Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Numer statystyczny choroby

Numer statystyczny choroby W starych dobrych czasach numery statystyczne choroby były zamieszczane na drukach zwolnień L4. Każda kadrowa wiedziała lub mogła sprawdzić, na co dany pracownik był chory. Posiadano książeczki z numerami statystycznymi chorób [koloru zielonego] lub sprawdzano telefonując po znajomych lekarzach. /Sam tego doświadczałem kilka razy w przypadku podejrzanych zwolnień/.

Często sprawdzano czy pracownik potwierdzał chorobę, której nr wpisano na zwolnieniu/ szczególnie na zwolnieniu z poza tzw rejonu lub od lekarza prywatnego. {o konsekwencjach lepiej nie wspominać}. Wpisanie tych numerów było też poddawane kontroli ZUS. - Absencja chorobowa i jej przyczyny / przynajmniej te statystyczne - teoretyczne/ były zawsze obiektem różnych analiz urzędników. W chwili obecnej Kody klasyfikacji są bardziej potrzebne lekarzom dla opisania procedur wykonanych dla NFZ. Wraz ze wzrostem świadomości praw pacjenta zaczęto mówić o prawie do tzw tajemnicy lekarskiej.

Lekarze też strajkowali poprzez niewypisywanie tych numerów na L4. Od czasu wprowadzenia końcem lat dziewięćdziesiątych nowej ustawy - numerów statystycznych nie umieszcza się na zielonej kopii zwolnienie, która idzie do zakładu pracy. Tym nie mniej wiele osób żyje starymi czasami, nie bardzo wiedząc o tym fakcie. Numer statystyczny choroby na zwolnieniu L4 i międzynarodowa statystyczna klasyfikacja chorób to już historia dla organów kadrowych.

Dla tych co mimo wszystko chcą wiedzieć coś więcej kilka najczęściej najczęściej używanych przez lekarzy numerów statystycznych. I 10 - nadciśnienie ciśnienie tętnicze K 29 / K27 choroba wrzodowa J00 / J 02 / J 06/ J 20 zapalenie gardła lub migdałków - zapalenie oskrzeli L30 - zapalenia skóry N20 kamica nerkowa G 54 _ szeroko pojęte schorzenia kręgosłupa S 90 - uraz kostki

W tej chwili numery statystyczne chorób są bardziej potrzebne lekarzom przy rozliczaniu kontraktów z NFZ. Być może ZUS prowadzi jakieś swoje analizy na temat chorobowości pacjentów, ale tego dokładnie nie wiem. Bardzo często wypisując zwolnienia, trudno znaleźć właściwy numer, a lekarz posługuje się najbliższym, który jako tako pasuje.

Podziel się:

Odpowiedzi


co to za choroba o numerze

co to za choroba o numerze statystycznym 5898606

statystyczna klasyfikacja chorób to już historia dla organów kad

Nie zgadzam się z w/w treścią. Zus w Olsztynie zwrócił mi dokument Np-7 ponieważ, był błędnie wypełniony ze względu na fakt, że okres niezdolność do pracy zachowując ciągłość nie dotyczył tej samej choroby.
W związku z powyższym przy wypełnianiu dokumentu Np-7, należy mieć informacje dotyczące nr statystycznego choroby we wszystkich wystawionych zwolnieniach w danym okresie czasu przy zachowaniu ciągłości 182 dni.

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe