Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

BRAK BADAN WSTEPNYCH problemem pracownika ?

mam pytanie odnośnie badan lekarskich. Żona podpisała umowę o prace na czas określony 20 stycznia, która obowiązuje od 1 lutego do 31 marca. Stawiła się do pracy 1 lutego, pracodawca nie zlecił jej badań lekarskich, przychodziła do pracy podpisywała listę itd. po kilku dniach okazało się, ze jest w ciąży 6 tydzień. Czas mijał , żona czuła się dobrze. W międzyczasie sami, bez wiedzy pracodawcy zrobiliśmy badania (22lutego) ma zaświadczenie o zdolności do pracy. Teraz już z racji zagrożonej ciąży jest na L4 z kodem B.

Pracodawca pomimo tego ze na koniec marca będzie w 14 tygodniu ciąży, nie ma zamiaru przedłużać umowy. straszy ze w ogóle nie będzie odprowadzał składki do ZUS za luty, marzec itd. Moje pytanie... czy jeśli nie zrobił badan może, to być nasz argument w "negocjacjach" z nim o przedłużenie umowy do dnia porodu bez chodzenia po sądach itd.

Czy to jest obowiązek pracodawcy ? Pracownik musi sam poprosić o badania ? Czy nie musi nic w tym temacie pierwszy robić ? Jakie są sankcje wobec pracodawcy za dopuszczenie pracownika do pracy bez badań wstępnych, a jakie dla żony i czy w ogóle zonie coś może grozić ? .... nadmienię ze nie pokazywaliśmy tych badań które sami zrobiliśmy bez nakazu pracodawcy... zrobiliśmy je na wszelki wypadek.
z góry dziękuje za odpowiedzi

  • ODPOWIEDŹ
  • Wizyta w państwowej Inspekcji Pracy prawdopodobnie zmieniłaby nastawienie pracodawcy i pozwoliła uporządkować podejście do jego obowiązków..

Odpowiedz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe