Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

L4 a Zawieszenie firmy po zasiłku macierzyńskim

Witam panie doktorze!
 
Nie wiedziałam, gdzie dodać zapytanie na Pana stronie www, więc postanowiłam napisać maila. Moja sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, a ZUS nie chce odpowiedzieć na moje pytania. Sprawa wygląda tak:

prowadziłam działalność gospodarczą, zaszłam w ciążę i korzystałam z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego - do 14 sierpnia. 13 sierpnia poszłam do lekarza, który wystawił mi zwolnienie od 14 sierpnia na 10 dni wpisując pewien nr statystyczny choroby. Już dostałam odmowę z zus-u, jeśli chodzi o wypłatę zasiłku chorobowego za dzień 14 sierpnia, bo jeszcze wtedy przysługiwał mi macierzyński (ale to akurat chyba na moją korzyść, bo jest płatne 100%). Zamknęłam firmę 16 sierpnia. Po tych dziesięciu dniach byłam znowu u lekarza (ale nie było mojego, tylko ktoś go zastępował) i w karcie wpisał kontynuację zwolnienia, ale zapisał dwa numery chorób, bo okazało się, że mam jeszcze inną dolegliwość, natomiast na zwolnieniu jest chyba ten sam nr choroby co wcześniej. Moje pytanie nr 1: czy jeśli lekarz na zastępstwie wpisał nieco inny nr statystyczny choroby niż ten poprzedni, to nadal mam prawo do zasiłku?
 
Druga kwestia dotyczy tej drugiej choroby, która najprawdopodobniej może mnie dotyczyć, a której objawy pojawiły się już przed ciążą, ale w ciąży cudem zniknęły. Pewnie będę diagnozowana w kierunku rzs i moje pytanie nr 2 brzmi: czy teraz lekarz może wystawić mi nowe zwolnienie zaraz po tym drugim na zupełnie inną chorobę (rzs) i będę miała prawo do zasiłku? Czy może zaznaczyć jakoś na zwolnieniu, że to nowa choroba, żeby zaczęły mi się liczyć od nowa te 182 dni?
 
Wiem, że sprawa dość skomplikowana, ale mam nadzieję, że dla takiego "wymiatacza" jak Pan to będzie prosta odpowiedź:)
 
Z góry dziękuję za odpowiedź, jeśli znajdzie Pan oczywiście chwilkę:) Jeśli cokolwiek z treści mojego maila przydałoby się Panu na blogu, to może Pan skorzystać z mojego przykładu.
 
Pozdrawiam.

 

Przepraszam, że Pana tak męczę, ale Pani w ZUS nie była w stanie odpowiedzieć na moje pytania i powiedziała tylko, że nr stat. choroby zawsze ma znaczenie przy ustalaniu prawa do zasiłku i co ciekawe, gdy byłam wcześniej w zusie inna Pani poinformowała mnie, że jeśli zachoruję jeszcze w trakcie działania mojej firmy, to zwolnienie nie musi trwać powyżej 30 dni. Mam takie wrażenie odkąd zakładałam firmę, że ZUS stara się żerować na niewiedzy ubezpieczonych i dlatego nigdy do końca im nie wierzę (np. na informacji dowiedziałam się, że nie mogę ustalić wyższej podstawy ubezpieczenia - ŻENADA, bo oczywiście można tak zrobić).
W załączniku przesyłam Panu decyzję z ZUS, bo może ona też Panu nieco pomoże zrozumieć moją sytuację:)

 

Prawo do zasiłku mam. A o stracie zasiłku mówi Pan, jeśli ewentualnie byłaby kontrola i lekarz by stwierdził, że jestem zdolna do pracy?
Może jutro zadzwonię do zusu i zapytam wprost, czy zwolnienie po zamknięciu działalności (na takich samych zasadach jak po ustaniu zatrudnienia-to wiem na pewno) musi być na jedną chorobę, czy może być też inna choroba. Może ważne jest tylko to, aby była zachowana ciągłość zwolnienia.
Trudna ta moja sytuacja

 

@Odpowiedź

Teoretycznie inna choroba rozwiązuje problem,
W praktyce coraz częściej kwestionują takie sytuacje
i zabierają

Odpowiedz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe