Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Od kiedy można iść na zwolnienie w ciąży : nowy Pracodawca

Film odpowiada na problem : Od kiedy można iść na zwolnienie w ciąży, po zatrudnieniu w nowej pracy??

Cześć mówi Darek Kraśnicki ze strony www Zwolnienie lekarskie.pl Często zadawanym pytaniem jest, jak długo musimy pracować,
aby można pójść na zwolnienie lekarskie. Przeczytam konkretne zapytanie internautki otrzymane 15 stycznia, a potem udzielę odpowiedzi.
Sytuacja oczywiście nie dotyczy wypadku w pracy, kiedy możemy iść nawet pierwszego dnia.

Witam,

Chciałabym uzyskać poradę w sprawie L4 w czasie ciąży, na umowie o pracę na okres 3 miesięcy.
Od 01.10.2010 podjęłam współpracę z firmą na zasadach samozatrudnienia. (prowadziłam działalność gospodarczą od lipca 2009.
- opłacałam w terminie wszystkie składki w tym chorobowe). Po trzech miesiącach miałam podpisać umowę o pracę na czas nieokreślony.
W międzyczasie okazało się, że jestem w ciąży o czym poinformowałam pracodawcę.

W związku z tym pracodawca podpisał ze mną umowę o pracę na czas określony - 3 miesięcy od 01.01.2011.
Umowa ta wygasa z dniem ostatniego marca i wiem, że w świetle przepisów zostanie przedłużona do dnia porodu.
Aktualnie jestem już w 6 miesiącu ciąży i ginekolog radzi mi pójście na L4 ze względu na liczne dolegliwości.
Proszę o informację,

  • czy aby dostać 100% płatnego L4 musi upłynąć 30 dni zatrudnienia na umowie o pracę (na zwolnienie lekarskie chciałabym pójść już 20.01.2011).
  • Czy jeżeli pójdę na L4 w wymienionym terminie pracodawca ma prawo nie wypłacić mi wynagrodzenia za dni mojej nieobecności?

Uprzejmie proszę o udzielenie porady, ponieważ sprawa jest dla mnie bardzo ważna.
Pozdrawiam

Moja odpowiedź
Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w Ustawie O świadczeniach pieniężnych..... w rozdziale drugim Zasiłek Chorobowy artykuł czwarty
gdzie czytamy, że ubezpieczony nabywa prawa do zasiłku już po trzydziestu dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego
/jeżeli obowiązkowo podlega temu ubezpieczeniu/ Czyli teoretycznie się jeszcze nie należy, ale zaraz potem czytamy, że
do tych okresów zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego jeżeli przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 30 dni
lub była spowodowana urlopem wychowawczym.

Czyli internautka spełnia warunek wcześniejszego nieprzerwanego zatrudnienia i ubezpieczenia i może iść
spokojnie na zwolnienie lekarskie w swojej zagrożonej ciąży.
Jeżeli masz jakieś inne pytania do odpowiedzi w formie wideo to zapraszam na mojego bloga www. Zwolnienie Lekarskie.pl
Mile widziane są również komentarze tego przypadku na kanale YouTube Lekarz Medycyny Pracy

By By mówił wasz Darek Kraśnicki Kraśnicki dyżurny lekarz medycyny transportu na kanale YouTube.
Od kiedy można iść na zwolnienie w ciąży ? Powrót d o strony głównej mini-forum i bloga.

Podziel się:

Odpowiedzi


ciąża a umowa

Witam,
mam takie pytanie umowę z pracodawcą podpisała z dniem 01.10 na czas nie określony po tygodniu dowiedziałam się że jestem w ciąży na dzień dzisiejszy lekarz namawia mnie na zwolnienie l4 czy mogą być związane z tym jakieś komplikacje i czy wszystkie świadczenia zostaną mi wypłacone z góry dziękuję za odpowiedź Ewa

Iga

Witam, prosze o porade w mojej opatowej sytuacji ! Umowe o etat w szoitalu podpisalam z dniem 31 maja praca miala zaczac sie 1 czerwca . 31 maja wieczorem mialam wypadek komunikacyjny , pracy nie podjelam ani jeden dzien , w szpitalu okazalo sie ze jwdtem w 7 tygodniu ciazy , umowe o etat podpisalam na 3 miesiace . W tej chwili mam zwolnienie i absolutny zakaz powrotu do pracy . Czy bede miala wyplacane seiadczenia do dnia porodu ....?

Dostałam pracę na okres

Dostałam pracę na okres próbny. Jestem w 5 miesiącu ciąży. Kiedy mogę pójść na L4?

Przeszłam z jednej pracy do drugiej

Witam przeszłam z jednej pracy do drugiej, w tej pierwszej robiłam test i wyszedł pozytywny to znaczy, że zatrudniłam się w tej drugiej pracy będąc w ciąży. Nie wiem kiedy mogę złożyć L4 pracodawcą nie wie nie wiem co robić.

l-4 w ciazy

paconik przepracowal 2 miesiace u innego pracodawcy tj do 31 grudnia 2014 roku od 1.01.2015 zatrudniony byl u nowego pracodawcy jednak przed zatrudnieniem nie poinformowal ze jest w ciazy dnia 19 stycznia wyladowal w szpitalu ciaza zagrozona czy bede mial sankcje jak jej wyplace zasilek chorobowy troche boje sie ZUSU

bardzo wazne

Witam
Jestem w 22 tygodniu ciąży.Do 6 pażdziernika pracowałam ale niestety nie przedłuzyli mi umowy a przed końcem umowy dowiedziałam sie ze jestem w ciazy ( wowczas bylam w 8 tygodniu) i teraz zostalam na lodzi mam tylko marny zasilek z urzedu pracy. Stąd moje pytanie czy gdybym poszla gdzies teraz do pracy na umowe prace to kiedy moge isc na zwolnienie odrazu po podpisaniu umowy czy jak. Bardzo prosze o szybko odpowiedz

Zmiana umowy

Witam właśnie dowiedzialam się ze jestem w 6 tyg ciąży mam umowę na pół etatu do końca grudnia 2014 pracodawca chce dać mi umowę na cały etat od stycznia ile muszę pracować żeby w życie weszła nowa umowa i jak pójdę na l4 żeby dostawać już pieniążki za nową umowę na cały etat a nie pół

Zwolnienie w ciąży

Witam,
Mam pytanie, czy jeśli pracodawca zatrudnił mnie na umowę o pracę w 17 tygodniu ciąży, to czy i kiedy mogę pójść na L4 ? Jak to wygląda ze strony ZUS ?

ciaza a zwolnienie

Witam,

pracowalam na pelen etat od 08.2013 roku po czym podjelam sie drugiej pracy od 01.2014.
27.01 stycznia dowiedzialam sie, że jestem w ciąży i dostałam 14 dni zwolniena chorobowego.
Po tym terminie wróciłam do obydwu prac i nadal pracuję.
Teraz jest marzec i lekarz po ostatniej wizycie zaleca mi kolejne zwolnienie z powodu dolegliwości, czy mogę iśc na kolejne zwolnienie po tak krótko przepracowanym terminie w styczniu i to że wtedy po 2tyg pracy dostalam zwolnienie nba 2tyg?

Kto po tym zwolnienieniu będzie płacił pracodaca czy zus i czy przysługuje mi zasiłek chorobowy czyli cała pensja jezeli pracuje w jednej z prac dopiero 3 miesiąc?
Czy wynagrodzenie będzie płatne 100% z dwóch umów o prace czy z tego tytułu jest liczona jakaś średnia z 12 miesięcy ?????

dziekuję z góry za pomoc

Zwolnienie w 10 tygodniu ciąży?

Witam 31 maja kończy Mi się umowa o prace, a jestem w 10 tyg ciąży. Czy powinnam już iść na zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie

witam jestem na zwolnieniu lekarskim od 3 mcy i zaszłam w ciąże. Czy jak teraz wrócę do pracy to może mnie pracodawca zwolnic. czy jestem chroniona od pierwszego dnia ciąży ?
dodam ze mam umowę na 5 lat a pracuje już 2,5 roku
proszę o odpowiedz to jet dopiero 3 tydzień ciąży

@Niestety, chyba dopiero od 12

ciaza

od dnia poczecia jestes chroniona

L4 ciąża od pierwszego dnia pracy

Tak się złożyło,że jestem na L4 od pierwszych dni pracy w nowej firmie.Jestem w ciąży. Umowa na czas określony. Wcześniej pracowałam 4 lata, ale nie ma tu ciągłości pracy. Mam pytanie, czy za ten pierwszy miesiąc otrzymam jakieś wynagrodzenie, czy dopiero w następnym od ZUS-u?

@Zapraszam wszystkich do komentarzy tego przypadku, bo tak szczerze mówiąc nie wiem

Jaką wybrać umowę

Witam, mam ogromny problem, od dwóch lat nie pracowałam, ponieważ zajmowałam sie dodatkowa edukacja po studiach, wczoraj dostałam nowa prace, proponują mi umowę o prace na czas określony 1 rok, a dzisiejsza wizyta u ginekologa pokazała ze jestem w 9 tyg ciąży... czy jeśli przyjmę ta prace z taka wlanie umową, będę miała wszystkie świadczenia jak np. przejście na l4 po 31 dniach , macierzyński itd?

a jeśli jednak zaproponują mi na miejscu umowę o prace na okres próbny 3 miesięcy, czy będzie jakaś różnica w świadczeniach? może nalegać na umowę o prace na czas określony? dwa lata temu poroniłam i obawiam się ze będę zmuszona większość ciąży leżeć w łóżku.Proszę o jak najszybsza odpowiedz bo nie wiem na co sie zdecydować.

Pozdrawiam Ewa

@Świadczenia raczej będą w obu przypadkach. Do rozważenia jest sprawa, że pracodawcy często nie przedłużają umowy po urlopie macierzyńskim.

Od kiedy można iść na zwolnienie będąc w 3 tygodniu ciąży

Witam! mam pytanie byłam zatrudniona w nowej firmie na okres próbny na 3 miesiące(umowa o pracę). Teraz umowa została przedłużona na okres 1 roku.I teraz pytanie od kiedy można iść na zwolnienie będąc w 3 tygodniu ciąży zagrożonej?i jakie świadczenia mi przysługują.proszę o odpowiedz.

@Wydaje mi się, że od wtedy, kiedy będą jakieś wskazania zdrowotne

Prosze o pomoc

Witam! Od 01,01,2012r przebywałam za zasiłku dla bezrobotnych do dnia15,06,2012. (Wcześniej 2,5roku byłam noralnie zatrudniona w pełnym wymiarze pracy) Od dn. 16,06,2012 pracuj w małej firmie umowa na okres 3 miesiące. JETEM w 16tg ciąży i lekarz stwierdził że lepiej by było gdybym poszła na zwolnienie ze względu na zły stan samopoczucia. Pytanie czy moge już po tak krótkim okresie zatrudnenia iść na L4 czy musze przepracować 33 dni i czy przysługuja mi późńiej urlop macierzyński i wychowawczy?
dziękuje i pozdrawiam
Aleksa

RATUNKU

Od miesiaca pracuje na umowe o prace na czas okreslony przedlozana co tydzien. Musze isc na chorobowe z powodu ciazy! Czy to chorobowe bedzie platne???

Ile czasu ma pracodawca na dostarczenie dokumentów do zusu

Witam jestem na zwolnieniu w ciąży.Przez pierwsze 33 dni pieniądze wypłacał mi pracodawca tj. do 2 lutego 2012.Za kolejne miesiące ma mi płacić zus ponieważ pracodawca zatrudnia mniej niz 20 osób.

Pracodawca skończył mi płacić 2 lutego,dziś mamy 7 marca a on nie dostarczył dokumentów do zusu,w związku z czym nie przysługuje mi jeszcze zasiłek ponieważ nie ma mnie w bazie zusu.Ile czasu ma na złożenie do zusu wszystkiego pracodawca??

Prośba o pomoc

Witam,
Chciałabym prosić o pomoc w mojej sytuacji.
Próbowałam znaleźć odpowiedź na forum ale niestety nie jestem pewna czy może ona dotyczyć też mnie.
Od maja tego roku byłam zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku i cały czas poszukiwałam pracy.
5 lipca dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży co nie przeszkodziło mi w poszukiwaniach zatrudnienia.

Znalazłam pracę, w której pracodawcy nie przeszkadzał mój "stan" i podjęłam ją od 17 sierpnia 2011.
W dniu dzisiejszym (tj. 05.12.2011) rozpoczęłam 7 miesiąc ciąży i mój ginekolog nakłania mnie abym przystopowała trochę z pracą i najlepiej przyjęła zwolnienie ze względu na moje złe samopoczucie (bóle kręgosłupa, puchnięcie nóg itp.) - dodam że pracuję jako pracownik biurowy.
Nie jestem przekonana do wzięcia zalecanego zwolnienia ponieważ chciałabym uzyskać wszystkie świadczenia - macierzyński, wychowawczy.
Czy przez zwolnienie mogę stracić prawo do jakiś świadczeń?
Pracodawca mówi, że powinnam przepracować pełne 6 miesięcy aby należał mi się urlop macierzyński, czy to prawda?

Bardzo proszę o odpowiedź na maila lena115@wp.pl
Sprawa jest dla mnie ważna

Pozdrawiam
Lena
@Raczej nic się nie straci, ale są różne inne układy z Pracodawcą, które mogą mieć wpływ na przyszłość.

Odpowiedź

Witam,
Proszę mi jeszcze powiedzieć czy:
Pracodawca nie będzie miał jakichś problemów z związkiem z moim zwolnieniem?
Czy nie przeszkadza to, że nie miałam ciągłości zatrudnienia?
Jakie układy ma Pan na myśli?

Pozdrawiam
Lena
@Jak zdrowie nie dopisuje, to raczej nie przejmować się pracodawcą, tylko zdrowiem dziecka.

Owszem ma Pan rację, ale

Owszem ma Pan rację, ale przejmuję się pracodawcą bo chciałabym do tej pracy wrócić.

ciąża a zwolnienie L4 , POMOCY!

Od 3 października 2011 pracuję na umowę na czas określony na 3 miesiące. Czyli do końca roku 2011. Jestem w 16 tygodniu ciąży. Nie poinformowałam pracodawcy o ciąży.
- Kiedy powinnam to zrobić i czy muszę informować pracodawcę o tym fakcie? Boję się, że nie dostanę nowej umowy od stycznia 2012..
- Czy mogę iść na 2 tygodniowe zwolnienie z pracy w listopadzie? A później chcę wrócić i pracować dalej do końca roku, bo czuję się raczej dobrze i mam chęć do pracy.
- Czy jeśli dostanę kolejną umowę od stycznia 2012 mogę od razu iść na zwolnienie do końca ciąży? (od połowy stycznia)
Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź. To pierwszy dzidziuś więc nie wiem jakie mam prawa .. z góry dziękuję za odpowiedź.

okres próbny 3 miesiące

Witam. Rozpoczęłam umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące. Planuję ciążę już od dłuższego czasu, ale sytuacja nie pozwalała mi na to. Po jakim czasie najbezpieczniej zajść w ciążę, aby przysługiwały wszystkie świadczenia (zasiłek chorobowy i macierzyński). Czy jeśli zajdę w ciążę na okresie próbnym (np pod koniec tego okresu), powinnam poinformować o tym pracodawcę, czy przeczekać, aż otrzymam umowę o pracę na czas określony?

Proszę o pomoc.

Wynagrodzenie ciąża po 3 miesiącach pracy

Witam, jestem zatrudniona od 2 miesięcy na umowę o pracę na czas określony wynoszący 2 lata. Jestem w ciąży i najprawdopodobniej będę musiała iść od razu na zwolnienie ze względu na skoliozę (mam pracę siedzącą, która może zaszkodzić kręgosłupowi i w efekcie dziecku). wiem, że mogę iść na zwolnienie, ale ile będzie wynosiło moje wynagrodzenie? 100% czy mniej ze względu na krótki okres zatrudnienia?
pozdrawiam,
madzik01

L4 W CZASIE CIĄŻY A UMOWA

L4 W CZASIE CIĄŻY A UMOWA O PRACĘ NA 3 MIESIĄCE

BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!
4 kwietnia 2011 zostałam zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy do 4 lipca. Po przepracowaniu 2 tygodni okazało się że jestem w ciąży. Bardzo źle się czułam i załapałam grypę jelitową, a nie chciałam żeby w pracy domyślił się ktoś o ciąży, poza tym musiałam dużo dźwigać więc lekarz rodzinny 4 maja wysłał mnie na L4 z przedłużeniem do końca tego właśnie miesiąca.

Dowiedziałam się jednak po oddaniu L4, że aby L4 było płatne w kwocie 80% należy mieć ciąg 30 dni od rozpoczęcia pracy. Według moich obliczeń właśnie L4 miałam już po tym okresie bo 31 dnia. Teraz nie wiem, czy przysługuje mi płatne L4 i czy jeśli będę przedłużała L4 (powody torbiele jajników i źle ułożona macica, bóle)ale już u ginekologa, czy należy mi się płatne 100% do końca porodu?

Czy przedłuża mi umowę po 4 lipca do dnia porodu, jeśli teraz jestem w 12 tygodniu ciąży? i jeśli o ciąży powiadomię pracodawcę 31 maja czyli 14 tygodnia ciąży czy będę musiała załatwiać zasiłek rehabilitacyjny? i ile dni (180 czy 270?)

i od kiedy liczy się płatne L4 w czasie ciąży? i co przysługuje mi po porodzie? czy mogę się starać o jakieś zasiłki wychowawczy lub macierzyński ? jak to wszystko załatwić i gdzie?Podejrzewam że z dniem porodu (wstępnie termin 5 grudzień) nie przedłużą mi umowy...Jakie świadczenia mi przysługują po porodzie? BARDZO PROSZĘ O POMOC. Jeśli mają państwo jakieś dodatkowe informacje bardzo proszę o pomoc .\ Bardzo proszę o odpowiedź na emaila- mateuszek_banas@poczta.fm

 

Odpowiedź

Z pobieżnej analizy wynika, że raczej wszystkie świadczenia się należą. Jest jednak za mało szczegółowych danych, aby się wypowiedzieć konkretnie.

Większość pytań była poruszana na tym forum i proszę skorzystać z wyszukiwarki, aby zapoznać się różnymi niuansami i problemami praktycznymi.

Od kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie?

Od 7 stycznie podpisaną ze mną umowę o pracę na czas nieokreślony. To moja pierwsza praca, bo wcześniej byłam na 3-miesięcznym stażu a przed stażem uczęszczałam do szkoły średniej. Moje pytanie brzmi: od kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie,skoro zaszłam w ciążę od razu po zatrudnieniu? Mój pracodawca mówi, że jak teraz wezmę to nie będzie mi się należał urlop macierzyński, bo trzeba więcej niż 6 miesięcy pracować, więc obawiam się brać zwolnienie i nadal pracuję.

Proszę o odpowiedź na mojego e-maila: marlena.sklodowska@wp.pl

zwolnienie lekarskie a ciąża i wynagrodzenie

Jestem w 7 miesiącu ciąży. Chcę iśc na zwolnienie lekarskie. Pracuję w dużej firmie zatrudniającej 100 osób mam umowę na czas nieokreślony. Chciałabym się dowiedzieć czy nie będę miała żadnych nieprzyjemności zanosząc zwolnienie do pracodawcy i jak zostanie mi naliczone wynagrodzenie jeżeli brutto wynosi 1400 zł  plus premia 20% lub 30%

http://zus-l4.zwolnienielekarskie.pl/Zwolnienie-lekarskie-Wynagrodzenie#...

L4 u nowego pracodawcy Czy będą problemy?

Witam.

 

25 marca byłam na badaniach u ginekologa i wykazało, że jestem w 8 tygodniu ciąży.  4 kwietnia dostałam pracę, poinformowałam mojego pracodawcę o tym, że jestem w ciąży, ale on stwierdził, że chce dać mi tą pracę i,że nie robi to dla niego żadnego problemu.

Jednakże, zaczynam się źle czuć. Kolejną wizytę u lekarza mam 12 maja i zamierzam mu powiedzieć o złym samopoczuciu. Czy mogę iść na L-4 bez problemu? Czy mój pracodawca nie będzie miał z tego powodu jakiś kłopotów?

Dziękuję i pozdrawiam

Madzia

Odpowiedź

  • Jeżeli zwolnienie oparte jest na rzeczywistej chorobie, to nie powinno być problemów

zwolnienie w ciąży w 11 tyg i czy mogą zwolnić

dzień dobry jestem w 11 tyg.ciąży zagrożonej mam plamienia i lekarz zalecił mi l4,

ale w zakładzie pracy gdzie pracuję już dwa lata a umowę mam do 2012 roku, powiedzieli że nie sa to pełne trzy miesiące i mają prawo mnie zwolnic czy tak jest rzeczywiście mają do tego prawo.

Słyszałam ze kobieta jest chroniona od 3 miesiąca a nie po ukończeniu 3 miesiąca.
proszę o odpowiedź mój e-mail to caro220@buziaczek.pl dziękuję

Odpowiedź

  • Trzeci miesiąc to jest w zasadzie 12-13 tydzień ciąży, więc w zasadzie musieli by już zacząć zwalniać.
  • Tym nie mniej proszę innych o komentarz tego przypadku.

zwolnienie lekarskie w ciąży na stażu zawodowym

Witam!z pewnością były już setki podobnych pytań (m.in te wyżej) jednak prosiłabym o pomoc w moim konkretnym przypadku.
jestem studentką zaoczną na ostatnim roku studiów magisterskich. od dnia 1.12.2010 roku rozpoczęłam 3-miesieczny staz zawodowy w prywatnej firmie.Pracodawca po upływie stazu chce zatrudnic mnie na umowe o prace od dnia 1 lub 2(nie wiem dokladnie) marca 2011.

Jednak (jak się bardzo niedawno dowiedziałam;)) jestem w 8 tygodniu ciąży.Na razie czuje sie bardzo dobrze i chciałabym pracować w tej firmie jak najdłużej, jednak chciałabym znać swoje prawa,od kiedy najwcześniej(jeśli poradzi mi to lekarz) mogę przejść na pełnopłatne zwolnienie lekarskie?.Oraz czy będę po porodzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Dziękuje serdecznie i pozdrawiam

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe