Gabinet: Wrocław, ul. Żernicka 215
Rejestracja: 601 775 123
dr n. med. Dariusz Kraśnicki skype

Zwolnienie z datą wsteczną

Zwolnienie z datą wsteczną - wsteczne zwolnienie lekarskie L4 . ZUS ZLA Czy można wypisać zwolnienie z datą wsteczną? Zasadniczo zwolnienie l4 z tytułu choroby wystawia się na okres od dnia badania pacjenta lub od dnia następnego. Jeżeli z badania lekarskiego wynika niewątpliwa niezdolność do pracy badanego,

Wsteczne zwolnienie lekarskie

lekarz może wystawić zwolnienie na okres do 3 dni poprzedzających badanie. W mojej opinii dotyczy to np badania w poniedziałek osoby chorej od piątku [weekendy], lub przypadków gdy lekarz nie przyjmuje codziennie [np wtorek i piątek] . Wskazana jest duża rozwaga lekarza przy takich zwolnieniach. Wyjątek stanowi lekarz psychiatra, który może wystawić wsteczne zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, na okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające badanie.


Dotyczy to raczej pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lub ich podejrzeniem. Formalnie dla psychiatry nie ma ograniczeń co do daty wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Bardziej zainteresowanych problemem wstecznego zwolnienia odsyłam do aktów prawnych Dz. Ustaw z 1999 r. Nr 65 poz. 741 w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich


oraz Dz Ustaw z 2013 r. Poz. 229 OBWIESZCZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1)
Wsteczne zwolnienie lekarskie od Psychiatry
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich,... Zaświadczenie lekarskie wystawia się tylko na drukach ZUS ZLA .

Podziel się:

Odpowiedzi


Zwolnienie wstecz od psychiatry

Witam.
Byłem dziś, (3 lutego), u psychiatry i pani doktor wystawiła mi zwolnienie od 30 stycznia. Jest to 3 kolejne zwolnienie u psychiatry. Wcześniej miałem zwolnienie do 29 stycznia. Jednak doktor mówiła, że ZUS zwolnienia przyjmuje przeważnie do 3 dni wstecz i może będą jakieś problemy.
Z tych informacji, które przeczytałem wynika, że psychiatra może wystawić zwolnienie na więcej dni niż 3 wstecz.
Czy w związku z tą sytuacją mogą być jakieś problemy w Zusie?

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".

Więcej informacji na temat formatowania

Gemme - Aplikacje internetowe