Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Skrócenie zwolnienia lekarskiego

Możliwość skrócenia zwolnienia lekarskiego przez innego lekarza.

Czy można przerwać zwolnienie chorobowe ? Rezygnacja ze zwolnienia. Chcę skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy. Witam, 20.08 dostałam zwolnienie od ortopedy na trzy miesiące w związku ze złamaniem kręgu. W związku z tym muszę przez te 3 miesiące być w domu i nie pracować, ponieważ pracodawca nie może wystawić mi skierowania do lekarza medycyny pracy.
Powiem szczerze, że ja czuję się dobrze i z powodzeniem mogłabym pracować z domu lub być na dużo krótszym zwolnieniu, ale internista odmówił mi skrócenia zwolnienia ze względu na to, że specjalista postąpił inaczej. Co mogę zrobić, aby skrócić to zwolnienie i móc pracować na początku z domu, a potem wrócić normalnie do pracy? Pójście do innego lekarza i nie mówienie mu o wystawionym zwolnieniu jest niemożliwe, ponieważ nie będzie on mi w stanie wystawić zwolnienia wstecz, od 20.08, a w takim przypadku będę musiała na ten czas brać urlop (?) Z góry bardzo dziękuję za ewentualną pomoc, A. Wrocław

Odpowiedź

 • Nie spotkałem się w polskim prawodawstwie z możliwością skrócenia zwolnienia przez innego lekarza. Nie znalazłem też w Ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz.267. jakiegoś trybu postępowania w tym zakresie.
  • Wyjątek stanowią tutaj lekarze orzecznicy ZUS w sytuacji skrócenia kontrolowanego zwolnienia.
   • Należy również pamiętać, że po 30 dniach zwolnienia obowiązują badania kontrolne medycyny pracy
    • Osobiście staram się właściwie prognozować okres zwolnienia i raz wystawionego nigdy nie skróciłem, pomimo czasem usilnych próśb pacjentów [często nie mających nic wspólnego ze stanem zdrowia]
    • Teoretycznie na samym początku zwolnienia, [a przed dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy lub ZUS ] lekarz wypisujący może zmienić swoją decyzję i parafować zmiany na druku ZUS ZLA. Po upływie 30 dni zwolnienia lekarz prowadzący może jedynie wypisać zaświadczenie o zakończeniu leczenia, niezbędne do badania kontrolnego medycyny pracy. Prywatnie uważam, że Pani subiektywna ocena stanu zdrowia jest wysoce niewłaściwa. Nie sądzę, aby nawet lekarz ortopeda prowadzący ten przypadek zdecydował się na skrócenie zwolnienia. Przypuszczam również, że można by mieć słuszne pretensje do "internisty", który skróciłby zwolnienie od "ortopedy" - a w trakcie przedwczesnego powrotu do pracy, wystąpiłyby następstwa tego "złamania kręgu" [ np porażenie lub niedowład].

     • Jeżeli mimo wszystko jest Pani przekonana, że skrócenie tego zwolnienia ma sens, to może jakieś rozwiązanie znajdzie Właściwy dla miejsca zamieszkania, Wydział Orzecznictwa Lekarskiego ZUS, gdzie należało by się zwrócić z pisemnym wnioskiem.
     • Zapraszam do dyskusji nad tym tematem. i jego zasady wystawiania, koniecznie do sprawdzenia na innej stronie . Dla chorujących przewlekle porady lekarza do obejrzenia w bezpłatnej prezentacji.

      Ostatnio [30.11.2009 r] słyszałem w radiu wypowiedź rzecznika ZUS Przemysława Przybylskiego, że

      • w przypadku szybszego wyzdrowienia, należy się zgłosić do lekarza orzecznika ZUS,
      • który po badaniu podejmie stosowną decyzję.
     • Jeżeli ktoś dobrowolnie przeszedł taki tryb, to proszę o komentarz. Przypuszczam, że trzeba złożyć pisemny wniosek o takie okolicznościowe badanie.

Podziel się:

Odpowiedzi


Skrócenie przez tego samego lekarza II?

Dostałem zwolnienie lekarskie 31 dni. Jestem w połowie chorobowego. Czy mogę u tego samego lekarza skrócić L4?

Zwolnienie L4

Witam,
Dostałem zwolnienie lekarskie do 29 sierpnia ale wiem, że to za długo bo zaczynam się już czuć bardzo dobrze. Czy można przerwać L4 lub pójść do pracy przed terminem jego zakończenia??

REZYGNACJA Z L4

Witam Panie Doktorze,
Mam do Pana konkretne pytanie; czy można (jeśli tak to jak) anulować w ZUSie zwolnienie lekarskie L4?
Przebywam aktualnie na L4 z powodu depresji. Dostałem ją na skutek zwolnienia mnie z pracy, zwolnienie dostarczyłem w ciągu 14 dni od wygaśnięcia stosunku pracy. Depresja wynikała z niemożności znalezienia pracy o odnalezienia się w życiu. Jednak odezwała się do mnie firma z propozycją pracy. Myślę, że jej podjęcie pomoże mi w przezwyciężeniu choroby. Czy mogę w związku z tym anulować zwolnienie na którym przebywam, czy musi oświadczyć to lekarz?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawia

 

@należy się zgłosić do lekarza orzecznika ZUS i on podejmie ewentualnie jakąś decyzję

Jestem na rencie stałej do wieku emerytalnego

Mam pytanie .Jestem na rencie stałej do wieku emerytalnego .Podjąłem pracę w ochronie .Moja praca do tej pory miała charakter zgodny z moim schorzeniem .Obecnie pracodawca zmienił charakter pracy nie zwracając ,że ja nie mogę wykonywać takich prac.Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim.Co mam dalej zrobić kontynuować dalej zwolnienie i już nie wracać do pracy .Proszę o podpowiedz.

@Po zakończeniu zwolnienia wypadałoby rozwiązać umowę o pracę.

Chciałabym iść do tej pracy

mam pytanie,lekarz wystawił mi tak zwane L4 NA 4 DNI, ale ja nie czuję się na tyle źle, żeby nie iść do pracy i chciała bym iść do tej pracy, a ten druk L4 nie dać pracodawcy tylko podrzeć czy tak można?
@teoretycznie można

Rezygnacja z jednego zwolnienia od innego lekarza

Witam,
Mam pewien problem, chodzi o zwolnienie lekarskie.Od 3 miesięcy leczę się psychiatrycznie.Wczoraj tj.18.10.2011 byłam u lekarza i otrzymałam zwolnienie lekarskie od 18.10.2011 do 31.10.2011, a dzisiaj tj:19.10.2011 idę na konsultację do innego lekarza psychiatry, który wystawi mi zwolnienie lekarskie od 17.10.2011 na miesiąc.

Moje pytanie brzmi czy jeżeli nie przedstawię w zakładzie pracy zwolnienia wystawionego od 18.10.2011 do 31.10.2011 tylko przedstawię to drugie zwolnienie lekarskie w zakładzie pracy i zakład pracy wyśle je do ZUS, to czy ZUS będzie się domagał ode mnie tego pierwszego zwolnienia lekarskiego.

Czy będzie w ZUS odnotowane w ich systemie,że mam wystawione dwa zwolnienia lekarskie w tym samym czasie od dwóch różnych lekarzy. Jakie mogą być tego konsekwencję?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

@Raczej nie powinno byc problemow

a gdy zwolenienie jest na opiekę i pacjent trafi do szpitala?

Dostał syn zwolnienie na matkę 14 dni a 12 trafiła do szpitala, ma iść do pracy wcześniej jest to jakoś opisane przepisami gdy zwolenienie jest na opiekę i pacjent trafi do szpitala? Bo jak jest w szpitalu to nie przysługuje

Skrócenie przez TEGO SAMEGO lekarza?

A gdyby długie zwolnienie lekarskie miałoby być skrócone przez tego samego lekarza, który je wystawiał?
Jest to możliwe? Czy można jakoś przerwać zwolnienie lekarskie ?

Czyli u pacjenta wystąpiła poprawa dużo szybciej, niż oczekiwano.
Czy wtedy takie zwolnienie może być skrócone? Gdy ten sam lekarz wypisze dokument potwierdzający zdolność do rozpoczęcia pracy?

Dodaj nowy komentarz

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe