Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Opieka nad chorym członkiem rodziny

Witam Pana. Chciałbym się spytać taką rzecz. Mam matkę chorą w szpitalu i niedługo wychodzi, ale prawdopodobnie będzie musiała mieć opiekę z mojej strony. Czy jest możliwość załatwienia zwolnienia lekarskiego 100% na chorą najbliższą osobę rodzinną?

 

  1. Podobno słyszałem, że są takie możliwości, że gdy ktoś z rodziny najbliższej wychodzi ze szpitala i potrzebuje pomocy np, ze strony syna, który mieszka wraz z nią, przysługuje zwolnienie lekarskie 100%.
  2. Czy to jest prawda? Jak to jest z tymi przepisami, zwłaszcza to tyczy się zakładów pracy chronionej. Jestem osoba niepełnosprawną i mam taką pracę, że w niektórych przypadkach jesteśmy zastraszani zwolnieniami z pracy.

   Wydaje mi się, że to powinien zrobić pierwsze kroki lekarz prowadzący moją matkę w szpitalu, aby wydał zaświadczenie o tym, że jestem jedyną osobą, która się nią zajmuje i w tym przypadku mi się chyba należy , lecz nie mogę tego zgłosić samowolnie do pracodawcy. Chyba należy się jakiś podkład na to, że najbliższa rodzina jest w takim położeniu i wtedy od lekarza w pierwszego kontaktu mogę prosić o takie zwolnienie. Takie przynajmniej wersje słyszałem. Ale jak jest w rzeczywistości?

Podziel się:

Odpowiedzi


Zwolnienie na chorą babcie

Witam.Jestem 4 tygodnie po operacji wycięcia macicy,w tym czasie moja 87 letnia babcia złamała noge w udzie i wogole nie chodzi.Mam takie pytanie-czy mój mąż dostałby zwolnienie na babcie aby sie nią opiekować?Zaznaczam ze babcia mieszka razem z nami

Miejsce zamieszkania a opieka nad członkiem rodziny

Witam złożyłem aktualnie w Straży Granicznej zwolnienie 14 dni na opiekę nad chorą matką .Otrzymałem telefon że zwolnienie to jest nieuznawane tam ze względu że mieszkam gdzie indziej.
Czy jest posiada pan wiedzę na temat takiej sytuacji dodaję że adres zameldowania mam taki sam jak matka. Żąda się ode mnie oświadczenia że mieszkam wspólnie co nie do końca jest prawdą jednak w okresie choroby a na zwolnieniu cały czas przebywam w domu i pełnię więc całodobową opiekę.Boje się że to całe zaświadczenie to bat przełożonych na mnie proszę o jak najszybszą odpowiedz i z góry dziękuję za pomoc

opieka zwolnienie lekarskie

Jestem matka dziecka niepelnosprawnego zatrudniona jestem przez mops do opieeki nad dzieckiem. Moje pytanie brzmi czy i kiedy przysloguje opieka ojcu dziecka

zwolnienie lekarskie na mame

Witam mam pytanie czy jesli mama ma opieke z MOPS 2godz. co dzien to ja moge wziasc na nia opieke

Opieka nad chorą matką

Witam! Moja matka złamała nogę,jest w podeszłym wieku.Ja i mój brat mamy swoje rodziny.Ja zamieszkuję z mężem w innej miejscowości,a brat jest zameldowany pod adresem matki,a jego żona pod innym adresem.Muszę nadmienić,że jego żona nie pracuje.Moje pytanie,czy mnie i mojemu bratu należy się opieka nad matką.

Opieka nad matką a zmianowy system pracy

Witam Pana,

jestem zatrudniona w 12 godzinny systemie zmianowym, mój mąż pracuje w systemie niezmianowym w godz. 7 - 15.
Mój pracodawca twierdzi, że nie należy mi się zwolnienie na opiekę nad chorą matką w dniach w których mam nocną zmianę, gdyż w nocy mąż może opiekować się chorą teściową.

Czy mój pracodawca ma rację?

Pozdrawiam,
Stanisława
@Sprawę rozwiązałoby uzasadnienie pisemne pracodawcy jego postępowania. Dałoby to podstawę zgłoszenia sprawy do ZUS. celem ostatecznego wyjaśnienia.

Opieka po operacji zacmy

Mam pytanie maż szykuje się na operacje zaćmy .Z tego co wiem, nie jest wskazany żaden wysiłek fizyczny ,czy mogę się starać o opiekę nad mężem ? Jeżeli tak to u jakiego lekarza mam załatwić to zwolnienie?

@Zacząłbym od lekarza rodzinnego.

Czy po wykorzystaniu zasiłku chorobowego można wziąść opiekuńcze

Witam mam pytanie? Czy po wykorzystaniu zasiłku chorobowego 182dni można wsiąść opiekę na chorą przewlekle żonę. Byłem na terapii odnośnie mojej depresji. W tym czasie stan mojej żony pogorszył się nie mogę teraz wrócić do pracy. Proszę o radę. Przygnębiony.

@Raczej tak, pod warunkiem, ze jesteśmy ciągle formalnie zatrudnieni.

dziękuję

dziękuję za pomocne informacje

Sanatorium Rehabilitacyjne

Chciałam się dowiedzieć czy osoba będąca w tej chwili na recie chorobowej Z KRUS chora na nowotwór piersi ma prawo do sanatorium rehabilitacyjnego z powodu obrzęku limfatycznego i złamania tej samej reki

opieka nad teściową

proszę o podpowiedż moja teściowa jest chora ma 74 lata ma orzeczenie że jest niezdolna do samotnej egzystencji.Czy mi jako synowej za opiekę całodobową nad teściową należy mi sie jakiś dodatek z MOPS z ZUS

Opieka na chorą Mamą posiadającą inny meldunek niż mój

Witam Panie Darku!
Piszę, choć sadząc po datach powyższych zapytań nie jestem pewna, czy strona jest jeszcze aktywna i czy otrzymam odpowiedź na nurtujące mnie pytanie? Mimo to spróbuję...

Czy przysługuje mi zwolnienia lekarskiego na Mamę posiadającą Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - symbol przyczyny - 05-R 10N, która zgodnie z pkt. 7 tegoż orzeczenia - "konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - wymaga."
Wydawałoby się, że powyższy cytat mówi sam za siebie. Problem jednak tkwi w tym, że Mama od pół roku przebywa u mnie (córki) tj. pod innym adresem niż wymieniony w orzeczeniu, a będącym jej miejscem stałego zamieszkania (meldunku).

Dotychczas z trudem, ale poruszała się po mieszkaniu przy balkoniku, więc po uprzednim zabezpieczeniu jej niezbędnych potrzeb życiowych mogliśmy pozostawić Ją na 8 do max. 9 godz. tj. czas pracy wraz z drogą do i z powrotem.
Lada dzień wypisują Mamę ze szpitala z diagnozą: NOWOTWÓR, będzie więc wymagała troskliwej, całodobowej opieki. Czy wobec powyższych niuansów meldunkowych otrzymam zwolnienie na opiekę nad Nią? Jeżeli tak, to czy winnam zwrócić się po nie do lekarza rodzinnego w miejscu jej stałego zameldowania, czy do lekarza rodzinnego zgodnie z miejscem mojego (stałego) zamieszkania? A może... winnam żądać zwolnienia przy wypisie Mamy ze szpitala?

Z uwagi na czas niecierpiący zwłoki, z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam - zrozpaczona córka Wiesława.

Czy opieka nad chorym ojcem

Czy opieka nad chorym ojcem przysługuje córce nie mieszkającej znim

Adres zamieszkania

Na wszystkich członków rodziny przysługuje 14 dni opieki w roku

@Nie sądzę, aby adres zameldowania był problemem, lecz zgodność ze  stanem faktycznym tutaj opisanym

Opieka nad chorą mamą KRUS

Pod koniec 2010r. zwolniłam się z pracy, aby opiekować się moimi rodzicami tato 83 l , mama 82l Z tatem byłam miesiąc jeszcze i zmarł. Zostałam sama z mamą. Mieszkamy na wsi mama po dwu złamaniach nogi i pękniętej kości udowej, z nadciśnieniem i chorobą wrzodową żołądka. Mam 55 lat jestem ubezpieczona w KRUS, nie mam żadnych dochodów i żyję z mamy emerytury. Czy mogę w tej sytuacji otrzymać pomoc?

@Nie jestem pewien, czy KRUS pokrywa zasiłek opiekuńczy nad chorym członkiem rodziny

Pielegnacyjne....

Proszę wystąpić o świadczenie pielęgnacyjne. Załatwia się przez MOPS.
Proszę się spytać w Gminie powinni wiedzieć i panią pokierować.
Otrzyma je pani, gdyż zwolniła się pani, by opiekować rodzicami.

Pięknie dziękuje . Dobrze

Pięknie dziękuje . Dobrze że ktoś jeszcze jest by pomagać . Wiem że KRUS nie pokrywa a ZUS? Czy w mojej sytuacji nie mam żadnych szans na wsparcie? KRUS też płacę z emerytury mojej mamy 345 zł. Będę wdzięczna za wskazówki

@Może jakiś ośrodek pomocy społecznej czy jakaś inna podobna instytucja. ZUS raczej pokrywa płacącym składki dla ZUS.

po jakim czasie mogę

Witam!!!
Mój problem jest następujący...
Od 1.08.11 do 28.12.11 przebywałam na zwolnieniu lekarskim...więc nie było to 182... po jakim czasie mogę "udać się" na kolejne zwolnienie??Obecnie przebywam na urlopie (od zakończenia zwolnienia), czy ma to jakieś znaczenie??

@Wtedy, kiedy będzie choroba powodująca niezdolność do pracy

Opieka nad chorą matką

Mam pytanie dotyczące opieki nad chorą starsza 84-letnią matką. Czy należy się zasiłek pielęgnacyjny na chorą matką -opiekę sprawuje nad nią córka-tez już emerytka.Dojeżdża ona dwa razy dziennie (komunikacją miejską) do matki mieszkającej samotnie. Matka juz nie wychodzi z domu, trzeba ją wozić do lekarzy, trzeba jej zmieniac opatrunki na nodze(rana nie gojąca sie na kostce), trzeba zrobic jej zakupy i jedzenie, a nawet sprzątać niestety efekty niekontrolowania wyprózniania się. Ma momentami zaburzenia świadomości-niestety odmawia przeprowadzki do córki. Mój mąż jest synem i razem z siostrą doglądają matki. Mama (moja teściowa, a w zasadzie świekra), ma z MOPS-u zasiłek przyznany pielęgnacyjny, ale czy równiez szwagierka lub mój mąż mogą ubiegać się o ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY NAD CHORĄ MATKĄ???

św. pielegnacyjne.

Pani mąż, może.

Przysługuje tylko 14 dni opieki?

Czy na osobę przewlekle chorą, której choroba nie rokuje wyzdrowienia, przysługuje tylko 14 dni opieki?

Co w związku z tym oznacza zapis, że opieka nad chorym członkiem rodziny ( dziecko plus członek rodziny) nie może przekroczyc 60 dni w roku?

Opieka nad mężem po operacji nogi

Witam mam pytanie, mąż wybiera się na operację kostki i przez ok 2-3 tygodnie po operacji nie będzie mógł chodzić. Czy w takim przypadku mogę dostać zwolnienie na opiekę nad mężem i do kogo się zwrócić po takie zwolnienie, jak to załatwić?
@Maksymalnie 14 dni w roku zasiłku opiekuńczego

Opieka na Matkę : ile dni maksymalnie

Cześć mówi wasz Darek Kraśnicki i odpowiem na pytanie
ile można dostać opieki na chora matkę?
WITAM ! MAM PYTANIE MAM MAMĘ CHORĄ NA NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY JAJNIKA,
 JEST DOPIERO MIESIĄC PO OPERACJI,
 W TEJ CHWILI JESTEM NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM OPIECE,
CZY TYLKO 14 DNI MI PRZYSŁUGUJE CZY COŚ WIĘCEJ.

Niestety maksymalnie jest to czternaście dni i to jeszcze
do podziału na wszystkich ewentualnych opiekujących się matką.
Więcej opieki należy się jedynie na dzieci, ale nie jest to tematem naszych rozważań,
Jeżeli chcesz więcej podobnych informacji, to zapraszam na kanał YouTube
lekarz medycyny pracy oraz stronę internetową zwolnienie lekarskie.pl
Na tym kończę, mówił wasz Darek Kraśnicki z Wrocławia.

Opieka nad chorym członkiem rodziny

Ja miałam podobną sytuację. Ale jest furtka wyjścia. Jeśli osoba rzeczywiście potrzebuje pomocy, prawie ciągłej można zgłosić się do MOPS o przydział pani z PCK, która będzie przychodziła w określonych godzinach i pomagała. Potrzebe jest pisemne lekarskie "zapotrzebowanie" /nie pamiętam jak się wachowo nazywa/ na taką pomoc. Ile dni w tygodniu i ile godzin. Trzeba zgłosić się do MOPSu. Potem ktoś przychodzi na wywiad i stwierdza jaka pomoc, w jakim zakresie jest potrzebna /można ustalić np zakupy, wizyty lekarskie., bezpośrednia opieka nad chorym../. Potem czekamy na decyzję. To pracownicy ustalają wymiar godzin wg uznania ile potrzeba i kim dysponują. Jest to odpłatne, ale w niewielkim zakresie. Zależy od dochodów chorego, odlicza się wydatki na leki, chyba dzieci chorego też. Jest to suma..? 1-kilku złotych za godzinę. /Chyba, że dochody byłyby duże, wtedy nie wiem/.
Jeśli ktoś rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, trzeba poszukać w swoim miejscu zamieszkania.

Pozdrawiam
Renata Opalińska

ile dni pod rząd można być na opiece nad chorym dzieckiem?

witam mam pytani mam półtora roczne dziecko które jest chore jestem na opiece nad chorym dzieckiem już 14 dni, jednak dziecko jest dalej chore i dostałam dalej zwolnienie na 7 dni. a moje pytanie brzmi tak, jak długo mogę być na zwolnieniu na dziecko, które jest chore w ciągłości zwolnienia?

 

http://zus-l4.zwolnienielekarskie.pl/Zwolnienia-lekarskie-na-dziecko

Zasiłek opiekuńczy na rodziców

Witam!

Zarówno mój tata jak i moja mama walczą z chorobą nowotworową. Mama jest już po 2 seriach chemioterapii i 2-giej operacji. Teraz nabiera sił w domu i jest pod kontrolą lekarską. U taty dopiero co wykryto nawrót choroby nowotworowej  i czeka go chemioterapia.

Czy w tej sytuacji moge uzyskać 14 dniowy zasiłek opiekuńczy na rodzica? Wiem z doświadczenia, że tata bardzo źle znosi leczenie a mama nie jest jeszcze w 100% na siłach, żeby wszystkim się zająć. Oprócz tego mam 17-to letniego brata zameldowanego razem z rodzicami-jednak uczy się on i mieszka w innym mieście. Prosze o radę i odpowiedź w jaki sposób i czy w ogólę moge starać się o ten zasiłek i zwolnienie?  

 • Trzeba pójść do lekarza, najlepiej z jakąś dokumentacją medyczną i wyjaśnić sprawę

 

rodzicenie pełnosprawni

moi rodzice są niepełnosprawni tato po udarze mózgu mama natomiast jest po zmiażdżeniu podudzia również ma grupę przyznaną

muszę sie nimi opiekować w mopsie mi powiedzieli, że nie dostane opiekuńczego, bo jest mama, która może sie zająć ojcem, ale sęk jest w tym, że mama nie daje rady, żeby sie nim zając prawie wcale nie chodzi,

czekają ją kolejne operacje związane z tym podudziem co można zrobić w tej sytuacji

Do kogo się zwrócić po zwolnienie na chorą matkę

witam mam chora matkę z 1 grupa inwalidzką jest już przez 3 lata dializowana co drugi dzień po 5 godz ,niewiele przy sobie zrobi a o pójściu do sklepu nie ma mowy ,ma wodonercze nerki, a drugą jej usunęli ,przebyła raka narządów rodnych,cukrzyca nadciśnienie itp.

Chciałabym dowiedzieć sie, czy należy mi się L-4 na opiekę nad nią .Zameldowany jest z nią brat, ale jego nie ma w domu pracuje na drugim końcu Polski ,wpada na 1 dzień raz na 2 tygodnie nieraz rzadziej.Do kogo mogę się zwrócić w tej sprawie

 • Maksymalnie 14 dni w roku zasiłku opiekuńczego /w tym również na brata czy innym, którym to przysługuje, np jeżeli brat dostał 5 dni opieki, to pozostaje tylko 9/
 • Trzeba się zwrócić do lekarza

tylko który lekarz ma mi

tylko który lekarz ma mi wystawić zwolnienie
mój czy mamy ?

Opieka nad chorą zoną męża,gdy są inni najblizsi

Mam chora żonę ,rak języka i zajęte węzły chłonne.Ma 2 synów z pierwszego małżeństwa,pełnoletnich,ale jeden oficjalnie jest bezrobotny i pomimo wspólnego meldunku cały czas przebywa w innym mieście, dorywczo pracując,drugi działa w stowarzyszeniu wolontariat-liczy mu się do stażu pracy,

i z wyżej wymienionych powodów nie są w stanie sprawować opieki.Jej pierwszy mąż nie żyje.

 • Czy przysługuje mi opieka i teoretycznie jaki jest tryb formalny załatwienia tego w pracy

Odpowiedź

Przysługuje maksymalnie 14 dni opieki w roku i trzeba po prostu pójść do lekarza, zabrać dokumentacje medyczną i wyjaśnić sprawę.

Oczywiście, jeżeli ktoś już brał zasiłek opiekuńczy na tą osobę, to liczba dni się o tyle zmniejszy.

Opieka 14 dni na wszystkich uprawnionych ?

Witam, mam problem, mam chorą żonę na nowotwór kości. Mój teść, który nie mieszka razem z nami otrzymał w lutym 14 dni opieki na moją żonę. Gdy ja chciałem taką opiekę wziąć w kwietniu, lekarz który wystawił takie zwolnienie wcześniej teściowi powiedział, że nie może mi już dać, bo te 14 dni zostało wykorzystane już prze teścia. Czy tak jest w przepisach Zus-u?

Ile opieki na dziecko

No dobrze, w takim razie jeśli te 14 dni zostało wykorzystane, ilę mogę wziąć na opiekę nad dziećmi, mam dwoje dzieci osiem i trzy lata. Zona nie jest w stanie się nimi zajmować bo jest w trakcie leczenia, czy muszę przedłożyć w zusie bądź zakładzie pracy jakieś dokumenty.

Odpowiedź jest po kliknięciu w ten lin http://zus-l4.zwolnienielekarskie.pl/Zwolnienia-lekarskie-na-dziecko

Zwolnienia lekarskie na dziecko

No dobrze, ale z tej ustawy rozumiem że skoro dziecko uczęszcza do przedszkola, a starsze do szkoły, to zasiłek do 60 dni nie przysługuje mi mimo niezdolności do opieki nad nimi po południu mojej żony, czy dobrze to zrozumiałem?

zwolnienie w celu opieki nad chora matką

Witam

Mam chorych rodziców. Ojciec od 10 lat jest po udarze mózgu, niestety 1.5 miesiąca temu również mama przeszła udar mózgu. Na co dzień opiekuje się nimi mój brat który nie pracuje i poświecił się wyłącznie opiece nad nimi.

W zeszłym tygodniu odebraliśmy mamę ze szpitala i teraz zarówno ona jak i ojciec wymagają stałej opieki, a brat musi pilnie wyjechać. Czy w zaistniałej sytuacji mogę otrzymać zwolnienie lekarskie w celu opieki nad rodzicami. Nadmieniam, że mieszkamy w innych miastach.

Pozdrawiam

Jan

Opieka nad chorymi dziećmi

Witam Pana.
Chciałbym prosić o wyjaśnienie pewnej kwestii.
Wychowujemy z żoną dwie niepełnosprawne córki-bliźniaczki (12 lat), które chorują na: MPDz-postać czterokończynowa spastyczna. Żona nie pracuje-przebywa na zasiłku pielęgnacyjnym. Staramy się o wyjazd z dziećmi do sanatorium, ale jedna osoba nie jest w stanie zapewnić opieki obu córkom. Czy w takim przypadku przysługuje mi opieka -jeśli tak to ile dni i jakie niezbędne dokumenty muszę przedstawić w swoim zakładzie pracy.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź
Myślę, że tak i dokumentuje się to drukiem zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie opieka na dzieckiem, gdy chory jest mąż

Mam pytanie mój mąż jest od czwartku w szpitalu do tej pory on sprawował opiekę nad dzieckiem 3 letnim, bo nie pracuje. Ja pracuję czy należy mi się opieka nad mężem, bądź nad dzieckiem i jak to załatwić czy od lekarza ze szpitala mogę.

Odpowiedź
Opieka się należy. Jeżeli miałby to wystawić lekarz pierwszego kontaktu, to warto by wziąć jakieś zaświadczenie ze szpitala, że jest On chory.

Córka pełnoletnią z orzeczeniem o niepełnosprawności

Witam!
Mam córkę pełnoletnią z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ostatnio córka złamała nogę i ma unieruchomioną nogę w gipsie przez 5 tygodni. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć ile przysługuje mi na córkę zwolnienia lekarskiego? Proszę o pilną odpowiedź.

Odpowiedź
Z ustawy nie wynika dłuższe zwolnienie niż 14 dni. Chyba, że są jakieś przepisy dotyczące niepełnosprawnych, ale jak na razie nic nie znalazłem.
Proszę innych do komentarzy na temat tego przypadku.

Opieka nad żoną

Witam mam takie pytanie: lekarz internista wystawił mi zwolnienie L4 na opiekę nad żona.Wpisał jej datę urodzenia, ale zapomniał z tego co widzę wpisać stopień pokrewieństwa.

Czy to jest zwolnienie nie ważne już, czy po prostu nie koniecznie się to wpisuje skoro w książeczce ubezpieczenia widnieje moja żona, bo ja ubezpieczam ja i mojego syna proszę o odpowiedz. I czy normalnie tylko takie zaświadczenie donoszę do kadr i sprawa załatwiona?

Odpowiedź: Lekarz powinien uzupełnić ten brak formalny.

Opieka nad chorą matką

Witam.Moja mama leczy się na schizofrenię paranoidalną od 18 lat.Teraz nastąpiły nawroty i karetka zabrała ją do szpitala.W szpitalu jest po raz trzeci.
Mama mieszka z ojcem, ja z siostrą jesteśmy zameldowane w tym samym mieszkaniu, ale mieszkamy gdzie indziej. Czy po wyjściu ze szpitala, tata może dostać zwolnienie lekarskie na mamę i na jaki okres. Czy ma je wystawić lekarz psychiatra w szpitalu? Teoretycznie tylko on z nią mieszka. Ja z siostrą również pracujemy.Proszę o odpowiedź.Dziękuję i pozdrawiam.

To jest chyba tylko 14 dni

A czy na córkę te zwolnienie zamiast na męża, również przysługuje? Nie ma to znaczenia, jaki członek rodziny może l-4 na mame dostać? Wolałabym ja mamą się opiekować. Pozdrawiam

a szpital?

a czy jest możliwość opieki na członka rodziny gdy on jeszcze jest w szpitalu? nie mam mozliwość pracować i siedzieć przy osobie chorej w szpitalu jednocześnie.

Teoretycznie chory w szpitalu ma zapewnioną opiekę

niestety nie. Teoretycznie chory w szpitalu ma zapewnioną opiekę i nie trzeba przy nim "siedzieć". Zastanawia mnie jak jest z małymi dziećmi. Przecież nie sposób je zostawić same!

opieka nad członkiem rodziny

Niestety nie mam dla Pana dobrych wiadomości.

 • Zasiłek opiekuńczy w tym przypadku to tylko 14 dni na innego członka rodziny (dotyczy to pana Matki).
 • Miesięczny zasiłek opiekuńczy (w trakcie tych 14 dni) wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku. Art. 35.Rok 2005 - Dz. U. Nr 31, poz. 267

  Lepsza sytuacja dotyczy zasiłku opiekuńczego (tzw opieka na dziecko- zwolnienie na dziecko).

  Przysługuje pracownikowi zwolnionemu z powodu konieczności wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Maksymalny okres zasiłku wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (tzw opieka nad dzieckiem),

  • Jeżeli chodzi o zaopatrzenie w podkłady, to proszę o zasięgnięcie informacji w Narodowym Funduszu Zdrowia.
  • Są to procedury przewidziane do wykonania przez lekarza pierwszego kontaktu, ale w ramach NFZ. Podał Pan za mało szczegółów odnośnie sytuacji zdrowotnej Matki, abym mógł udzielić precyzyjnych wskazówek i szczegółowego algorytmu postępowania.

   PS. Sformułowanie "jak załatwić zwolnienie l4' nie jest zbyt fortunne.
   Ile dni przysługuje opieki nad chorym dzieckiem - maksymalnie 60.

Opieka nad rodzicami

Mam starszych rodziców (mama 74 lata, tato - 78). Obydwoje tak naprawdę opiekują się sobą wzajemnie, choć mama nie jest zdrowa i też ma grupę inwalidzką, a tato jest "niezdolny do samodzielnej egzystencji".

Mieszkam niedaleko rodziców i pomagam im jak mogę, a oni bardzo starają się być w miarę samodzielni. Są jednak sytuacje, kiedy moja pomoc jest po prostu niezbędna, np. gdy trzeba zawieźć tatę prawie 100 km do szpitala w Poznaniu: wtedy muszę zwolnić się z pracy, a nie mam innej możliwości jak tylko... urlop bezpłatny.

Chcę zaznaczyć, że ja chętnie pracuję i nie "migam" się od pracy, ale... i tu moje pytanie: czy jest możliwość, abym na ten dzień otrzymała zwolnienie lekarskie na opiekę nad osobą - tatą! - niepełnosprawną niezdolną do samodzielnej egzystencji?

Jeśli tak, to do jakiego lekarza powinnam się udać, bo lekarz rodzinny moich rodziców nie chce wystawić takiego zwolnienia, z powodu, że nie jestem jego pacjentką. A jeśli ma rację, to jak mam rozmawiać z moją panią doktor: przecież ona nie zna moich rodziców, nie jest w stanie ocenić, czy mówię prawdę...

Lekarz rodzinny rodziców.

Lekarz rodzinny rodziców. Miałam podobną sytuacje i zwolnienie otrzymałam od rodzinnego rodziców.

Opieka nad członkiem rodziny

W związku z tym problemem mam pytanie.

Lekarz rodzinny wystawił mi L4 opiekę nad dzieckiem rocznym, ponieważ żona (nie pracuje) pozostawała z synem lat 12 w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

 • Czy pracodawca może podważać takie zwolnienie i odmówić udzielenia opieki nad tym dzieckiem ?
 • Czy w ogóle można podważać Takie zwolnienia, jeżeli tak to kto może je podważyć i na jakiej podstawie prawnej. Wydaje mi się, że nie można podważać takich zwolnień ponieważ to w końcu lekarz decyduje czy takie zwolnienie się należy.

  Odpowiedź

  • W stosunku do każdego zwolnienia lekarskiego [słusznego lub nie], Pracodawca może zwrócić się do ZUS o sprawdzenie jego zasadności.
  • To samo dotyczy opieki nad chorym członkiem rodziny.

Opieka narzeczonego nad chorym

Witam serdecznie.

Mam do Państwa pytanie w sprawie zwolnienia lekarskiego, jakie dostał mój narzeczony. Pozostajemy w stałym związku, mamy roczne dziecko i mieszkamy razem .

Z tego co mi wiadomo w świetle prawa jesteśmy rodziną. Niestety w ciągu ostatnich paru dni mam spore problemy z kręgosłupem,jak się okazało to rwa kulszowa.

Lekarz wystawił mojemu narzeczonemu zwolnienie lekarskie na 5 dni na opiekę nade mną, jako że nie mogę się opiekować dzieckiem w takim stanie. W jego zakładzie pracy powiedzieli, że zwolnienie to będzie dla niego bezpłatne, gdyż nie jesteśmy małżeństwem, chyba że zgodzi się wliczyć to w niewykorzystany jeszcze urlop.

Zwracam się do Państwa z pytaniem, czy jest prawdą to, co powiedzieli narzeczonemu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

 • Zakład pracy ma chyba rację. Trudno uznać narzeczonego czy konkubenta za małżonka ubezpieczonego lub innego członka rodziny , w rozumieniu ZUS
 • Rozdział 7- Zasiłek Opiekuńczy-Artykuł 32.3 precyzuje, kto jest innym członkiem rodziny, a narzeczony nie jest tam wymieniony.

Pewną opcją dla narzeczonego jest opieka nad dzieckiem w wieku do 8 lat. Ten rozdział Ustawy precyzuje również , kogo uważa się za dzieci.

Opieka nad dzieckiem kobiety w ciąży

Jestem w ciąży.
Mam również drugie dziecko na które otrzymałam zwolnienie lekarskie tj. z tytułu opieki nad dzieckiem. Moje pytanie brzmi:

Ile procent otrzymam za ten okres 80% czy jednak 100%

Jednoczesna Opieka przez ojca i matkę

Jeżeli żona ma świadczenie pielęgnacyjne na dziecko upośledzone w stopniu lekkim i musi się opiekować nim.

Prowadząc do szkoły na indywidualne nauczanie i inne zajęcia związane z nauką.
To czy mąż może dostać opiekę nad młodszym chorym drugim dzieckiem ?

Zwolnienie nad niepełnosprawną żoną

Witam ! Moja żona ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do końca życia. Cz należy mi się jakieś zwolnienie L4 na opiekę nad żoną ?

Dodaj nowy komentarz

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe