Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Badania kału na nosicielstwo

Badania kału na nosicielstwo do książeczki zdrowia sanepidowskiej - zakres badań

 • Pytanie nr 1
 • Jak długo są ważne [ważność] badania na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella? Czy jeżeli robiłam te badania 4 lata temu to teraz muszę zgłosić się do lekarza medycyny pracy czy znów muszę oddawać próbki kału?

  Czy jest możliwość uzyskania duplikatu książeczki pracowniczej jeśli badanie na nosicielstwo robiłam
  Czy badania na nosicielstwo robi się raz na całe życie?? Jakie powinnam mieć jeszcze badania chcąc pracować w gastronomi?

  Co oznacza, że kał na nosicielstwo jest badany 3 krotnie?? Mogę zawieźć do sanepidu tylko jedna próbkę??
  Pobieranie kału na badania bakteriologiczne

  • Pytanie nr 2
  • Chciałabym się dowiedzieć na czym dokładnie polega wyrobienie książeczki zdrowia, słyszałam, że 3 dni z rzędu oddaje się kał do badania. Czy najpierw trzeba zgłosić chęć wyrobienia takiej książeczki? Kto ponosi koszt badań kału na nosicielstwo ?
   W jakich godzinach otwarty jest Sanepid?
   Adres Sanepidu, gdzie wykonasz badania kału badania na nosicielstwo Salmonelli i Shigella

   • Pytanie nr 3
   • Czy pracownicy ( pedagogiczni) pracujący w Domu Dziecka muszą mieć obowiązkowe badania kału na nosicielstwo?
    Czy pracując jako ratownik na koloniach młodzieżowych muszę mieć książeczkę zdrowia oraz zrobiony test na nosicielstwo? (może ogólniej: jakie badania muszę mieć wykonane) Dodam, że jestem Młodszym Ratownikiem - 17 lat

    • Pytanie nr 4
    • Dzień dobry , mam pytanie odnośnie czy pracodawca zwraca koszty poniesione podczas wykonywania potrzebnych badań, które są potrzebne do przedłużenia książeczki zdrowia???


     Odpowiedź
     • Problem badań kału na nosicielstwo jest poruszony w następujących aktach prawnych
      USTAWA z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach Dz.U.01.126.1384. Na podstawie której powstały dwa rozporządzenia ministra zdrowia
     • 1. Z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych - Dz.U.06.25.191
      2. Z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby - Dz.U.06.133.939

      W ustawie jest wskazany obowiązek przedsiębiorcy do skierowania osób wykonujących te prace, na badania sanitarno-epidemiologiczne i pokrycia kosztów tych badań.
      Jednocześnie Badania laboratoryjne kału na nosicielstwo przeprowadzają wyłącznie stacje sanitarno-epidemiologiczne. [Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza].

      W mojej opinii Badania kału wykonuje się raz w życiu, z wyjątkiem ponownego przebycia zakażenia czynnikiem chorobotwórczym. Ważność badania raczej bezterminowa. Jednak na podstawie § 3 Dz.U.06.25.19 możliwa jest interpretacja o terminowej ważności badania kału - powtarzane przed podjęciem nowej pracy lub nauki. I zlecają je tak niektórzy lekarze. [Wyjątkowo kiepski akt prawny - co jeżeli ktoś zmienia pracę kilka razy w ciągu roku lub częściej ? ].

      Badania laboratoryjne to trzykrotne badanie kału w kierunku zakażenia pałeczkami duru brzusznego i innych pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella.
      Badania są przeprowadzone z próbek kału pobranych w trzech kolejno następujących po sobie dniach.

      Badania kału nie są obowiązkowe w stosunku do prac na stanowiskach związanych tylko z ciągłym kontaktem z ludźmi, stwarzających zagrożenie przeniesienia drogą powietrzno-kropelkową

      Do rozważenia jest tutaj rtg klatki piersiowej, ale nie przed lecz po badaniu lekarskim.

      Są one wykonywane przez osoby zatrudnione w:
      1) przedszkolach, szkołach i uczelniach wszystkich typów i profili, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych - podlegają pod to nauczyciele i pracownicy (pedagogiczni), których dotyczy pytanie nr 3
      2) zakładach opieki zdrowotnej; - personel służby zdrowia

      3) indywidualnych, indywidualnych specjalistycznych lub grupowych praktykach lekarskich oraz indywidualnych, indywidualnych specjalistycznych lub grupowych praktykach pielęgniarek i położnych; np lekarze i pielęgniarki
      4) zakładach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych i innych prowadzących działania w zakresie pielęgnacji ciała; np fryzjerki, studenci kosmetologii

      Od 4 lutego 2012 Książeczka Zdrowia

      5) instytucjach i urzędach prowadzących bezpośrednią obsługę interesantów;
      6) transporcie publicznym - np kierowcy autobusów
      7) instytucjach kultury;- kasjerzy biletowi

      Od 4 lutego 2012 Książeczka Zdrowia

      8) podmiotach świadczących usługi turystyczne i hotelarskie; np recepcjoniści, pokojowe
      9) zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, zakładach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach dla uchodźców, policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, policyjnych izbach dziecka, podczas konwojów osób pozbawionych wolności oraz doprowadzeń osób zatrzymanych.
      Np policjanci na tzw. Wydawce posiłków.

      Badania kału są obowiązkowe między innymi przy pracach :
      związanych z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności i wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
      myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność,
      związanych z kontaktem z wodą oraz środkami służącymi pielęgnacji skóry lub śluzówek innych osób.

      Do tych prac zalicza się zatrudnienie na kąpieliskach, łaźniach, saunach i basenach kąpielowych, tak więc ratownik musi wykonać badania kału.

      Jeżeli badania laboratoryjne kału z przed kilku lat są właściwie udokumentowane, to ich wynik oraz treść orzeczenia lekarz wpisuje do książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych.

      • Reasumując, w przypadku osoby która jeszcze nie miała nigdy książeczki zdrowia najlepiej zacząć od wykonania badań 3x kału w stacji sanitarno epidemiologicznej, potem wizyta u lekarza medycyny pracy i ewentualnie rtg klatki piersiowej. Na wynik badań kału trzeba czekać 3 -4 dni
      • Zakres badania zdecydowanie zależy od rodzaju pracy.
       Np fryzjerki lub kosmetyczki pracujące w zakładach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych prowadzących działania w zakresie pielęgnacji ciała w których podejmowane są czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich są obowiązane do badań kału - np studio tatuażu.

       Inne fryzjerki lub kosmetyczki po badaniu lekarskim, tylko ewentualnie rtg klatki piersiowej.

       Godziny otwarcia Sanepidu należy sprawdzić w danej stacji. Próbki do badania kału na nosicielstwo należy zanieść w godzinach rannych.
       Należy pamiętać o zwiększonej ilości badań w sezonie wakacyjnym [studenci, pracownicy sezonowi], co w połączeniu z okresem urlopowym może powodować kolejki lub dłuższe oczekiwanie.

       Wykonaj badania kału wcześniej to zaoszczędzisz swój czas i nerwy.
       Od oddania pierwszej próbki do uzyskania wyniku mija ok 7 dni, co warto uwzględnić przy podejmowaniu pracy- szczególnie w gastronomii.

       Sprawdź inne zasady dotyczące książeczka zdrowia sanitarno epidemiologiczna badania kału na nosicielstwo

       badania kału na nosicielstwo przy żywności.

       Czy lekarz musi mieć książeczkę sanepidowską ? Tak, Rozporządzenie Ministra Zdrowia wyraźnie wymienia osoby zatrudnione w zakładach opieki zdrowotnej lub praktykach lekarskich.

       • Uwaga: lekarz może zlecić inne badania laboratoryjne, niż wcześniej wymienione, jeżeli uzna to za konieczne do identyfikacji czynnika zakaźnego !!
       • Zapraszam do poczytania komentarzy przedstawiających różne problemy związane praktyczną interpretacją aktów prawnych dotyczących badań kału na nosicielstwo.

Podziel się:

Odpowiedzi


Badania do celów Sanitarno-Epidemiologicznych

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie moich badań. Kiedyś robiłem badania do gastronomii w skład który wchodził mocz morfologia i kał. oczywiście badania były ważne od 28/08/2008 do 28/08/2010 roku.

teraz Idę do pracy znowu na kuchnię i moje pytanie skierowane jest w tym, czy muszę na nowo robić badanie kału czy tylko mocz morfologię i rtg klatki piersiowej? Czy lekarz na podstawie pierwszych badań kału może mi podbić książeczkę sanepidowską? Bardzo proszę o poradę w tej sprawie. Bo sam nie wiem już nic, czy mam zrobić na nowo badania, czy nie bo mój nowy pracodawca nie wysyła mnie na żadne badania. Dziękuję za pomoc

@Poszedłbym do lekarza medycyny pracy i przedłużył książeczkę. Technicznie za badania sanitarno epidemiologiczne i za ich opłacenie jest odpowiedzialny Pracodawca.

Koszt badań

Dzień dobry
Chciałbym się dowiedzieć jaki będzie koszt badania, które muszę
wykonać i przedłożyć pracodawcy.Interesowało by nie badanie z wydaniem
orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania
czynności kontrolera biletowego w szczególności wykluczające gruźlicę
i dur brzuszny.
Z góry dziękuję za przesłanie odpowiedzi.

Pozdrawiam

@proszę zacząć od wykonania zdjęcia klatki piersiowej i 3X badań kału na nosicielstwo
w sanepidzie na ulicy Składowej 1/3 , wtedy rejestracja telefoniczna 601 775 123
i będzie to koszt wizyty lekarskiej.

@OK dziękuję za informacje, wykonam te badania.

Trzy próbki kału w jeden dzień?

Czy jeżeli posiadam trzy próbki kału z różnych dni mogę je zanieść jednego dnia?  Nie mogłem wcześniej nic zrobić ponieważ szkoła itp.

Od 4 lutego 2012 Książeczka Zdrowia

A chciałbym sobie wyrobić, bo znalazłem pracę i jest pilnie potrzebna. Czy istnieje taka możliwość ?

Dlaczego nie istnieje taka możliwość?

Posiadam 3 próbki z różnych dni. Są one pozostawione w zimnym pomieszczeniu.

 

Odpowiedź

@Instrukcja Sanepidu mówi wydaźnie o trzech próbkach kału z 3 dni i tam proszę kierować pytania w przypadku odstępstw od urzędowej procedury.

Termin ważności badań sanepidu z punktu lekarskiego

Witam,
Zrobiłam badania w sanepidzie, ponieważ poszukiwałam pracy jako hostessa, jednak znalazłam prace do której nie jest mi potrzebna książeczka sanepid, w związku z tym nie byłam na badaniu lekarskim i nie mam pieczątki w książeczce. Czy jeśli np. za rok będzie mi potrzebna książeczka to będę musiała powtarzać badania w sanepidzie? Czy mają one bezterminowy okres ważności?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Badania sanitarno-epidemiologiczne

Jest ogromna różnorodność interpretacyjna w sprawie badań snitarno-epidemiologicznych. Czy Główny Inspektor Sanitany nie powinien zająć w tej sprawie jdenoznacznego stanowiska?

rtg płuc zleca lekarz

Dzień dobry! Chciałam się dowiedzieć na temat książeczki dla celów sanepid.-epidemiol: Mam wykonane badania na nosicielstwo i książeczkę ze stacji sanepidu, żeby była ważna muszę wybrać się do lekarza medycyny pracy i tu moje pytanie czy muszę wykonać RTG płuc? (jestem studentka analityki medycznej i książeczka potrzebna mi jest na praktyki do laboratorium.)

Rtg płuc zleca lekarz, a pracownia rtg nie ma prawa prześwietlać tylko na życzenie pacjenta.

Badania kału z Białorusi

Witam!
Chciałabym zapytać w takiej sprawie: teraz znajduje się na terenie
Białorusi i chce zrobić badania dla książeczki zdrowia tutaj (jestem obywatelka Białorusi, ale posiadam polska kartę czasowego pobytu).

Czy na podstawie wyników takich badań [z Białorusi] mogę zrobić u Pana książeczkę zdrowia?

I jakie to muszą być dokładnie badania? Będę wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie.

 • Nie jestem pewien czy polski sanepid uznaje badania kału na nosicielstwo z Białorusi - raczej nie.

Badania sanitarno -epidemiologiczne

Niestety Panie Doktorze Pańska interpretacja rożni się od stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego .

A także mojej opinii i opinii prawników w tej sprawie . Poniższe informacje oparte są na mojej bogatej korespondencji z prawnikami i lekarzami .
Należy przyznać, że rozporządzenie w sprawie badań do celów sanitarno epidemiologicznych budzi wiele wątpliwości. Analiza aktu pod względem zapisów w nich zawartych prowadzi do przyjęcia stanowiska uzasadnionego prawnie, ale całkowicie sprzecznego np. potrzebami medycznymi. Obowiązki lekarza sporządzającego orzeczenie są nieprecyzyjnie sformułowane i można je dowolnie albo ograniczać albo rozszerzać. Wszystko zależy od podejścia, np. w kwestii treści orzeczenia, częstotliwości badań, etc.

Zgodnie z art. 7 ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach lekarz powinien przebadać pacjenta, dokonać oceny wyników badań laboratoryjnych, a następnie wpisać je do karty badań oraz wystawić orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Natomiast z § 4 rozporządzenia w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych wynika, że lekarz wydaje orzeczenie, dokumentując jego wynik w karcie do badań i wpisuje wyniki badań do książeczki. Wpis nie jest równoznaczny z wystawieniem orzeczenia. Takie orzeczenie wystawiane jest w dwóch egzemplarzach: dla pracodawcy i dla pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest przechowywanie orzeczenia lekarskiego i udostępnianie go inspektorom PIS. Inspektorzy PIS nie mają prawa domagania się udostępniania im książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych, gdyż książeczka jest dokumentem stanowiącym własność pracownika. Pracownik może zatem śmiało odmówić jej przedstawienia zarówno pracodawcy, jak i inspektorowi PIS. Wpisując wyniki badań laboratoryjnych (badania kału; zdjęcie rtg; inne badania np. WR; badania w kierunku innych chorób) - tworzymy dokument, który zawiera informacje o stanie zdrowia osoby badanej z wielu lat, z którego nawet osoba bez wykształcenia medycznego może wnioskować o chorobach właściciela książeczki ,co jest naruszeniem zasad konstytucyjnych - ujawnianie tz,. danych newralgicznych, dlatego też jest ona jedynie nośnikiem informacji między lekarzami , a nie orzeczeniem lekarskim . ( przypominam sprawę nr chorób na zwolnieniach lekarskich )

Wymuszanie "pokazywania " książeczek sanitarno epidemiologicznych może prowadzić do powstania odpowiedzialności karnej na podstawie art. 51 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Jest na nią narażony nie tylko ten, kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je osobom nieupoważnionym, ale również ten, kto choćby dostęp osobom nieupoważnionym do tych danych umożliwia. Sankcją za powyższe może być nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.
Dlatego proponuje nie używać terminu -"wpis wyników do książeczki sanepidowskiej [podbicie książeczki],"

Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych dzieli się na badanie lekarskie i laboratoryjne.
2. Badanie laboratoryjne obejmuje trzykrotne badanie kału w kierunku zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innych pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella;
(Dz. U. Nr 25, poz. 191 § 2. 1.)

Zgodnie z tym przepisem wszyscy wymienieni w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. Nr 133, poz. 939) podlegają badania laboratoryjnym ( czyli badanie kału) i lekarskim . W poprzednim rozporządzeniu były rozdzielone badania dodatkowe , w zależności od stanowisk pracy , ale w nowy rozporządzeniu zostały one ujednolicone.
Także termin badań jak wynika z paragrafu § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191) odnosi się wyłącznie do badań dla określonych celów sanitarno-epidemiologicznych, które muszą być wykonane w przypadku pracowników rozpoczynających pracę u danego pracodawcy (po raz pierwszy) lub zmieniających u tego samego pracodawcy stanowisko (np. pracownik zatrudniony w charakterze kierowcy rozpoczyna pracę jako kelner powracający ze zwolnienia lekarskiego z rozpoznaną chorobą, która niewyleczona mogłaby skutkować zarażeniem osób trzecich, np. po przebytym zakażeniu salmonellą). Przepis ten dotyczy także uczniów lub studentów podejmujących naukę w szkołach zawodowych (technikach), w których uzyskują zawód znajdujący się w wykazie prac, przy wykonywaniu którego istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby; Dz. U. Nr 133, poz. 939).
Częstotliwość wykonywania badań w trakcie trwania zatrudnienia,  określa lekarz dokonujący wpisu do książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych.

Z medycznego punktu widzenia nie możliwe jest określenie czy w okresie miedzy badaniami nie doszło do zakażenia i nosicielstwa . Dlatego bezpieczniejsze jest dla pracodawcy i lekarza wykonanie ponownych badań kału jeżeli poprzednie były wykonane w odległych terminach , a na pewno w związku z nowym wzorem książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych obowiązującym po opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku ustaw ,należy wymienić stare "notesy " i z poprzednie książeczki z napisami - "przechowuje zakład pracy" ( kazus prawny nowy wzór dowodu osobistego i jego wymiana ). Na pewno należy takie badanie wykonać , jeżeli pracownik w wywiadzie ( najlepiej pisemnym z podpisem badanego ,że nie zataił prawdy ) przyzna się do epizodu biegunki w okresie między badaniami , a gdy lekarz NFZ nie dokonał badań wymazów.
Przypominam także , że po wejściu do UE , obowiązuje pracodawcę tz. Dobra Praktyka Higieniczna - to także stan higieny pracownika ,
Podobne stanowisko zaprezentowane zostało w piśmie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 09.06.2006r. znak: GIS-OPR-022043a/MH/06 dotyczącym interpretacji § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006r. w sprawie badań do celów sanitarno – epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191)
Przepraszam, ale to tylko niektóre uwagi dotyczące tego tematu. ( inne problemy to : ropne zmiany w jamie ustnej tz. korzenie , zdj. Rtg kl. piersiowej , ITP. ) W niedalekiej przyszłości przygotowuje artykuł na w/w problemy i chętnie go z Panem skonsultuje,
Lek med. Marek Szewczyk

Badanie kału powtórne do nowej pracy

witam serdecznie mam pytanie

dotyczące badania na nosicielstwo mam
książeczkę sanepidu z wbitym wynikiem pracuję jako pielęgniarka od 20
lat do tej pory w jednym zakładzie pracy.

badania okresowe wykonywałam co
rok (kał 1 raz na początku zatrudnienia)teraz zmieniam placówkę z
państwowej na prywatną czy muszę od nowa powtarzać badanie kału.

mój
nowy pracodawca akceptuje poprzednie badanie jednakże w rozporządzeniu z
dnia 2 lutego 2006 przeczytałam że badanie wykonujemy przed rozpoczęciem
pracy nie jestem pewna czy dobrze interpretuję zapis w rozporządzeniu a
nie chciałabym zacząć nowej pracy od konfliktu z sanepidem a tym samym z
nowym pracodawcą dziękuję i pozdrawiam Urszula

 1. Kontrowersje w tym zakresie przedstawiono w poprzednim komentarzu
 2. W zasadzie są dwie interpretacje, obie całkiem poprawne - można robić powtórnie albo nie- decyzja należy do lekarza
 3. Z punktu medycznego bardziej sensowna jest opinia doktora Szewczyka, z punktu prawnego moja

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską

dzień dobry,

chciałabym się dowiedzieć od czego powinnam zacząć wyrabianie książeczki sanepidu ,

i gdzie się udać najpierw, po prostu nie wiem jak zacząć a bardzo potrzebuje książeczkę sanepidu,
jeśli mogłabym prosić o nr, tel., z góry dziękuje , z poważaniem Justyna

Data następnego badania lekarskiego

Mam pytanie i z góry dziękuję za odpowiedź.

Robiłam badania lekarskie
do pracowniczej książeczki zdrowia w dniu 19.07.2007 roku, natomiast nie mam wyznaczonej konkretnej daty następnego badania lekarskiego, tylko wpis iż "następne badanie lekarskie powinno być wykonane po przebytym zakażeniu jednym z czynników chorobotwórczych, określonych w rozporządzeniu w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych"

Ja natomiast słyszałam ,iż badania do książeczek powinny być powtarzane co rok czy w takim razie muszę je uaktualnić czy jednak są ważne dodam ,iż jestem zatrudniona na umowę zlecenie nie na umowę o pracę
będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.

 • Teoretycznie taki wpis jest zgodny z prawem i też się z nim spotykałem.
 • Gdyby wszystkie choroby zakaźne oraz ich podejrzenia, były zgłaszane zgodnie z Ustawą o Chorobach Zakaźnych i Zakażeniach [w ciągu 24 godzin sanepidowi powiatowemu ], taki system badań mógłby być wyjątkowo skuteczny. Niestety, większość moich kolegów raczej chyba nie dopełnia tego obowiązku, pomimo grożącej grzywny.
 • Osobiście jestem zwolennikiem okresowego badania lekarskiego

Dodaj nowy komentarz

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania