Zwolnienie lekarskie chory może chodzić / zwolnienie lekarskie chory powinien leżeć. Zalecenia te są przyczyną wielu nieporozumień wśród pacjentów, szczególnie obawiających się kontroli ze strony ZUS lub pracodawcy.
Prośby o nr 2 "chory może chodzić" w polu 12 zwolnienia są nagminne, chociaż nie zawsze poparte racjonalnym uzasadnieniem.
- Należy sobie zdać sprawę, że kontrole ZUS rzadko odbywają się w miejscu zamieszkania ubezpieczonego. Jest to logiczne, bo w siedzibie ZUS-u można zbadać znacznie większą liczbę ubezpieczonych. Odpadają też koszty dojazdu - czasami dość znaczne.
- Czasami jednak przyjeżdżają pracownicy ZUS [nie lekarze], aby sprawdzić czy dana osoba przebywa w domu. W przypadku nieobecności, sprawa zwykle się kończy się na pisemnym oświadczeniu, dlaczego ktoś nie był w domu [np zakup jedzenia, wizyta u lekarza,rehabilitanta czy inne].
- Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, przy wezwaniu pisemnym na kontrolę do siedziby ZUS
- W mojej interpretacji nr 1 chory powinien leżeć zwalnia chorego z obowiązku przyjazdu na kontrolę. Oczywiście logicznym jest wyjaśnienie Zus-owi sytuacji pisemne lub telefoniczne.
Nieco gorzej przedstawia się sytuacja, kiedy nie zgłosiliśmy się na kontrolę do ZUS-u ponieważ musieliśmy leżeć, zostało wysłane takie tłumaczenie, a lekarz orzecznik próbował przeprowadzić kontrolę w domu i nikt mu nie otworzył drzwi. Znam taki jeden przypadek, gdzie zasiłek został wtedy cofnięty a sprawa obecnie toczy się w sądzie pracy. Pacjent tłumaczy się, że nikomu nie otwiera drzwi ponieważ został kiedyś okradziony. Ponadto brał silne leki nasenne i przeciwbólowe /Tramal. Lorafen/, co spowodowało, że nic nie słyszał. Jak to się skończy ? - Zobaczymy. [Pacjent po roku przewodu sądowego wygrał sprawę. Zaliczył kilku biegłych sądowych oraz moją wizytę w sądzie pracy - jako świadka].
- Reasumując, niezależnie od zalecenia lekarskiego, pacjenci naprawdę chorzy nie muszą się niczego obawiać, chociaż krążą legendy o tzw "cudownych ozdrowieniach" - np cudowne ozdrowienie cudem uratowanej ręki niejakiego pana Kwaśniewskiego po tygodniu podczas powtórnej kontroli ZUS Bydgoszcz
- Najlepiej po prostu zdać się na wiedzę swojego lekarza i sumiennie stosować się do jego wskazówek.
To, że chory może chodzić, wcale nie oznacza, że może pracować !! Poniżej interpretacja Sądu Apelacyjnego w Katowicach (wyrok z 12 listopada 2002 r., III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43) dość logicznie przedstawiająca tą kwestię. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści - pacjent może chodzić nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszania się po mieszkaniu, udania się na zabieg czy kontrolę lekarską Serwis porusza następujące tematy wg słów kluczowych : l4 chory może chodzić zwolnienie lekarskie może chodzić ciąża kontrola Zus powinna leżeć gdzie pisze na zwolnieniu czy muszę leżeć l 4 w ciąży czy muszę leżeć l-4 chory powinien leżeć zwolnienie lekarskie leżeć kontrola l4 jeśli pacjent nie musi leżeć
Odpowiedzi
oczekiwanie na operacje a zwolnienie lekarskie
witam ja mam pytanie takie mam operacje kolana 17 lipca artroskopie lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie bo pracuje fizycznie i nie mam przeciążać kolana lekarz powiedział mi ze mogę wychodzić z domu tylko żebym nie obciążał kolana czyli nie biegał chodził na siłownie i tak dalej
czy jeśli pójdę sobie do kolegi na kawę czy też urodziny czy odwiedziny bo wiem, że w ten sposób nie pogorszę stanu kolana bo nie ma większego obciążenia i ni narażam na pogorszenie
czy mam do tego prawo ? czy w razie kontroli jak mnie nie będzie w domu czy mogę być spokojny bo mam wystawiony termin operacji i wtedy dopiero zacznie się leczenie a teraz tylko oczekuje ????
zus przerwał zwolnienie
Witam,30.06 byłem na komisji lekarskiej. Mam problem z Kaletką podbarkową i kregosłupem. Od 8 lat nosze meble po piętrach więc nie ma co się dziwić. Na komisji była nie miła lekarka i stwierdziła że jestem zdolny do pracy.Mam uszkodzoną lewy bark a sprawdzała prawą,zrobiłem awanturę sprawdziła lewą i stwierdziła zdolność do pracy.Jak mam nosić meble jak nawet dziecka nie mogę przebrac? druga sprawa jestem w trakcie rehabilitacji do sierpnia. rehabilitant stwierdził ze za wczesnie na noszenie mebli,. Co w takiej sytuacji??mało tego lekarka nie oddała mi kart rehabilitacyjnej???zwolnienie mam do 10.07.2017 ale od 1.07 do 10.07 odmówiono płacy??co zrobic??pomocy
Witam Mmam pytanie Jestem 15
Witam Mmam pytanie Jestem 15 dni na l4 Mam depresje Zwolnienie od ogolnego Czy moge wychodzic Mam wpisane pacjent moze chodzic Jeszcze jedno mam umowe na stale pracodawca straszy wypowiedzeniem
Czy pracodawca musi wiedzieć na co choruję?
Witam
Mój pracodawca żąda abym powiedział na co choruje.
Czy moim obowiązkiem jest go poinformować na co choruję?
Nie masz takiego obowiązku.
Nie masz takiego obowiązku. To twoja sprawa.
Czy mogę wyprowadzić psa?
A jak się ma sprawa odnośnie tak prozaicznej czynności jak wyprowadzenie psa na spacer gdy na zwolnieniu mam "1", a w domu jestem sam?
nie można
nie można
L4 "leżeć"
Witam ,czy jesli jestem na l4 i mam napisane leżeć ,a jestem sama z dziećmi(5 i 10lat)-szkolnymi dziećmi,czy mogę odwozić je do szkoły,mąż pracuje w delegacji,a jeśli nie to co mam w takim przypadku zrobić. Na nikogo innego nie moge liczyć,tym bardziej chodzi o to młodsze dziecko. pozdrawiam
Mogę chodzić czy defakto nie mogę?
U mnie zaistniała taka sytuacja, że jestem na L4 ze schorzeniem kręgosłupa. Mogę chodzić, a więc chciałabym pojąć sytuacje dokładnie, że skoro mogę chodzić to chodzenie moje ma polegać na czym??? Mając na uwadzę sensowne dążenie do zdrowia oczywiście.
Nie jestem osobą samotną, ale też rodzina nie ma możliwości realizować podstawowe czynności co do zapewnienia mi siedzenie kołkiem w domu pod czas chorobowego. Mąż ma jeszcze gorsze dolegliwości niż ja. Ma nietrzymanie moczu oraz trudności z poruszaniem się. Jest inwalidą II grupy. Syn rzadko bywa w domu, ponieważ pracuje po 300 godzin miesięcznie, żeby zarobić na byt. Jak już jest w domu, to śpi... jak nie po nocy, to po dobie pracy. Teraz sytuacja do przemyślenia. Jeść coś trzeba, leki trzeba czas od czasu wykupić. Poza główną chorobą mam jeszcze dolegliwości poboczne. Takie jak depresja i stan przedcukrzycowy. A więc wizyty u psychiatry, terapia u psychologa. Dochodzą jeszcze „wspaniałe” warunki mieszkaniowe, które niestety nie ułatwiają nam życia. Mieszkamy bez łazienki i WC. WC na klatce schodowej. Żeby się wykąpać, albo chociażby jakkolwiek utrzymać higienę muszę chodzić do łaźni, bo w domowych warunkach nie ma jak. Nie mogę się schylić lub rozprostować swobodnie nawet przy myciu zębów nad zlewem w kuchni. Załatwić się musimy chodzić na klatkę schodową (nieogrzewaną). Żenada niekiedy i rozpacz. Jeśli zdrowego człowieka jeszcze jakoś tam urządza taka sytuacja, bo jest sprawny, to osoby z dolegliwościami i bez żadnej pomocy, to same sobie nie za bardzo w tym temacie radzą. Dochodzi do tego jeszcze rehabilitacja na kręgosłup. Dwa tygodni chodzenie na zabiegi, które mają usprawnić mój kręgosłup. W tej chorobie siedzenie i leżenie nie jest rozwiązaniem najlepszym, bo nasilają się dolegliwości. Zaleca się wręcz chodzenie i ruch. Teraz kiedy przedstawiłam pokrótce taka sytuację pytam:
1. Jaki sens ma przebywanie w domu, i dozwolone wyjście w trakcie chorobowego jedynie do apteki???
Czy ktokolwiek, kto pisał te durne przepisy wyobrażał sobie,że stawia chorego człowieka w pozycję oszusta, nie biorąc pod uwagę wszystkich okoliczności nieobecności w domu?
2.Czemu u nas w państwie z góry zakłada się, że obywatel, który zwrócił się do lekarza po pomoc w odzyskaniu zdrowia jest OSZUSTEM ???
Chyba istnieją jakieś kryteria prawne, że każdy obywatel ma prawo nie tylko do płacenia składek na ZUS, NFZ itp., ale i do godnego traktowania przez te instytucje? Które a propos żyją z naszych pieniędzy (ze składek i podatków).
Żeby nie było, że nie rozumiem wątpliwości i prawo do kontroli, ale można to robić bardziej z wyobraźnią i odrobiną elementarnego szacunku dla człowieka.
Niepewność...
Cześć mam pytanie czy jeśli wpadnie do Mnie dziewczyna mam l4 chodzące to czy mogę ją później odwieźć droga w obie strony zajmuje dosłownie 15min
Czy chory może wyjść z domu?
W tym wideo objaśnię Ci rolę adnotacji na druku zwolnienia lekarskiego: "chory powinien leżeć"
i chory może chodzić.
Czy na przykład muszący leżeć, nie może wyjść do apteki po leki,
a mogący chodzić, chociaż chory na kręgosłup, pomóc sąsiadce wrzucić parę ton węgla do piwnicy?
Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem
medycyny transportu z Wrocławia i zacznę od zapytania internauty,
który raczej nie przebywał zbyt wiele na zwolnieniach z racji młodego wieku.
Witam. Jestem pracownikiem młodocianym i odbywam praktyki.
Niedawno poszedłem na zwolnienie L4, ponieważ mam skręcenie stawu skokowego.
Na zwolnieniu jest pewna rubryka, w której lekarz wpisuje numer i jest tam, czy mam leżeć czy chodzić.
Moje pytanie brzmi: Jeżeli w tym zwolnieniu mam napisane,
że mogę chodzić, to znaczy, że ogólnie mogę gdzieś wyjść (np. do sklepu.)
jeżeli posiadam stabilizator i kule ortopedyczne?
Czy też to oznacza, że mogę wyjść tylko do lekarza bądź na jakieś badania?
Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
Odpowiadając na to pytanie oprę się na wyroku jednego z sądów,
który wszystko ładnie uzasadnił, bo pewnie miał do rozstrzygnięcia
podobną kwestię. Jest to interpretacja powszechnie cytowana i uznawana przez ZUS.
Adnotacja lekarza wcale nie oznacza, że pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego
może wykonywać uciążliwe czynności, a w szczególności, że w okresie tego zwolnienia
może wykonywać pracę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r.
sygn. akt III AUa 3189/01 - Pr. Pracy z 2003 r. nr 10, poz. 43).
Taka adnotacja upoważnia
niezdolnego do pracy pracownika do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego
takich jak np. udanie się na ewentualne zabiegi, kontrolną wizytę lekarską czy po codzienne
zakupy żywności.
W sytuacji, gdy z ustaleń kontroli wynika, że w okresie orzeczonej niezdolności do
pracy pracownik wykonywał czynności niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb
życiowych, gdyż nie było innych domowników mogących wykonać te czynności (np. zakup
podstawowych artykułów żywnościowych, realizacja recepty na leki) nie można uznać że
pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, nawet w przypadku
adnotacji na zwolnieniu lekarskim „Chory powinien leżeć”.
Nie może być także podstawą do pozbawienia prawa do świadczenia fakt wyjazdu na
okres leczenia do rodziny, jeżeli pracownik wskazał pracodawcy miejsce pobytu.
Czyli reasumując to wszystko:
jeżeli grasz uczciwie, nie podjąłeś jakiejś pracy, a nawet jak gdzieś
wyjechałeś i powiadomiłeś Pracodawcę, to niczego bym się nie bał.
Czyli zwolnienie służy Ci tylko do dojścia do zdrowia i powrotu do pracy.
Czasem pracodawcy lub ZUS kontrolują w domu i często wystawiam zaświadczenia,
że ktoś był u mnie na kontrolnej wizycie lekarskiej czy po receptę, jako usprawiedliwienie
dla tej sytuacji /oczywiście tylko wtedy jak ktoś faktycznie był/.
Na tym kończę.
Jeżeli to wideo rozwiązało Ci jakiś problem, to daj like'a lub kciuka.
Masz moją zgodę na udostępnienie go na swojej stronie
lub portalu internetowym.
Jak chcesz więcej takich filmów, to koniecznie zapisz się do subskrypcji
mojego kanału, gdzieś pod filmem powinien koło mojego zdjęcia
być czerwony guzik z napisem Subskrybuj.
Jak zwykle najwięcej dyskusji toczy się na moim blogu
Zwolnienie Lekarskie.pl i tam wpadnij, jak Cię temat zainteresował.
Link jest w opisie do tego filmu.
Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia
i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.
Dodaj nowy komentarz