Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Kiedy wypisać wniosek na rentę

Kiedy lekarz powinien wypisać wniosek na rentę /po ilu dniach zwolnienia L4. Szanowny Panie Doktorze Jestem lekarzem i chciałam się poradzić w sprawie rent dla pacjentów. Może odnośnie tego tematu są jakieś kursy, ale na chwilę obecną pilnie potrzebuje Pana porady, ponieważ nie chce popełnić nieświadomie błędów niekorzystnych dla pacjentów lub ZUS. Są pacjenci chorzy na choroby przewlekłe np. choroby kręgosłupa, cukrzycę. Przez wiele lat pracowali, ale teraz ich stan się pogorszył i chcą starać się o rentę. Są na zwolnieniu ode mnie. Wiem, że maksymalnie mogą chorować 182 dni.Nie wiem, czy dobrze robię ,

 

bo już po miesiącu L4 kazałam pacjentce składać dokumenty na rentę do ZUZ-u , wypełniłam odpowiedni wniosek. Dalej pacjentka jest na L4. Mam pytanie-kiedy po jakim max czasie trwania zwolnienia mają pacjenci składać wniosek o rentę do ZUS-u, czy to ZUS czy pacjent ma obowiązek poinformować mnie o decyzji lekarza orzecznika? Czy jeśli odmówiono mu renty, a pacjent nadal źle się czuje, nie ma poprawy w jego stanie zdrowia mimo leczenia, to mogę mu dalej wystawić L4 (razem max do 180 -182 dni) bez jakiś konsekwencji ze strony ZUS ?

Serdecznie dziękuje za radę. Katarzyna Odpowiedź

  • Składanie wniosku o rentę po miesiącu zwolnienia jest przedwczesne.
  • Sprawę reguluje § 6.2 Dziennika Ustaw z 1999 r. Nr 65 poz. 741, w którym jest następująca norma.

Nie później niż na 60 dni przez zakończeniem okresu zasiłkowego lekarz, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza badanie i ocenia, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia: 1) ......... 2) zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, 3) zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Tak więc jest to po 4 miesiącach /120 dniach zwolnienia.

Podziel się:

Odpowiedzi


Wniosek o rentę.

Mój lekarz prowadzący nie dopilnował terminu złożenia wniosku o rentę przed upływem 60 dni przed zakończeniem 182 dni pobierania zasiłku chorobowego. Czy sprawa złożenia tego wniosku jest już nieaktualna? Przebywam na zwolnieniu ok. 5 m-cy.
@trzeba by to zrobić jak najszybciej

Co mam robić i kiedy składać papiery na rentę?

dzień dobry ! mam powypadkowa zakrzepice , miażdżyce, ułamany, ćwiek który łączy stopę z reszta nogi. Mogę iść około 100 metrów , ból jest silny w obu nogach .praca jest w warunkach takich jak na kucaka i w ogóle ,często jestem na zwolnieniu wiec dali mi wypowiedzenie lekarze mi karza zmienić prace ,ale w naszym cudownym kraju o prace nie jest łatwo ,,,tym bardziej ze nie mam niepełnosprawności. Kiedy mogę składać te papiery na rentę, bo żyć muszę jakoś

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe