Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Ile dni można chorować

Ile można być na zwolnieniu lekarskim ?

 • Zasadniczo okres zwolnienia lekarskiego jest zależny od stanu zdrowia chorego pacjenta/rzeczywistego trwania niezdolności do pracy z powodu choroby.
 • Schorzenie lekkie raczej będzie wymagało zwolnienia krótszego niż choroba przewlekła.

Należy pamiętać, że maksymalna suma wszystkich zwolnień z powodu jednej choroby równa się 182 dni,w jednym okresie niezdolności do pracy / również po zwolnieniu z pracy lub ustaniu zatrudnienia . [Art. 8.USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ] Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, . Ile może trwać jednorazowe zwolnienie lekarskie ?

 • Zasadniczą normę stanowi tutaj rzeczywisty okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy,
 • jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego.

Okres ten będzie różny dla choroby rokującej szybkie wyleczenie [np grypa] niż późniejsze [np złamania kości itp]. Zależy też jak często lekarz zleci kontrolę stanu zdrowia. Raczej bardziej prawdopodobne jest jednorazowe 6 tygodni zwolnienia z powodu złamania obojczyka, niż z powodu przewlekłego zapalenia oskrzeli [gdzie wymagane są częstsze kontrole, chociaż zwolnienie może trwać nawet kilka miesięcy]. Należy wspomnieć jeszcze o dwóch normach prawnych nałożonych na lekarzy [bardzo subiektywnych i zależnych od wiedzy i zdolności prognozowania przez danego lekarza.]

 • Przy orzekaniu należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu powodujące czasową niezdolność do pracy ubezpieczonego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy.
 • Po 30 dniach niezdolności do pracy prowadzący leczenie, przed ponownym orzeczeniem o czasowej niezdolności do pracy, ocenia jednocześnie, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia potrzebę przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej.

Pewnie dlatego jest duża rozbieżność pomiędzy lekarzami prowadzącymi a lekarzami orzecznikami ZUS dokonującymi kontroli zwolnień chorobowych.

Ile dni można chorować zależy też od stosunków pracownika z pracodawcą.

 • Nadmierne podejrzliwy szef ma prawo wnioskować o kontrole ZUS, bez żadnych ograniczeń co do ich ilości.
 • Często nawet chory pracownik daje za wygraną i wraca do pracy.

Serwis porusza tematy ile można przebywać na zwolnieniu lekarskim ile dni na zwolnieniu lekarskim

Podziel się:

Odpowiedzi


Renta u dializowanego

jestem dializowany na nerki - choroba przewlekła,
ile mogę być na zwolnieniach i czy starać się o rentę
@182 dni zwolnienia, a renta zależy od stanu zdolności do pracy,
co ocenia komisja ZUS

Jak nie stracić pracy idąc na rente

mam przewlekła chorobę. Jestem teraz na L4 i pewnie potrwa to "182" dni. Po tym czasie pewnie lekarz wypisze wniosek o renta.
i stąd moje pytanie, jak to zrobić, żeby nie stracić zatrudnienia.

Będę chciała kiedyś wrócić do pracy :-)

obojczyk

mam pytanie
ile na l4 po złamaniu obojczyka z całkowitym przemieszczeniem i zastosowaniem drutu.

Jak policzyć 182 dni ?

Proszę o pomoc w zliczeniu dni łącznego przebywania przeze mnie na zwolnieniu lekarskim. Z powodu traumatycznych przeżyć mój organizm zbuntował się i zaczął seryjnie niedomagać.

Zaczęłam od zapalenia płuc -zwolnienie przez 24 dni, choroby ginekologicznej i zwolnieniu L4 przez 28 dni, choroba kardiologiczna z krótkim pobytem w szpitalu i zwolnienie przez 21 dni. Między tymi zwolnieniami były przerwy sobotnio-niedzielne. Od 7 maja przebywam na ciągłym zwolnieniu lekarskim od ortopedy. Oczekuję na pobyt w szpitalu w celu zabiegu na kręgosłupie. Lekarz sądzi, że będzie to długotrwałe leczenie. Proszę pomóc mi zliczyć, kiedy w moim przypadku upłynie 182 dni?

ILE MOŻNA CHOROWAĆ NA PORAŻENIE NERWU TWARZOWEGO

MAM PYTANKO MAM PORAŻENIE NERWU TWARZOWEGO I CHCIAŁBYM SIĘ WYLECZYĆ DOBRZE WIĘC PYTAM. ILE MOŻNA CHOROWAĆ NA TĄ CHOROBĘ POZDRAWIAM I CZEKAM NA ODPOWIEDZ

@Tak naprawdę może ocenić to tylko lekarz, który będzie kontrolował postęp leczenia.

ile moge chorowac po wycięciu pecherzyka żółciowego

pomoże ktoś
@Jeżeli nie było powikłań, to raczej krótko

NA CO CHOROWAĆ

Mam pytanie - na co najlepiej jest chorować, tak aby w razie komisji Zus nie orzeczono zdolności do pracy. Zależy mi na tym aby jak najdłużej być na zwolnieniu.

Ty chcesz chorować ?

Inni chcą być zdrowi a nie mogą.
Nie wywołuj wilka z lasu.

ile dni można być ogólnie na chorobowym

mam pytanie jestem już 180 dni na zwolnieniu od ginekologa i dziś mi się kończy i czy od jutra mogłabym iść na zwolnienie na dziecko, bo prawdopodobnie na dziecko można być na zwolnieniu 7 tygodni

@ Maksymalnie 60 dni w zależności od wieku dziecka

zwolnienia lekarskie

DZIEŃ DOBRY. MAM PYTANIE: JESTEM OBECNIE NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM. MOJE PIERWSZE L4 BYŁY OD LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU, A NASTĘPNE SĄ OD GINEKOLOGA (JESTEM PO OPERACJI- LAPAROSKOPIA, ALE MÓJ STAN ZDROWIA NIE JEST TAKI JAKI BYĆ POWINIEN). ILE MOGĘ BYĆ NA L4? CZY MOJE ZL LICZĄ SIĘ ŁĄCZNIE? Z GÓRY DZIĘKUJĘ. AGNIESZKA

ile można być najdłużej na zwolnieniu L4?

Mam pytanie ile można być najdłużej na zwolnieniu L4?Bo ja mam przepukline kręgosłupa i nie wiem jak to jest ?
*182 DNI

Pracodawca straszy mnie komisja jestem na zwolnieniu

witam jestem na zwolnieniu od 14 do 20, wcześniej byłam od 6 do 11 mój pracodawca straszy mnie komisja lekarska CZY TO MOŻLIWE 0

@Pewnie tutaj chodzi o straszenie kontrolą zwolnienia

Wypadek w pracy ucięty palec

Witam miałem wypadek w pracy ucięła maszyna palca małego poniżej paznokcia. Dostałem zwolnienie na razie na 2 tygodnie ale ile morze się goić taki palec i ile będę na zwolnieniu mniej więcej i czy w zwolnieniu lekarskim musi byc cos zaznaczone, żeby bylo płatne 100 procent czy mój bhpowiec musi to załatwić
Odpowiedź
Na zwolnieniu nie pisze się nic, jest to sprawa służb BHP o uznanie tego jako wypadku w pracy. Ile się może goić? Proszę zapytać lekarza prowadzącego.

Ile można chorować

Dzień dobry panie doktorze mam pytanie bardzo ważne mianowicie

jestem na L4 już od ubiegłego roku 07 października moja choroba jest związana z chorobą naczyń mózgowych I67.8 (naczyniak żylnego)

najprawdopodobniej mam mieć naświetlanie lampami,tyle że nie wiem co ze zwolnieniem kończy mi się 12.01.09.Nie znam jeszcze daty na to naświetlanie i nie wiem jak postąpić czy pójść po kolejne L4 przed naświetlaniem

no i czy naświetlanie też jest oparte na zwolnieniu. Proszę o odpowiedź, bo nie wiem jak długo mogę chorować
jaki jest limit najdłuższy .. mój

Dodaj nowy komentarz

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe