację (i z doświadczenia wiem, że tak robi), na którą poczta odpowie mu bardzo wyczerpująco kto, gdzie i kiedy odebrał list.

Samo nieodebranie listu też nic by nie dało. ZUS zazwyczaj wysyła listy polecone w trybie kodeksu postępowania administracyjnego co oznacza, że nawet nieodebrane i zwrócone ZUS-owi pismo traktowane jest na równi z doręczonym, bo kodeks postępowania administracyjnego w takich przypadkach zakłada, że adresat miał możliwość odebrania listu i zapoznania się z jego treścią.

UWAGA: kodeks postępowania administracyjnego ma zastosowanie wyłącznie do listów z białą zwrotką; jeśli dołączona karteczka jest koloru żółtego, wówczas jest to usługa świadczona na zasadach ogólnych i nieodebranie takiego listu nie skutkuje tratowaniem go jako doręczonego. Ot, diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Pozdrawiam serdecznie

Pocztowiec

Nieodebrane awizo

Witam serdecznie, mam pewien problem. Od lutego przebywam na L4 po ustaniu zatrudnienia. ZUS wypłacał mi zasiłek jednak przebywając na zwolnieniu od 07-20.3.2012 nasłał na mnie kontrole. Niestety nie odebrałam ani jednego ani drugiego awiza - przebywam chwilowo pod opieka siostry w innym miejscu zamieszkania. Czy dostając zwrot listu ZUS ma prawo anulować moje L4? Co z kolejnym L4 wystawionym od 21.3-03.4.2012? Za to drugie L4 kontroli nie byli...Proszę o odpowiedz. Nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji. Pozdrawiam,

@Zadzwoniłbym lub napisał pismo do ZUS w celu wyjaśnienia tej sprawy. Jaką wcześniej podjęli decyzję? Nie mam pojęcia, bo w praktyce spotykałem się z rożnym podejściem /zarówno zabranie zwolnienia jak i jego pozostawienie/.

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe