Witam Mówi wasz Darek Kraśnicki ze strony www.ZwolnienieLekarskie.pl.Teraz kolejne pytanie z pogranicza przepisów, etyki lekarskiej oraz szeroko rozumianego dobra pacjenta. Trochę to powinno uświadomić jakie są elementy decyzji lekarza podczas wystawiania zwolnienia i gdzie jest przysłowiowy młot i kowadło. Ale zacznijmy od treści maila. Dzień dobry! Panie doktorze chciałam zapytać,
- Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie we wczesnym etapie ciąży
- (np. w pierwszym miesiącu) na życzenie pacjentki?
Planuję ciążę, a pracuję od niedawna w przedszkolu-moim zdaniem siedlisku wirusów, bakterii. Dzieci chorują na różne choroby, nie dbają o higienę pomimo, że są uczone tego i bardzo obawiam się, że mogłabym w czasie ciąży czymś się zarazić. Pewnie przez cały czas myślałabym o tym. Sporadycznie dopada mnie przeziębienie, kiedyś miałam wysypkę identyczną jak dziecko. Sama praca momentami jest wyczerpująca, a do tego mnóstwo czasu poświęcam na przygotowanie środków dydaktycznych w domu, pisanie planów,dojazd do pracy. Wolałabym tego uniknąć. Czy jest to możliwe zaraz jak najprędzej na początku ciąży? Wiem,że ciąża to nie choroba:) Dziękuję za odpowiedź. Samo życzenie pacjenta, współczucie dla niego nie jest normą w polskim prawie. Chociaż jak "będzie Pani w tej ciąży" to powinien uwzględnić narażenia w Środowisku pracy, szczególnie jak nie chorowała Pani na różyczkę, świnkę czy jakieś inne podobne choroby, ale jeszcze raz powtarzam tzw życzenie zwolnienia jest dla lekarzy sporym problemem. Normą Ustawową jest niezdolność do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, Lekarz powinien wyraźnie udokumentować rozpoznanie stanowiącego podstawę tego zwolnienie, Aby postawić jakieś rozpoznanie lekarz musi po prostu zbadać, stwierdzić jakieś odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia i wtedy może wystawić zwolnienie. Jak już wspomniałem nie ma nigdzie wymienionej jako normy samej prośby pacjenta. Oczywiście rozważania są teoretyczne i dużo zależy tutaj od wtedy i powiązania stanu zdrowia z konkretnymi narażeniami na stanowisku pracy. Nie jest to niestety łatwe, a tam gdzie dwóch lekarzy, tam mogą być przysłowiowe trzy opinie. Na tym kończę i zapraszam do komentarzy tego przypadku na blogu lub Kanale YouTube Lekarz Medycyny Pracy By By mówił wasz Darek Kraśnicki Zwolnienie lekarskie ZUS l4 Powrót do strony głównej serwisu.
Odpowiedzi
L4-B lekarz niechętnie wystawia
Witam,
Jestem w 13 tyg ciąży, właśnie przebywam od 10 tyg ciązy na zwolnieniu które kończy mi się za tydzień. Lekarz prowadzący moją ciąże NIEchętnie wystawiła mi zwolnienie mówiąc że ciąża to nie choroba. Ja studiuje dziennie i zaocznie, poza tym pracuje w sklepie, ze względu na tryb nauki i luźny grafik, mogę pracować tylko w popołudniowych godzinach czyli zwykle pracuje od 15/16-22, wychodząc z domu o 7 na studia fizycznie nie dałabym radę, szczególnie przy nasilających bólach pleców(dodatkowo mam skolioze) mdłościach , zawrotach głowy, krwawieniach z nosa, senności.
Zwykle pracuje w wymiarze 6h albo 5,5, co oznacza że nie przysługuje mi przerwa, a ja nie jedząc nic więcej niż 2 h mam mocne zawroty głowy. Mam pytanie, czy pociągnięcie moje zwolnienia przez cały okres ciąży może być dla lekarza problemem?? Jakie prawa co do zwolnienia l4-b posiadam, dodam że moja ciąża nie jest zagrożona.
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź,
A.
Dodaj nowy komentarz