Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Zwolnienie po ustaniu zatrudnienia

Zwolnienie po ustaniu zatrudnienia. - ile dni musisz i możesz otrzymać i na kogo jest wystawiane?

Sytuacją bardzo rzadko spotykaną jest wymieniona w Art. 7. 2) Ustawy sytuacja wydłużająca do 3 miesięcy ochronę byłego pracownika
- "nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego
- w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby,
której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. "
Zwolnienie po ustaniu zatrudnienia
Lekarz nie zaznacza na zwolnieniu jakiegoś szczególnego kodu - w pierwszym przypadku.
W razie sytuacji z chorobą zakaźną lub inną /powyżej 14 dni od zwolnienia z pracy/ kod E - bardzo ważne !! .

Najlepiej w informacji ZUS dowiedzieć się, pod który konkretnie oddział ZUS-u podlegamy, w przypadku nieaktualnych danych adresowych /np inne miejsce zamieszkania niż zameldowania/ !! Raczej jest to ZUS pod który podlegał nasz zakład pracy. Przerwanie zwolnienia L4 nawet na jeden dzień, powoduje utratę pieniędzy za resztę zwolnienia Zwolnienia te/ szczególnie długotrwałe / są często kontrolowane przez lekarzy orzeczników ZUS. Dla zmotywowanych osób, nie mogących znaleźć pracy Coś co zmieniło nie do poznania moje życie !! Tylko jeden klik. Site Build It!

Pytanie nr 2 Witam! Chciałbym uzyskać pomoc w mojej sprawie. Otóż pracowałem 3,5 roku w firmie na umowę na czas określony. Z powodu przegranego przetargu firma nie miała dla nas pracy i dała nam 2-tygodniowe wypowiedzenia. W drugim tygodniu poszedłem na zwolnienie lekarskie. Moje pytanie brzmi: Czy przysługuje mi odprawa z tytułu zwolnienia o pracę oraz gdzie mam zanieść zwolnienie lekarskie skoro skończył mi się okres wypowiedzenia (do firmy czy do ZUS-u)?

Zwolnienie po ustaniu zatrudnienia ZUS l4 Witam Pana, pisze z prośbą o pomoc, mianowicie po ustaniu zatrudnienia choruje, najpierw 14 dni na kręgosłup, a potem (bez przerwy) 22 dni chorowałem na zupełnie inna chorobę, czy w tym przypadku należy mi się zasiłek chorobowy, czy nie? pozdrawiam. Odpowiedź Raczej Tak

 • Zwolnienie z pracy niekoniecznie jest równoznaczne z brakiem możliwości korzystania z zasiłku chorobowego.
 • Niestety jest to ograniczone do kilku sytuacji, po spełnieniu warunków wymaganych w Ustawie
 • Podstawowe dwa warunki

  1. Co najmniej 30 dni nieprzerwanej choroby
  2. Która powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego/ co w praktyce oznacza 2 tygodnie od zwolnienia z pracy
  • Maksymalny okres zwolnienia lekarskiego to 182 dni / 270 dni w ciąży.
  • Zwolnienie należy zanieść do ZUS w ciągu 7 dni od daty wystawienia i jest wystawiane na ostatni zakład pracy.
  • Zwolnienie należy zanieść do ZUS w ciągu 7 dni od daty wystawienia.
  • Sprawę odprawy reguluje umowa o pracę oraz inne przepisy Kodeksu pracy [nie jestem ekspertem w tej dziedzinie]

Podziel się:

Odpowiedzi


Dalsze leczenie po ustaniu zatrudnienia??

W pażdzierniku 2017r miałem wypadek w drodze do pracy tj. na parkingu przed zakładem pękła mi kość stopy.Uznano to jako wypadek w drodze do pracy.Na zwolnieniu lekarskim przebywałem do 03-01-2017r.Umowa o pracę zakończyła mi się 25-11-2016 pozostałą część zasiłku wypłacił ZUS.Mam pytanie teraz jestem zarejestrowany jako bezrobotny a mam jeszcze do wykonania dodatkowe badania stopy takie są terminy,czekam od stycznia na rezonans magnetyczny coś tam jest nie tak po złamaniu.Lekarz ortopeda czeka na wynik i zaleca operację.Jak to należy zrobić,czy to po takim czasie nie moja wina że tyle czasu czeka na badanie, można uznać za dalsze leczenie.
Proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam

L4 po ustaniu stosunku pracy

Dzień Dobry,
Mam pytanie, wiem, że mam 14 dni po ustaniu stosunku pracy aby dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS'u. Moja sytuacja jest trochę nietypowa, ponieważ do 31.08. kończy mi się zatrudnienie ale zdążyłem już podpisać nową umowę w innej pracy od 1 września. Niestety z dnia na dzień czuję się coraz gorzej, muszę iść do lekarza i prawdopodobnie dostanę zwolnienie bo jestem osobą przewlekle chorą. Czy jeśli w ciągu 14 dni dostanę zwolnienie to będzie się one odnosiło do poprzedniej pracy czy do obecnej? Myślę również aby całkowicie zrezygnować z nowej pracy.

zwolnienie

Byłam zatrudniona na 3 miesiące do końca marca i w połowie marca przyniosłam zwolnienie lekarskie do końca tego miesiąca . Oczywiście nie przedłużyli mi umowy. Kolejne zwolnienie do 05.06 wiedziałam że mam dalej podać nip zakładu pracy ale teraz przy kolejnym czyi mam podać zakładu pracy czy zusu ? i czy kogoś musze o tym informować czy wystarczy że lekarzowi podam nip zusu ?

świadczenie rehabilitacyjne

Witam byłem zatrudniony w firmie od 15-03-2015 do 30-06-2015 na czas określony. 1 kwietnia 2015r. złamałem nogę przebywałem na zwolnieniu lekarskim. 25 czerwca 2015 lekarz wypisał mi zwolnienie lekarskie do 24 lipca 2015r. Zus odmówił mi wypłaty ze względu na to iz posiadam emeryture MSW . Odwołałem się do Sądu pracy i dopiero w grudniu Sąd przyznał mi prawo do zasiłku chorobowego . nie wypisywałem kolejnych zwolnień gdyz nie wiedziałem czy otrzymam to świadczenie. Z winy ZUS zreszta gdyz nie wypłacił mi za zwolnienie i nie mogłem tego zwolnienia kontynuować. Teraz okazuje się ze zasiłek na który kieruje mnie mój lekarz też mi nie przysługuje bo nie wyczerpałem okresu niezbędnego do otrzymania tego świadczenia. Dla mnie to jest absurd , prosze o wyjasnienie co robić nie z moje winy nie było tej kontynuacji zwolnienia, Sąd dopiero rozpatrzył w grudniu moją sprawę po 6 miesiącach. Dalej moja noga nie jest w najlepszej kondycji rehabilituje się.

l4 od drugiego specjalisty

Jestem na zwolnieniu l 4 od ortopedy na kręgosłup kończy mi sie jutro . Mogę przedłużyć chorobę zwolnieniem od psychologa . Jestem na zasiłki chorobowym zus po skończonej umowie

Gdy nie bylo umowy na pelny miesiac

Witam mam taki problem jestem zatrudniona jako pracownik tymczasowy w lutym br dostalam umowe od 08.02 do konca miesiaca 26 lutego zachorowalam z tym dniem dostalam zwolnienie na 14 dni tj do 10 marca. Wyslalam listem do siedziby firmy moje pytanie jest takie czy firma zaplaci mi za te kilka dni a potem zus jezeli nie mialam umowy na caly miesiac??? Co robic?

Zagmatwana sprawa bardzo

Witam
Mam taki problem w czerwcu 2014urodziłam synka i przeszłam na macierzyński, umowę miałam do 31.12.2014 i pracodawca mi jej nie przedłużył. Zus do 11 czerwca wypłacać mi będzie zasiłek macierzyński. Dwa miesiące temu dowiedziałam się że jestem w ciąży, niestety w dniu zwolnienia nie byłam tzn może i byłam ale nie dam rady tego udowodnić bo wiek ciąży jedynie na podstawie usg ustalił mi lekarz. Księgowa radzi bym z dniem zakończenia macierzyńskiego złożyła l4 w zusie gdyż jest to ciąża zagrożona i potem będę mogła przejść na macierzyński jak poprzednio ale w którym zusie gdzie zapytam to każdy zaprzecza nie ma zatrudnienia nie ma świadczeń. Co zatem mam zrobić nikt w 6 miesiącu zagrożonej ciąży mnie do pracy nie przyjmie lekarz mówi, że prawdopodobnie ostatnie kilka miesięcy będę musiała przeleżeć czy w związku z tym państwo zostawia mnie na pastwę losu, nawet bez ubezpieczenia? Czy będę musiała płacić za poród i wizyty po 11 czerwca? I czy tym samym zostaję z 2 dzieci bez środków do życia? Nie ma jakiejś ustawy, która to reguluje?

Witam,przepracowałam 30 dni

Witam,przepracowałam 30 dni tj od 1 wrzesień do 30 wrzesień'z dniem 1 październik dostałam świadectwo pracy.czy ten okres 30 dni jest wystarczający żeby ZUS mógł wypłacić zwolnienie.jaki okres ubezpieczenia jest potrzebny

Ile mozna na 1 chorobe

Witam, kierownik mi cos wspominala o tym, ze jest okreslona ilosc dni chorowania na jedna chorobe, zebym to pilnowal bo sie obudze z reka w nocniku. Chodze na l4 ze wzgledu bolow w karku. Bylem 36 dni za jednym zamachem a reszta to jakies po tydz max. Kiedys na rtg mialem zwezenie tarczy miedzykregowej C4/C5, potem na rezonansie wszystko w normie, a bole wystepuja caly czas. Zwolnienie mi wystawiali dwaj lekarze. TEraz znow jestem na l4 na razie tydzien czasu i wystawil mi jeszcze inny lekarz. Ktos moglby wytlumaczyc o co chodzi??
Przepraszam jesli cos pokomplikowalem
Pozdro

złamanie nogi w trakcie zwonienia

za 20 dni mija mi 182 dni zwolnienia po ustaniu zatrudnienia a niestety załamałam nogę. Co mogę teraz zrobić?

Kontynuacja zwolnienia z kodem"A" i wysokość świadczenia

Witam .Mam pytanie dotyczące wysokości zasiłku chorobowego w przypadku przerwania zwolnienia lekarskiego na okres 32 dni .Kolejne zwolnienie zostało wypisane na tę samą chorobę z oznaczeniem kodem "A" .Wcześniejsze zwolnienia były płatne w wys.100% podstawy ponieważ był to wypadek w drodze z pracy.Proszę o odpowiedz czy będzie to nadal 100% czy może zostanie obniżone do 80%.Dziękuję i pozdrawiam.

182 dni i co dalej

jestem na zwolnieniu prawie 182 dni złożony jest wniosek o rentę , czekam na komisie cz mogę po 182 dniach korzystać z opieki lekarskiej do czasu orzeczenia

Komisja w Zus prośba o radę

Witam Panie Doktorze,
proszę o radę, mam problemy z kręgosłupem ale obecnie leczę się na depresję, mój lekarz zapewnił mnie że potrzebuję czasu aby wyzdrowieć i gdyby Zus zajwestionował zwolnienie to naturalnie wystawi mi kolejne, ale mam pytanie obecnie mam zwolnienie do 24.04, natomiast 18.04 mam spotkanie z orzecznikiem w Zusie. Gdyby zdarzyło się tak że orzecznik zakwestionuje zwolnienie 18.04 a mój lekarz wystawi mi kolejne zwolnienie od 19.04 to czy będzie ono uznane w Zusie do wypłaty zasiłku?
proszę o radę z góry dziękuje

niezdolnosc do pracy po ustaniu tytulu ubezpieczenia chorobowego

witam dnia 31.12.2013 skonczyla sie moja umowa o prace przed tym bylem 7dni na l4 do dnia 31.12.2013 potem mialem dzien przerwy w chorobowym tzn dzien 01.01.2014 i nowe rozoczolem dnia 02.01.2014 do dnia 29.01.2014 tzn 28 dzis przyszla decyzja odmowna w sprawie wyplaty swiadczenia nie wiedzialem ze trzeba chorowac minimum 30dni czy da rade cos zrobic zeby zus wyplacil pieniadze za te 28dni.

L4 od innego lekarza

Witam

Czy jeżeli osoba leczyła się przez 3 miesiące u ortopedy i przez ten czas dostarczała L4 do ZUS (stosunek pracy się już zakonczył w trakcie zwolnień) i konczy leczenie, ale okazało się, ze pojawił sie inny problem zdrowotny i teraz będzie dostarczać L4 od ginekologa, to czy nie będzie problemu z wypłatą swiadczenia chotobowego z powodu zmiany lekarza i jednostki chorobowej?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Komisja lekarska - przerwanie zwolnienia lekarskiego

Witam Panie Doktorze,
proszę o radę, mam problemy z kręgosłupem ale obecnie leczę się na depresję, mój lekarz zapewnił mnie że potrzebuję czasu aby wyzdrowieć i gdyby Zus zajwestionował zwolnienie to naturalnie wystawi mi kolejne, ale mam pytanie obecnie mam zwolnienie do 24.04, natomiast 18.04 mam spotkanie z orzecznikiem w Zusie. Gdyby zdarzyło się tak że orzecznik zakwestionuje zwolnienie 18.04 a mój lekarz wystawi mi kolejne zwolnienie od 19.04 to czy będzie ono uznane w Zusie do wypłaty zasiłku?
proszę o radę z góry dziękuje

oczekiwanie na operacje...l4..kontrola ZUS.

witam. jestem na l4 od miesiąca, czekam na operacje kolana..dzis dostalam wezwanie do ZUS na kontrole. Moje pytanie, czy w obecnej sytuacji mogą mi cofnąć l4?
Dziiekuje za informacje

30 dni w systemie ubezpieczeń a potem

w czasie okresu wypowiedzenia wylądowałem na l4 dowiedziałem się ze w systemie ubezpieczeniowym będę figurował jako ubezpieczony 30 dni od ostatniego dnia zwolnienie a potem muszę mieć jakieś zaświadczenie z ZUS ze nadal jestem ubezpieczony i mogę się leczyć czy to prawda

Świadczenie chorobowe z ZUS po ustaniu dwóch stosunków pracy

Witam, 18 października zostałam zwolniona z jednego zakładu pracy (pełen etat) a kilka dni później z drugiego (1/4 etatu). Czy zwolnienie chorobowe powinnam mieć wystawione do ZUS na obydwa zakłady pracy, ponieważ w żadnym zakładzie nie minęło jeszcze 14 dni od ustania zatrudnienia? Czy należy mi się świadczenie chorobowe z tytułu pracy na 1 i 1/4 etatu. Czy tylko z ostatniego zakładu pracy?

@ Tak,na oba zakłady pracy

Ile powinnam dostać z ZUSu ?

Jestem na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. W danej firmie pracowałam 9mscy i zarabiałam 1800zł. Ile powinnam dostać pieniędzy ? 80% od najniższej krajowej czy 80% kwoty swojego wynagrodzenia ? Za okres ostatnich 30 dni ZUS wypłacił mi 1223zł. Czy słusznie ?
Pozdrawiam

Czy mogę iść znowu na zwolnienie lekarskie??

od stycznia do marca pracowałam, następnie byłam na zwolnieniu lekarskim 182 dni i wróciłam do pracy na 2 miesiące, i czy mogę znowu iść na zwolnienie lekarskie do tego samego lekarza co wcześniej? Czy musi być to inny lekarz?

@Tak, przerwa był ponad 60 dni.

koniec urlopu wychowawczego i ustanie zatrudnienia

witam konczy mi sie urlop wychowawczy a wraz znim zatrudnienie ..cyz po wygasnieciu umowy bede na zwolnieniu zus bedzie wyplacal mi zasilek chorobowy ??

Zwolniona 16.06 zwolnienie od 17.06

Witam, chciałam się dowiedzieć jak wygląda następująca sprawa,otrzymałam 15.06.2013 skierowanie w przychodni przyszpitalnej skierowanie na oddział szpitalny nie otrzymując L4, dnia 17.06.2013 w innej przychodni dostałam zwolnienie na okres znalezienia miejsca wolnego w szpitalu. Obecnie znajduje się w szpitalu i zostałam powiadomiona przez sekretariat, ze muszę podpisać oświadczenie, ze za pobyt w szpitalu oraz leczenie opłacę sama, gdyż z dniem 16.06.2013 roku wygasła umowa o prace.

Chciałam podkreślić, otrzymałam ze dwa zwolnienia jakie otrzymałam oddalam w głównej siedzibie ZUS w miejscowości w której mieszkam, a ostatnie w dzielnicy w której mieszkam, wszystkie były wystawione na 14 dni i nie było żadnych przerw. Czy w tym przypadku również obowiązuje ustawa (zwolnienie po ustaniu zatrudnienia)? Jeśli tak, to gdzie należy to skorygować i do kogo muszę się zwrócić

Serdecznie Pozdrawiam

Czy prawo ZUS działać jakby wstecz?

Witam, jeżeli po jakimś czasie będąc na L4, okazało się, że przysługiwał mi zasiłek w wysokości 100%, a nie 80%, to czy tamta zaległa "część świadczenia mi się jeszcze należy, może jakieś wyrównanie, czy coś?
Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

@Ja bym napisał jakieś wyjaśnienie i zanim roszczenia się przedawnią spróbował odzyskać niedopłatę.

nie stawienie się na badanie, odebranie wezwania po terminie

http://www.youtube.com/watch?v=LgneXn14xtY

moja sytuacja jest dokładnie taka jak w w/w filmie.
otrzymałam decyzję listem zwykłym że odmawiają mi prawa do zasiłku z dniem następnym po dniu "badani".
co napisać w odwołaniu?
najśmieszniejsze jest to , że w dniu kiedy miałam mieć kontrolę byłam w zus po zaświadczenia potrzebne do lekarza(że mam prawo do świadczeń zdrowotnych) , więc tym bardziej nie miałam powodu nie stawić się na kontrolę.

Terminy złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Witam,
czy są przepisy ustalające termin złożenia w ZUS wniosku o świadczenie rehabilitacyjne????

za dwa tygodnie kończą się żonie 182 dni ciągłości na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia....Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS nie złożony.........Lekarz wypisał go z półtora miesiąca temu, ale żonie wypadło to z głowy, nie uzupełniła dokumentów itp... depresja.....wrrrrrr.

Czy jechać do ZUS i to składać dokumenty o ŚR??Czy już nie ma sensu bo sa terminy które przegapiliśmy ????Jak to jest???Bo wyczytałem, ze nie później niż 6 tyg przed zakończeniem 182 dni ?????Wyczytałem to na forum, bo na str ZUS nie potrafię znaleźć
pozdrawiam Paweł

Moja odpowiedź
@Lepiej późno niż wcale,

Operacja na zwolnieniu lekarskim

Witam mam pytanie przebywam na zwolnieniu lekarskim do 28 kwietnia 2013 i będę miał planowaną operację wykonaną przez lekarza innej specjalizacji, w trakcie trwania tego zwolnienia. Chciałbym się dowiedzieć, czy nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykonać tą operację, podczas gdy trwa jeszcze zwolnienie lekarskie od pierwszego lekarza

@ZUS automatycznie uzna to drugie poszpitalne zwolnienie, bo jest inaczej płatne.

Kiedy wniosek o ZASIŁEK REHABILITACYJNY?

Witam Pana,
Czy mój lekarz może wnioskować do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne dla mnie, w momencie kiedy te 182 dni chorowałam na dwie różne choroby, bo 4 miesiące na jedna a kolejne 2 ma druga . Ciągłość l4 została zachowana. Na ile dni przed zakończeniem 182 dni muszę złożyć dokumenty w ZUS? Czy muszę to zrobić osobiście?? Jak to później wygląda??/Przechodzi sie komisje??? pozdrawiam

@Teoretycznie na 2 choroby można chorować dłużej niż pół roku, ale praktyka wskazuje, że rozsądniej jest złożyć wniosek około 4 miesiąca zwolnienia.

ZUS L4 Czy data stempla pocztowego sie nie liczy?

Witam,
Od dłuższego czasu leczę się na depresje. By uniknąć nieprzyjemnej kontroli w ZUS wysyłam L4 zawsze 7 dnia od daty wystawienia. Licząc ,że urzędnicy zwracają uwagę na datę stempla pocztowego. Dziś dostałam informacje o obniżeniu o 25 % zasiłku chorobowego - poniżej

„ W związku z roszczeniem o wypłatę zasiłku chorobowego za okres od 1.01.2013 do 15.01.2013r ZUS informuje ,że zasiłek od 8.01.2013 do 08.01.2013 tj od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do ZUS został obniżony o 25% w związku z dostarczeniem do tutejszego oddziału zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni licząc od daty jego wydania na podstawie…itd”
1
)Czy dobrze rozumiem obniżą mi za 1 dzień tzn za 8 .01.2013 wypłatę do 55% tak???
2) Czy nie liczy się już data stempla pocztowego?? wysłałam to 7 stycznia dotarło to 8 stycznia MAM NA WSZYSTKO POTWIERDZENIA!
Bardzo dziękuje za odp pozdrawiam

@Złożyłbym wyjaśnienie o podobnej treści do tego postu. Jeżeli zostało to wysłane listem poleconym, to na pewno ułatwi rozwikłanie tej sprawy

Zmiana kodu l4 a świadczenia wyplacane przez ZUS ??

Witam,
Przebywam na L4 od trzech tygodni z powodu problemów z kręgosłupem, dwa tygodnie temu wygasł stosunek pracy z powodów ekonomicznych - firma ogłosiła upadłość. Dziś dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Czy jeśli będę kontynuować zwolnienie lekarskie ze zmianą kodu na B, to będę otrzymywać wynagrodzenie 100% czy 80 %, czy 270 dni zacznie mi się liczyć od nowa. Czy będą pomniejszone o te trzy tygodnie, które już wykorzystałam z powodu chorego kręgosłup i czy po porodzie będą należały mi się świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego o urlopu wychowawczego ?

@Wynagrodzenie powinno być 100%, ale ponieważ jest to po ustaniu zatrudnienia, proszę poprosić o dokładne wyliczenia w ZUS, bo są pewne ograniczenia zasiłku maksymalnego, w stosunku do pracujących.

Ograniczenia zasiłku

Witam
Dziękuje za szybką odpowiedź mam jeszcze pytanie na czy polegają "ograniczenia zasiłku maksymalnego, w stosunku do pracujących" ?

@Jest to jakieś ograniczenie wypłaty w przypadku wysokich zarobków/chyba do średniej krajowej/.

NIESTAWIENIE NA KOMISJI ZUS USPRAWIEDLIWIAJĄC SIĘ KOLEJNYM L4?

Jestem już jakiś czas na l4 po utracie zatrudnienia . Dostałam wezwanie na komisje ZUS na jutro rano, ale powiem szczerze ,że tak fatalnie się czuję (grypsko) ,że nie jestem w stanie targać się autobusami do innej miejscowości na tę komisję. Jak nie pojadę to wezmą mi zasiłek chorobowy po utracie ubezpieczenia – a tego bym nie chciała!!!!

Czy rozwiązaniem będzie jak pójdę do lekarza rodzinnego po l4 wyśle je do ZUS ?
Czyli w dniu kontroli ZUS zachorowałam mam ciągłość l4 . Ewentualnie pewnie wezwą mnie na kolejna komisje ZUS. Czy tak mogę zrobić? Chodzi mi o to by nie stracić zasiłku chorobowego po utracie ubezpieczenia chorobowego = pieniążków
Bardzo proszę o odp na ten przykład i dziękuję za pomoc.

@Można tak spróbować, ale wątpię, czy ZUS odpuści.

L4 do 3 miesiecy po utracie zatrudnienia w jakich chorobach??

Dzień dobry,
Minęło już jakieś 60 dni od kiedy straciłam pracę. Od paru dni dopiero zaczęłam się leczyć i jestem na l4 .
W ustawie z dnia 25.06.1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa rozdział 2 artykuł 7 punkt 2

” Zasiłek chorobowy przysługuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej , której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni , lub innej choroby , której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.”

Jakie kryją się choroby pod skrótem „innej choroby” Gdzie mogę znaleźć sprecyzowanie owych chorób??Czy depresja się w to wlicza? pozdrawiam

@Nie znam urzędowej definicji i jest to do uznania lekarza. Depresja raczej ujawnia się szybciej, ale lepiej skonsultować się z psychiatrą

L4 PO USTANIU ZATRUDNIENIA PRZERWANE PRZEZ ZUS

Witam,
Jestem na l4 po utracie zatrudnienia nieprzerwanie już 65 dni. Choruje na depresje . Dziś rano miałam komisje w ZUS i pan doktor stwierdził ,że już jestem zdrowa. Po południu dostałam strasznych bóli brzucha i wymiotów. Udałam się do lekarza i lekarz ogólny wypisał mi od dziś l4 na grypę jelitową do 1 lutego 2013 roku. Moje pytanie jest takie: Czy ZUS mi zapłaci skoro mam inna chorobę?? Mam zachowana ciągłość l4 bo dziś ZUS mi przerwał l4 a popołudniu zachorowałam. z góry dziękuję za odp pozdrawiam Anna

@Teoretycznie powinni zapłacić.

Trudna sprawa

w Grudniu 2012 uległam wypadkowi w pracy na zwolnieniu przebywałam 182 dni , następnie złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne gdyż oczekiwałam na operacje stawu skokowego dostałam trzy miesiące , potem złożyłam wniosek o kolejne świadczenie dostałam kolejne 4 miesiące ,

po operacji wystąpiły komplikacje , obecnie oczekuje na kolejna operacje , która zaplanowana jest na marzec . W dniu 17 stycznia skończyło mi sie świadczenie rehabilitacyjne, mój lekarz wnioskował o dalsze świadczenie ale ZUS odmówił mi . Nie mam zakończonego leczenia czekam na operacje , lekarz medycyny pracy nie chce wyrazić zgody na to abym wróciła do pracy ... Bardzo proszę o pomoc

@Bardzo częsta sytuacja i nie wiem, co mam poradzić.

Kto w przypadku stażu z urzędu pracy płaci za l4?

Dzień dobry Panie Doktorze...
Mam 21 lat i obecnie jestem na stażu z urzędu pracy, który odbywam w barze jako zaopatrzeniowiec. Choruję na dyskopatię oraz kręgozmyk l/s z uciskiem na rdzeń nerwowy oraz drętwienie lewej nogi. Obecnie jestem 2 miesiące na l4 ponieważ bardzo bolą mnie plecy i nie mogę dźwigać ciężarów oraz zbytnio się schylać - sprawia mi to jeszcze większy ból. Dodam że jestem pod stałą opieką lekarza neurologa, spec. rehabilitacji med. oraz lekarza rodzinnego. Aktualnie posiadam skierowanie do ortopedy oraz do neurochirurga. W związku z tym mam następujące pytania:
1. Kto w przypadku stażu z urzędu pracy płaci za l4?
2. Czy w moim opisanym przypadku istnieje prawdopodobieństwo kontroli ZUS, jeśli tak to z jakim skutkiem??
3. Czy na w/w schorzenie jestem w stanie dostać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności??
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam

L4 a Zawieszenie firmy po zasiłku macierzyńskim

Witam panie doktorze!
 
Nie wiedziałam, gdzie dodać zapytanie na Pana stronie www, więc postanowiłam napisać maila. Moja sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, a ZUS nie chce odpowiedzieć na moje pytania. Sprawa wygląda tak:

prowadziłam działalność gospodarczą, zaszłam w ciążę i korzystałam z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego - do 14 sierpnia. 13 sierpnia poszłam do lekarza, który wystawił mi zwolnienie od 14 sierpnia na 10 dni wpisując pewien nr statystyczny choroby. Już dostałam odmowę z zus-u, jeśli chodzi o wypłatę zasiłku chorobowego za dzień 14 sierpnia, bo jeszcze wtedy przysługiwał mi macierzyński (ale to akurat chyba na moją korzyść, bo jest płatne 100%). Zamknęłam firmę 16 sierpnia. Po tych dziesięciu dniach byłam znowu u lekarza (ale nie było mojego, tylko ktoś go zastępował) i w karcie wpisał kontynuację zwolnienia, ale zapisał dwa numery chorób, bo okazało się, że mam jeszcze inną dolegliwość, natomiast na zwolnieniu jest chyba ten sam nr choroby co wcześniej. Moje pytanie nr 1: czy jeśli lekarz na zastępstwie wpisał nieco inny nr statystyczny choroby niż ten poprzedni, to nadal mam prawo do zasiłku?
 
Druga kwestia dotyczy tej drugiej choroby, która najprawdopodobniej może mnie dotyczyć, a której objawy pojawiły się już przed ciążą, ale w ciąży cudem zniknęły. Pewnie będę diagnozowana w kierunku rzs i moje pytanie nr 2 brzmi: czy teraz lekarz może wystawić mi nowe zwolnienie zaraz po tym drugim na zupełnie inną chorobę (rzs) i będę miała prawo do zasiłku? Czy może zaznaczyć jakoś na zwolnieniu, że to nowa choroba, żeby zaczęły mi się liczyć od nowa te 182 dni?
 
Wiem, że sprawa dość skomplikowana, ale mam nadzieję, że dla takiego "wymiatacza" jak Pan to będzie prosta odpowiedź:)
 
Z góry dziękuję za odpowiedź, jeśli znajdzie Pan oczywiście chwilkę:) Jeśli cokolwiek z treści mojego maila przydałoby się Panu na blogu, to może Pan skorzystać z mojego przykładu.
 
Pozdrawiam.

 

Przepraszam, że Pana tak męczę, ale Pani w ZUS nie była w stanie odpowiedzieć na moje pytania i powiedziała tylko, że nr stat. choroby zawsze ma znaczenie przy ustalaniu prawa do zasiłku i co ciekawe, gdy byłam wcześniej w zusie inna Pani poinformowała mnie, że jeśli zachoruję jeszcze w trakcie działania mojej firmy, to zwolnienie nie musi trwać powyżej 30 dni. Mam takie wrażenie odkąd zakładałam firmę, że ZUS stara się żerować na niewiedzy ubezpieczonych i dlatego nigdy do końca im nie wierzę (np. na informacji dowiedziałam się, że nie mogę ustalić wyższej podstawy ubezpieczenia - ŻENADA, bo oczywiście można tak zrobić).
W załączniku przesyłam Panu decyzję z ZUS, bo może ona też Panu nieco pomoże zrozumieć moją sytuację:)

 

Prawo do zasiłku mam. A o stracie zasiłku mówi Pan, jeśli ewentualnie byłaby kontrola i lekarz by stwierdził, że jestem zdolna do pracy?
Może jutro zadzwonię do zusu i zapytam wprost, czy zwolnienie po zamknięciu działalności (na takich samych zasadach jak po ustaniu zatrudnienia-to wiem na pewno) musi być na jedną chorobę, czy może być też inna choroba. Może ważne jest tylko to, aby była zachowana ciągłość zwolnienia.
Trudna ta moja sytuacja

 

@Odpowiedź

Teoretycznie inna choroba rozwiązuje problem,
W praktyce coraz częściej kwestionują takie sytuacje
i zabierają

zwolnienie a likwidacja firmy

Witam, mam taką sytuację, przebywam na zwolnieniu, w jego trakcie moja firma została zlikwidowana, jak teraz wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie zaniesione po terminie

Witam
Chciałbym uzyskać pomocy od Pana moja sytuacja wygląda następująco firma w której pracowałem ponad rok czasu rozwiązała ze mną umowę o pracę dnia 01.08. Wtedy poszedłem na zwolnienie lekarski (1.08- 8.08) i wysłałem to zwolnienie do zakładu pracy lecz kierownictwo napisało do mnie maila, że dane zwolnienie muszę zanieść do ZUS-u a niestety jest już po terminie. Moje pytanie jest takie czy jest jeszcze możliwość zaniesienia do ZUS-u tego zwolnienia ? Lecz pracodawca mi tego zwolnienia jeszcze nie odesłał co ja mogę zrobić w tej sprawie ? proszę o szybką odpowiedz
Pozdrawiam

@ Trzeba zanieść jak odeślą, a ZUS najwyżej obniży wysokość świadczenia pieniężnego

Koniec zwolnienia lekarskiego po ustaniu stosunku pracy (182 dni

Co zrobić jak kończą się te 182 dni zwolnienia lekarskiego po ustaniu stosunku pracy a ja nadal nie jestem zdrowy?
Jak mam nadal pozostać na zwolnieniu lekarskim nawet na inną chorobę bez korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego?

Czy możliwe jest przedłużenie zwolnienia lekarskiego po ustaniu stosunku pracy, gdy minęło 182 dni bez występowania o świadczenie rehabilitacyjne?

Odpowiedź
@Z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne, które rozwiązałoby ten problem, należało wystąpić nieco wcześniej, tak aby ZUS mógł podjąć decyzję.

koniec l-4 i brak terminu komisji o śr

Witam
Kończy mi się L-4 a jeszcze nie mam terminu komisji o świadczenie rehabilitacyjne, co mam zrobić?
Czy lekarz wystawi mi dalsze L-4
Czy mam czekać na komisję a potem L-4
Co robić?

Barbara

orzecznik ZUS

choruję dwa m-ce orzecznik z u s przerywa zwolnienie. Czy w tej sytuacji mogę zmienić lekarza i chorobę i dalej iść na zwolnienie jakie mogą być konsekwencje. bardzo proszę o odpowiedź .

@Teoretycznie można jak zdrowie nie dopisuje.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy

Witam,tydzień temu zwolniłem sie z pracy za porozumieniem stron.Dwa dni temu doznałem kontuzji przedramienia,jutro chce iść do lekarza ale podejrzewam że bedzie to stłuczenie i dostane maks dwa tygodnie zwolnienia.Czy jest zatem sens wogóle chodzić do lekarza w takim wypadku?bo rozumiem że ponieżej 30dni zwolnienie nie będzie płatne?

kod 2-czy chory faktycznie może chodzić?

Witam.Mam pytanie odnośnie L4,gdzie chory może chodzić. Otóż w razie ewentualnej kontroli zwolnienia istnieje możliwość,że chorego nie zastanie się w domu i co wtedy?Czy ZUS może przestać wypłacać takie chorobowe lub obciążyć chorego zwrotem pobranego zasiłku?Proszę o odpowiedź.
natasza.wawrzyniak@wp.pl

pogmatwana sytuacja-co robić?

Byłam na zwolnieniu lekarskim 182 dni, potem na świadczeniu rehabilitacyjnym 4 miesiące do 18 wrzesnie 2011 r/ z powodu zerwanych ścięgien w kolanie/ wystąpiłam o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego gdyż ponownie wpadłam w depresję/ na którą leczę się od kilku lat/ niestety odmówiono mi , złożyłam odwołanie , tez negatywne i wniosłam sprawę do Sądu bo uważam , że odmowa w trakcie pobytu na oddziale dziennym szpitalnym leczenia psychiatrycznego jest kuriozalna.Dalej leczę się na oddziale dziennym i dostałam teraz wypowiedzenie dnia 14.03.br umowy o pracę na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia.Co mam dalej robić, oszczędności skończyły się, muszę kontynuować leczenie- na oddziale dziennym jestem od 27.12.2011 r.i nie brałam L-4 bo czekałam na wynik odwołania Znajoma powiedziała mi , że powinnam wycofać sprawę z Sądu i teraz wziąć L-4 wystawione przez psychiatrę od 30 dni wstecz i być na zwolnieniu które mi przysługuje po zwolnieniu z pracy do nawet 182 dni. Czy to prawda i jak mam postąpić w tej sytuacji aby nie zostać na lodzie. Dziękuje bardzo za odpowiedz

@Jeżeli ktoś coś może poradzić, to zachęcam do komentarza

Zakład wie o operacji

do11.03.2012 jestem na zwolnieniu lekarskim i to będzie 180 dni.27.03.2012 idę do szpitala na operację kręgosłupa 3 etapy operacji ze względu na skrzywienie . Lekarz powiedział, żebym nie była na świadczeniu rehabilitacyjnym jak mnie wezwie na operację,moje pytanie dlaczego.

W pracy kadrowa wie o operacji powiedziała, że zakład rozwiąże ze mną umowę o prace po ustaniu zwolnienia.

co ja mam zrobić w tej sytuacji zwolnią mnie, to nie będę ubezpieczona. nie chcę rezygnować z operacji tak długo czekałam ponad 2 lata proszę o pomoc w tej sprawie DZIĘKUJĘ SERDECZNIE.

@Nie jestem pewien, ale osoby bezrobotne też są chyba ubezpieczone.
Co do polityki kadrowej zakładu pracy czy tego lekarza trudno mi się coś wypowiadać

Kolejne zwolnienie lekarskie - na kogo ma być wystawione?

Kolejne zwolnienie lekarskie - na kogo ma być wystawione? Przez pierwszy miesiąc zwolnienia lekarz napisał na zwolnieniu NIP pracodawcy, czy po okresie 33 dni też powinien go wpisać?

Zwolnienie lekarskie a rozwiązanie umowy o pracę

witam, chciałem wiedzieć jak mam postąpić gdyż nie przerwanie choruje od ponad 100 dni, a mój pracodawca rozwiązał ze mną umowę gdyż nie pracowałem dłużej jak pół roku, a chorowałem dłużej niż 30 dni. Jak mam teraz postąpić ??
Kolejne zwolnienie lekarskie na kogo ma być wystawione i czy mam zanieść je do ZUS.

@Zanieść do ZUS

Na kogo zwolnienie lekarskie?

witam, chciałem wiedzieć jak mam postąpić gdyż nie przerwanie choruje od ponad 100 dni, a mój pracodawca rozwiązał ze mną umowę gdyż nie pracowałem dłużej jak pół roku, a chorowałem dłużej niż 30 dni. Jak mam teraz postąpić ??
Kolejne zwolnienie lekarskie na kogo ma być wystawione i czy mam zanieść je do ZUS.

@Zanieść do ZUS
ale na kogo ma być wstawione: Na poprzedni zakład pracy

ustanie zatrudnienia w trakcie zwolnienia lekarskiego

Witam Pana,
byłam zatrudniona u pracodawcy na umowę na zastępstwo, pracowałam 4 miesiące ale nabawiłam się ostrej depresji związanej z mobbingiem w pracy. Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim 30-dniowym, przyjmuję leki ale zakład pracy dostarczył mi przez kuriera wypowiedzenie umowy po upływie 4 miesiąca zatrudnienia w trakcie mojego zwolnienia lekarskiego uzasadniając powrotem do pracy osoby, którą zastępowałam. Zwolnienie 30 dniowe upływa 4.12 i na 4.12 mam ustaloną wizytę u lekarza. Czy jeśli lekarz zdecyduje o kontynuacji zwolnienia lekarskiego mam prawo do świadczeń? W jakim terminie są wypłacane? Wiem już z poprzednich wpisów, że zwolnienie lekarskie mam dostarczyć do ZUS bezpośrednio.
Kolejne pytanie dotyczy mojego miejsca zamieszkania, gdyż u lekarza figuruje mój adres meldunkowy i na taki jest wystawiane moje zwolnienie a mieszkam pod innym adresem, chociaż w bardzo bliskiej odległości. Czy powinnam zgłosić lekarzowi miejsce zamieszkania na wypadek kontroli z ZUS?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
Danuta

Dodaj nowy komentarz

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe