Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Dostarczenie zwolnienia L4

Bardzo proszę udzielić mi odpowiedzi. 3 lipca tego roku przyjęto mnie do szpitala, 4 operowano na oddziale ginekologicznym. Pani doktor, mimo że prosiłam o niewystawianie L4 wypisała je od 3.07 d0 10.08.2008r. Ja jestem nauczycielką, więc i tak mam wolne do końca sierpnia i to L-4 naprawdę mi nie było potrzebne bo przecież i tak nie uczęszczam do pracy. Nie chciałam, żeby w pracy wiedzieli o moim pobycie w szpitalu, a tak, ponieważ zostało L-4 wystawione, musiałam je dostarczyć, co wiąże się również z mniejszym wynagrodzeniem, bo L-4 poszpitalne nie jest płacone 100% - nie jestem tym przypadkiem, o których mówi ustawa, tylko miałam usunięte narządy rodne z powodu mięśniaków. Czy pacjent, który otrzymuje to nieszczęsne L-4 ma obowiązek je oddać? Co się dzieje kiedy tak długiego zwolnienia nie oddałabym i w ogóle nie przyznała się do pobytu w szpitalu? Dziękuję za odpowiedź, Grażyna

 • Moi pacjenci czasami z różnych względów nie dostarczali zwolnienia lekarskiego i szli do pracy. Nie słyszałem o jakiś problemach z tego powodu.
 • Jest inną sprawą, czy jest to postępowanie słuszne czy nie. Czasami praca w trakcie choroby grozi późniejszymi komplikacjami zdrowotnymi.

  • W przypadku, kiedy jednak decydujemy się na dostarczenie L4, powinno to nastąpić w ciągu 7 dni, po uprzednim niezwłocznym powiadomieniu pracodawcy.
  • W przypadku dostarczania do ZUS-u, obowiązuje 7 dni od daty wystawienia , niezależnie czy było to w dzień powszedni czy niedzielę lub święta. W tym przypadku trzeba wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym.
 • Czasami pracodawcy wymagają szybszego dostarczenia zwolnienia np w ciągu 3 dni.

Podziel się:

Odpowiedzi


dostarczenie zwolnienia lekarskiego

wbrew powszechnej praktyce i obiegowej opinii dostarczenie zwolnienia lekarskiego jest obowiązkowe. Zwolnienie lekarskie to nie uprawnienie pracownika do odpoczynku podczas choroby, to formalne stwierdzenie niezdolności do pracy. Choroba, jej objawy, leczenie i jego skutki uboczne mogą dyskwalifikować pracownika do wykonywania pracy. Pracownik powinien w pracy posiadać odpowiednia sprawność psychofizyczną. Oczywiście szczegóły zależą od wykonywanego zawodu. Klasyczny przykład - kierowca autobusu zgłasza się do lekarza z przeziębieniem, otrzymuje np. gripex, nie dostarcza zwolnienia lekarskiego i udaje się do pracy.

Podczas kontroli policyjnej z udziałem narkotestu otrzyma wynik pozytywny - kodeina jako pochodna opiatów wykorzystywanych w narkomani uwalnia od kaszlu ale daje pozytywne wskazania w badaniach na przyjecie narkotyku. Przykładów można podawać wiele. Z prawnego punktu widzenia zdarzenie z udziałem chorego pracownika może dla niego powodować bardzo poważne skutki, kiedy lekarz orzekł niezdolność do pracy, a pracownik ukrył ten fakt przed pracodawcą i podjął obowiązki pracownicze.

Oczywiście nikt nie może pracownika fizycznie zmusić pracownika do dostarczenia zwolnienia ale w sytuacji problematycznej pracownik będzie pod każdym względem na przegranej pozycji - zarówno pod względem odpowiedzialności zawodowej jak i karnej.

Re: dostarczenie zwolnienia L4

Grażyno wystawienie zwolnienia przez lekarza nie obliguje chorego do jego wykorzystania. Mogłaś wyrzucić to zwolnienie i siedzieć w domu na wakacjach. Ale jako nauczycielka w przypadku wykorzystania tego zwolnienia przysługuje Ci wyrównawczy urlop wypoczynkowy trwający w czasie roku szkolnego.

Dodaj nowy komentarz

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe